Երևանից ընդամենը 15 կմ հեռավորության վրա գնտվող ու 7-րդ դարով թվագրվող պատմամշակութային այս գոհարը Ձեզ կծանոթացնի մեր մշակույթի ամենագեղեցիկ էջերից մեկի հետ։
Գարնան շունչն այստեղ արդեն զգացվում է, արևի գեղեցիկ շողերն իրենց լույսն ու ջերմությունն են սփռել զվարթունների տաճարի վրա։
643-652թթ. ընթացքում Ներսես Տայեցի կաթողիկոսի կողմից կառուցված Զվարթնոց տաճարի կառուցման մասին առաջին տեղեկությունները հաղորդում է պատմիչ Սեբեոսը։ Նրա վկայությամբ եկեղեցին կառուցվել է հանուն երկնային Զվարթունների` երկնային զորքերի բազմության, որոնք երազում երևացին Սուրբ Գրիգորին: 13-րդ դ. պատմիչ Կիրակոս Գանձակեցին, պատմիչ Վարդան Բարձրաբերդցին և պատմիչ Մխիթար Այրիվանեցին համոզմունք են հայտնում, որ Սբ. Գրիգորը (Զվարթնոցը), ավերվեց տաջիկների (արաբների) կողմից:
Անպայման այցելեք Զվարթնոց պատմամշակութային արգելոց-թանգարան։ Մեր էքսկուրսավարները ձեզ սիրով կպատմեն տաճարի, աշխարհիկ կառույցների (կաթողիկոսական պալատ, կենցաղային սենյակներ, բաղնիք, խաղողի հնձան, ջրհոր), տաճարական համալիրի հարավարևելյան մասում պահպանված ու V դ. թվագրվող միանավ եկեղեցու, նաև՝ թանգարանում պահվող հնագիտական առարկաների մասին։

The historical and cultural treasure, located only 15 km from Yerevan and dating back to the 7th century, will introduce you to one of the most wonderful pages of our culture.
The first breath of spring is already felt here, the beautiful rays of the sun have spread their light and warmth over the temple.
The first information about the construction of Zvartnots Cathedral built by Catholicos Nerses Tayetsi in 643-652, is reported by the historian Sebeos. According to him, the church was built for the sake of “a multitude of heavenly soldiers, cheerful spirits, or “zvartuns”, alert, wakeful angels”, who appeared in St Gregory’s dream. The 13th century historians Kirakos Gandzaketsi, Vardan Bardzraberdtsi and Mkhitar Ayrivanetsi informed that St Grigor (Zvartnots) was destroyed by the Arabs.
Be sure to visit “Zvartnots” Historical-Cultural Museum-Reservation. Our guides will be happy to tell you about the temple, secular structures (Catholicos Palace, rooms to different uses, baths, wells), the one-nave church preserved in the south-eastern part of the temple complex, dating back to the 5th century, and also the archeological artefacts kept in the museum.