ՏԵՂԻ ՈՒՆԵՑԱՎ «ԸՆԴՀԱՏՎԱԾ ԱՂՈԹՔԻ ԲՐՈՆԶԵ ԱՐՁԱԳԱՆՔԸ» ԽՈՐԱԳԻՐԸ ԿՐՈՂ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄԸ
Հունիսի 13-ին «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում տեղի ունեցավ «Ընդհատված աղոթքի բրոնզե արձագանքը» խորագրով եզակի մշակութային միջոցառում՝ ցուցադրություն և համերգ։
Միջոցառումը կազմակերպվել էր՝ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայութուն»  ՊՈԱԿ-ի և Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի համագործակցության շրջանակներում։
«Զվարթնոց»  արգելոց-թանգարանի ժամանակավոր  ցուցադրությունների սրահը  վերանորոգվել, թանգարանային լուսավորության նոր համակարգով վերազինվել է հատուկ՝ «ԸՆԴՀԱՏՎԱԾ ԱՂՈԹՔԻ ԲՐՈՆԶԵ ԱՐՁԱԳԱՆՔԸ»   խորագրով  ցուցահանդեսի համար։
Երեք ամիս ընթացող մաքրման, վերականգնման, կոնսերվացման աշխատանքներից հետո, այցելուներին ներկայացվեց 1981թ  Գնդեվանքի տարածքից հայտնաբերված եկեղեցական և աշխարհիկ 41 միավոր թանգարանային առարկա՝ բրոնզե մոմակալներ, աշտանակներ, կանթեղներ,  ջահ, ծնծղաներ,  քշոցներ, ինչպես նաև պղնձե թասեր, ջրամաններ, հավանգ, բրոնզե ասպանդակներ, նաև ճենապակե 4 թաս և 1 ափսե, որոնք թվագրվում են չինական Մին հարստության ժամանակաշրջանով։
Ցուցադրությանը հաջորդեց համերգային մասը՝  Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի,  «Հովեր» պետական կամերային երգչախմբի և դաշնակահար Հայկ Մելիքյանի մասնակցությամբ, նվագախմբի դիրիժորը՝  Լյուք Բաղդասարյանն  էր։
Միջոցառմանը ներկա  էին պետական այրեր, ՀՀ հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, մշակույթի գործիչներ։

СОСТОЯЛОСЬ МЕРОПРИЯТИЕ ПОД НАЗВАНИЕМ «БРОНЗОВОЕ ЭХО ПРЕРВАННОЙ МОЛИТВЫ»
13 июня в историко-культурном музее-заповеднике «Звартноц» состоялось уникальное культурное мероприятие под названием «Бронзовое эхо прерванной молитвы» – экспозиция и концерт.
Мероприятие было организовано в рамках сотрудничества ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» и Национального центра камерной музыки.
Зал временных экспозиций музея-заповедника «Звартноц» был отреставрирован, оснащен новой системой музейного освещения специально для выставки под названием «Бронзовое эхо прерванной молитвы».
После трех месяцев работ по очистке, восстановлению, консервации посетителям были представлены обнаруженные на территории Гндеванка (храма) в 1981 году 41 единица церковных и светских музейных предметов: бронзовые подсвечники, канделябры, факел, муз.тарелки (цимбалы), веерообразные органы, а также медные чаши, сосуды, ступа, бронзовые стремена, и 4 фарфоровые чаши и 1 тарелка, датируемые периодом китайского богатства Мин.
За показом последовала концертная часть с участием Государственного камерного оркестра Армении, Государственного камерного хора «Овер» и пианиста Айка Меликяна, дирижером оркестра был Люк Багдасарян.
На мероприятии присутствовали государственные мужи, представители аккредитованного в Армении дипломатического корпуса, деятели культуры.