Սևանա լճի արևմտյան ափամերձ տարածքում, Սևան-Վարդենիս մայրուղին հատող, Երանոս գյուղից մոտ 5,5 կմ հյուսիս ընկած և Կարմիրգյուղ ու Գեղարքունիք համայնքների վարչական տարածքների սահմանաբաժանին գտնվող Քանագեղի բնակատեղին ու դամբարանադաշտը վաղուց հայտնի են մասնագետներին: 1960-ական թթ. այստեղ չափագրման աշխատանքներ է իրականացրել հնագետ Գեդեոն Միքայելյանը, իսկ 1981 թ. մայրուղու շինարարության ժամանակ բացված 2 դամբարաններ պեղել է հնագետ Գրիգոր Արեշյանը: Դամբարանադաշտը զբաղեցնում է մի-քանի տասնյակ հեկտար տարածք, որի զգալի մասը 1980-ական թթ. մելիորացիոն աշխատանքների արդյունքում զրկվել է արտաքին հատկանիշներից: Հնավայրում պեղումները շարունակվել են 1999-2002 թթ. ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի արշավախմբի կողմից (ղեկավար՝ Աշոտ Փիլիպոսյան):
Արշավախմբի ղեկավար, գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանի խոսքով․ «Պեղված 9 դամբարանները քարաշար կրոմլեխներով քարարկղային դամբանախցեր են, անհատական և խմբային թաղումներով: Հայտնաբերված հնագիտական նյութերը բազմազան են և վերաբերում են մ.թ.ա. XV-IX դդ.: Լավ պահպանվել է նաև հնամարդաբանական և հնակենդանաբանական նյութը: Այս ժամանակահատվածում պեղված գտածոների մեջ առանձնանում է զարդերի ձուլման երկփեղք կաղապարը, որով այսօր էլ հնարավոր է 7 տեսակի պերճանքի առարկաներ պատրաստել»:
Վերջին պեղումներից շուրջ 20 տարի անց, 2021 թ. մայիսին, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Գեղարքունիքի մարզային ծառայության աշխատակիցները հնավայրի տարածքում արձանագրեցին գանձախուզության փաստ: Կազմվեցին համապատասխան փաստաթղթեր և գործը հանձնվեց ոստիկանություն: Գանձախույզները տեխնիկայի օգնությամբ հեռացրել էին դամբանաթմբի մի մասը և մասամբ տեղաշարժել ծածկասալերը: Ավելի անել նրանց չեր հաջողվել: Վնասված հուշարձանը հրատապ պեղելու նպատակով Երևանի քաղաքապետարանի «Էրեբունի» պատմահնագիտական թանգարանին ՀՀ Գիտության կոմիտեի կողմից հատկացված ենթակառուցվածքի պահպանման և զարգացման գիտական ծրագրի միջոցներից առանձնացվեց գումար և թանգարանի, «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ու ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության ու ազգագրության ինստիտուտի գիտաշխատողներից ստեղծվեց հնագիտական արշավախումբ (ղեկավար՝ հնագետ, պատմ. գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյան, անդամներ. հմնամարդաբաններ՝ պ.գ.թ. Ռուզան Մկրտչյան, Հասմիկ Սիմոնյան, հնագետ՝ պ.գ.թ. Բեն Վարդանյան, վերականգնող՝ Տիգրան Զաքյան, հնագետ Լուսինե Ալեքսանյան, Ճարտարապետ՝ Արտակ Հախվերդյան), որը 2021 թ. հոկտեմբեր-նոյեմբեր և 2022 թ. հուլիս ամիսներին իրականացրեց դրա պեղման աշխատանքները։
Աշոտ Փիլիպոսյանը նշում է․ «պեղման ընթացքում բացվեցին մոտ 15,0 մ տրամագծով քարաշար կրոմլեխը և նրա կենտրոնում տեղակայված 2 դամբանախցերը: Դրանք խմբային թաղումներ են պարունակում և, ըստ նախնական հետազոտման արդյունքների, վերաբերում են մ.թ.ա. XV/XIV – մ.թ.ա. III/II դդ.: Հայտնաբերվել է հարուստ հնագիտական և հնամարդաբանական նյութ: Երկու դամբանախցերից միասին պեղվել են շուրջ 25 անհատների բավական լավ պահպանված կմախքներ, բրոնզե ճակատակալներ, թռչունների ցանցկեն բրոնզե արձանիկներ, ապարանջաններ, մատանիներ, ուլունքաշարեր, խեցեղենի բեկորներ, ծովախեցիներ և այլն։ Նյութերն արդեն մաքրվում են, վերականգնվում, ամրակայվում ու մշակվում»:

Раскопки на разрушенном могильнике Канагеха
