Անվանի ճարտարապետ Ալեքսանդր Թամանյանի նախաձեռնությամբ 1923 թ-ին ստեղծվեց Հայաստանի հնությունների պահպանության կոմիտեն՝ պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պահպանության առաջին պետական մարմինը: Գործունեության տարիներին կոմիտեն հաշվառել, վավերագրել և պետական պահպանության տակ է վերցրել շուրջ 30 հազար հուշարձան, ամրակայել, մասնակի կամ ամբողջական վերականգնել 300-ը: Ծավալուն աշխատանք է իրականացրել նաև Մեծ հայրենականի տարիներին, երբ ռազմի դաշտում պայքար էր մղվում ֆաշիզմի դեմ, թիկունքում՝ ոլորտի նվիրյալների կողմից պահպանվում էր մեր մշակութային ժառանգությունը:
«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում ս.թ. մայիսի 9-ին բացվել է «Հուշարձանների պահպանության կոմիտեի գործունեությունը՝ Մեծ Հայրենականի տարիներին» թեմայով ցուցահանդեսը: Ներկայացվել են «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում պահվող 1940-1945 թթ.. արված 15 չափագրութունները, լուսանկարներ և այդ տարիներին տպագրված երեք գիրք: Ներկայացվել է նաև ՀՀ Ազգային արխիվից բերված և Հուշարձանների պաշտպանության կոմիտեի գործունեությությանն առնչվող 27 նյութ:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա է եղել նաև ռուս զբոսաշրջիկների խումբ: Ցուցադրությունը դիտելուց բացի, նրանք ունկնդրել են նաև Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մեներգիչների հրաշալի կատարումները: Հայրենասիրական երգերն ու Կոմիտասի ստեղծագործությունները հուզել են ռուս զբոսաշրջիկներին, ովքեր իրենց տպավորությունները փոխանցել են երգիչներին և ցուցահանդեսի կազմակերպիչներին, նշելով, որ առաջին անգամ են մեր երկրում և բավականին տպավորված են:

ОХРАНА ПАМЯТНИКОВ В ГОДЫ ВЕЛИКОЙ ОТЕЧЕСТВЕННОЙ ВОЙНЫ
В 1923 году по инициативе известного архитектора Александра Таманяна был создан Комитет по охране древних памятников Армении – первый государственный орган по охране исторических и культурных памятников. В период деятельности комитета было регистрировано, документировано и взято под охрану государства более 30 тысяч памятников; укреплено, частично или полностью восстановлено 300 памятников. Обширная работа была проведена также в годы Великой Отечественной войны. В то время как на поле боя сражались против фашизма, в тылу патриоты охраняли наше культурное наследие.
9 мая сего года в историко-культурным музее-заповеднике «Звартноц » открылась выставка на тему «Деятельность комитета по охране памятников в годы Великой Отечественной войны». На выставке представлены хранящиеся в фондах ГНО «Служба по охране» 15 чертежей и фотографий 1940-1945 годов и три книги, опубликованные в те же годы. Национальный архив РА предоставил 27 материалов, относящихся к деятельности комитета.
На церемонии открытия присутствовала группа российских туристов. Кроме просмотра выставки, они также стали свидетелями прекрасного выступления солистов Национального Академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна. Патриотические песни и произведения Комитаса в буквальном смысле взволновали российских туристов, впервые посетивших нашу страну. О своих впечатлениях они поделились с певцами и организаторами выставки.