Պեղումներ «Լոռի Բերդ» քաղաքատեղի» պատմամշակութային արգելոցի տարածքում
Հնագիտական աշխատանքները հիմնականում ընթանում են պարսպապատի և երկու բաղնիքների տարածքում, որոնց ընթացքում հայտնաբերվել են կառույցների ճարտարապետական տարբեր մանրամասներ, պատեր, հատակներ։ Պեղումների ընթացքում  բացվել են  բաղնիքների հիպոկաուստ հատակները, ջրամատակարարման համակարգի խողովակաշարերը, ջրավազաններ և այլն, ինչը հնարավորություն է տալիս պատկերացում կազմելու ժամանակաշրջանի կառույցների, կառուցվածքային առանձնահատկությունների մասին:
«Լոռի Բերդ»-ի տարածքում բացվել են հնագիտական տարբեր շերտեր, հայտնաբերվել են մեծ թվով հնագիտական իրեր, որոնց թվում հասարակ և ջնարակված խեցեղեն, ծխամորճներ, մետաղադրամներ, ուլունքներ, զարդեր, բաղնիքի ծորակներ, նետասլաքներ, շքաղյուսներ :
Պեղումներն իրականացնում է «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի արշավախումբը (ղեկ.՝ Արման Նալբանդյան)՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հատկացրած առանձին դրամաշնորհով։

Archaeological excavations are mainly carried out in the territory of the wall and the two baths. During the excavations, various architectural details, walls, and floors have been discovered. There have also been opened the hypocaust floors of the baths, pipelines of the water supply system, reservoirs, and so on. It all gives us an insight into the structures and structural features of the period.
There have been opened various archaeological layers and a great number of archaeological objects including glazed pottery, pipes, coins, beads, jewelry, bathroom faucets, arrowheads, and decorative bricks have been found in the territory of “Lori Berd”.
The excavations are carried out by the “Historical and cultural heritage research center” SNCO (director: Arman Nalbandyan) with a separate grant allocated by the RA Ministry of Education, Science, Sports, and Culture.