Расположенное на западной прибрежной территории озера Севан, пересекающее магистраль Севан-Варденис и находящееся в 5,5 км от села Еранос на разграничении  административных территорий общин Кармиргюх и Гегаркуник местечко Канагех и могильное поле давно знакомы специалистам. В 1960-ых годах здесь осуществил замеры археолог Гедеон Микаелян, а обнаруженные в 1981 году во время строительства магистрали две гробницы исследовал археолог Григор Арешян.
Могильное поле занимает территорию в несколько десятков гектаров, значительная часть которой в результате  мелиоративных работ в 1980-ых годах лишилась своих внешних свойств. Раскопки здесь были продолжены в 1999-2002 годах со стороны экспедиционной группы Института археологии и этнографии НАН РА (руководитель – д.и.н., профессор Ашот Пилипосян).
По словам руководителя экспедиционной группы, доктора наук, профессора Ашота Пилипосяна, «раскопанные 9 гробниц являются саркофагами с каменными кромлехами, с индивидуальными и групповыми захоронениями. Обнаруженный археологический материал разнообразен  и относится к XV-IX векам до нашей эры.
Хорошо сохранился также антропологический и палеонтологический материал. Среди находок данного периода времени выделяется двустворчатый шаблон для литья украшений, с помощью которого и сегодня можно изготовить 7 видов предметов роскоши».
Спустя примерно 20 лет со времени последних раскопок, в мае 2021 года сотрудники Гегаркуникской областной службы ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» Министерства образования, науки, культуры и спорта РА зафиксировали на территории  древнего памятника факт кражи. Были составлены соответствующие документы, дело передано полиции.
С помощью техники похитители удалили часть могильного кургана и частично передвинули перекрывающие панели.  Большего им сделать не удалось. С целью оперативного изучения повреждённого памятника историко-археологическому музею «Эребуни» Ереванской мэрии со стороны Комитета науки РА была выделена сумма из средств научной программы по сохранению и развитию объекта и была создана археологическая экспедиция из научных сотрудников музея, ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» и Института археологии и этнографии НАН РА (руководитель – археолог, доктор ист. наук, профессор Ашот Пилипосян, члены:  антропологи к.и.н. Рузан Мкртчян, Асмик Симонян, археолог, к.и.н. Бен Варданян, реставратор  Тигран Закян, археолог Лусине Алексанян, архитектор Артак Ахвердян), которая в октябре-ноябре  2001 года и в июле 2022 года осуществила раскопки памятника.
Ашот Пилипосян отмечает:  «В ходе раскопок был выявлен каменный кромлех радиусом около 15,0 м. и два саркофага, расположенных в его центре. Они содержат в себе групповые захоронения и, согласно предварительным результатам исследования, относятся к XV/XIV-III/II векам до нашей эры. Был обнаружен богатый археологический и антропологический материал. В общей сложности в двух гробницах было найдено порядка 25 достаточно хорошо сохранившихся скелетов людей, а также бронзовые налобники, птичьи сети,  бронзовые статуэтки, браслеты, кольца, бисер, осколки керамки, ракушки и др. Материалы уже очищаются, восстанавливаются, укрепляются и обрабатываются».