Ս.թ. մայիսի 3-9-ը Գերմանիայի Վեյմար քաղաքից ոչ հեռու գտնվող Օսմանշտետ Մանոր Հաուս (Osmannstedt Manor House) ավանում տեղակայված սեմինարների կենտրոնում, «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի օգնական Աննա Հովհաննիսյանը մասնակցել է «Համաշխարհային Ժառանգության պահպանման» ծրագրերի կազմակերպիչների հանդիպմանը: Մասնակից` Գերմանիայի, Լատվիայի, Բահրեյնի Թագավորության, Մեքսիկայի, Ֆրանսիայի, Ֆինլանդիայի, Իտալիայի, Մարոկկոյի, Թուրքիայի ներկայացուցիչները ներկայացրել են «Համաշխարհային Ժառանգության պահպանման» ծրագրում ներառված իրենց երկրների հնավայրերը, խնդիրները: Զեկուցումներն ուղեկցվել են slide show-ի ցուցադրմամբ:
Քննարկվել են նաև Համաշխարհային Ժառանգության պահպանման և հետագա զարգացման համար եվրոպական տարբեր կազմակերպությունների միջև համագործակցության զարգացման և ամրապնդման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների հնարավորությունները, հուշարձանների տարածքներում իրականացվող կամավորական աշխատանքները: ՊՈԱԿ-ի տնօրենի օգնական Ա. Հովհաննիսյանի զեկուցումը ևս ուղեկցվել է slide show-ի ցուցադրմամբ: Նա խոսել է Համշախարհային Ժառանգության օբյեկտների ցանկում ընդգրկված հայկական հուշարձանների`Էջմիածնի Մայր տաճարի, Հաղտապավանքի, Սանահինի, Զվարթնոցի մասին: Առանձին անդրադարձ կատարել «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանին: Մասնակիցներին տեղեկացվել է, որ 2011թ. սկսած ամեն տարի արգելոց-թանգարանի տարածքում միջազգային կամավորական ճամբար է գործում, ուր հյուրընկալվում են տարբեր երկրների կամավորներ: Մինչ օրս նման ստացիոնար ճամբարներ երեքն են աշխարհում: Ի դեպ, ճամբար-կայանատեղի հիմնելու ծրագիրը «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Պատրիմոնիտո» ծրագրի մասնակից` Հայաստանի ուսանողական ջոկատների Հանրապետական շտաբը 2011թ.-ին ներկայացրել էին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Միջազգային Կամավորական ծառայության կոմիտեին (CCIVS) ` արժանանալով բարձր գնահատականին:
Սեմինարի մասնակցիները ներկա են գտնվել նաև «Բելվեդեր» ամրոցի տարածքում գտնվող սրահներից մեկում` Համաշխարհային Ժառանգության վերաբերյալ ցուցահանդեսի բացմանը, ծանոթացել` Վեյմարի տարածքում գտնվող համաշխարհային ժառանգության արժեք ներկայացնող հուշարձաններին:
Հ.Գ. Համաշխարհային ժառանգությունը (World Heritage) բնական և մարդու ձեռքերով ստեղծած մշակութային արժեքներն են: Համաշխարհային ժառանգության ցանկի կարևոր նպատակն է պահպանել և հայտնի դարձնել յուրահատուկ օբյեկտները:

В ГЕРМАНИИ БЫЛИ ОБСУЖДЕНЫ ВОПРОСЫ ОХРАНЫ ВСЕМИРНОГО НАСЛЕДИЯ. В ОБСУЖДЕНИИ ПРИНЯЛ УЧАСТИЕ СОТРУДНИК ГНО.
2015-05-12T14:41:31+00:00 12/05/2015|Новостная лента|
Заместитель директора «Служба по охране» ГНО Анна Оганесян с 3 по 9 мая сего года участвовала на встрече с организаторами проекта «Охрана Всемирного Наследия”, которая проходила в центре семинаров кампуса Oсманнстедт Манор Ауз (Osmannstedt Manor House), расположенного недалеко от города Веймар, Германия. Участники семинара из Германии, Латвии, Королевства Бахрейн, Мексики, Франции, Финляндии, Италии, Марокко, Турции в рамках программы «Охрана Всемирного Наследия », представили древние памятники своих стран и связанные с ними проблемы. Доклады сопровождались демонстрацией slide show.
Были также обсуждены возможности дальнейшего развития и укрепления сотрудничества между различными европейскими организациями по вопросам всемирного наследия и волонтерским работам на территории памятников.
Участники семинара присутствовали также на открытии выставки в одном из залов крепости «Бельведер», посвященной теме Всемирного Наследия. На территории Веймара они ознакомились с памятниками, включенными в список мирового наследия.
P.S. ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» и Республиканский штаб студенческих команд Армении проекта «Патримонито» ЮНЕСКО сотрудничают с 2011 года. В результате сотрудничества, на территории историко-культурного музея-заповедника «Звартноц» действует международный волонтерский лагерь, куда каждый год съезжаются добровольцы из разных стран. Создание проекта лагеря получила высокую оценку координационного комитета Международной Добровольной службы (CCIVS) ЮНЕСКО.