ՊՈԱԿ-Ի ԳԻՏԱՄԵԹՈԴԱԿԱՆ ԽՈՐՀՐԴԻ ՆԻՍՏՈՒՄ 6 ՀԱՐՑ Է ՔՆՆԱՐԿՎԵԼ
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտամեթոդական խորհրդի հունիսի 16-ի նիստում, որը վարել է ՊՈԱԿ-ի տնօրենի` գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը, մասնակցել է խորհրդի 22 անդամներից 17-ը: Քննարկվել է օրակարգում ընդգրկված 6 հարց: Հավանության Է արժանացել ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղերի 2015-2018 թթ. զարգացման հայեցակարգերի և ռազմավարության միասնական ծրագիրը, հաստատվել է` «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և արգելոցների զարգացման ռազմավարության» նախագիծը: Ներկայացնելով թանգարանների և արգելոց-թանգարանների զարգացման ռազմավարության իր մոտեցումները, հարցը զեկուցող ՀՊՄՀ դասախոս, մ.գ.թ., ԻԿՕՄ-ի Հայաստանի ազգային կոմիտեի կառավարման խորհրդի անդամ Դավիթ Պողոսյանը նշել է, որ փաստաթղթի մշակմանն էապես նպաստել է ՌԴ Դ. Լիխաչովի անվան ինստիտուտի հետ սերտ գործակցությունը: Զեկուցողը կարևորել է ռազմավարության հրատարակությունը, նշելով, դա կօգնի արգելոցների և արգելոց-թանգարաններին` աշխատանքների ճիշտ կազմակերպման հարցում: Նիստը վարող Ա.Փիլիպոսյանի փոխանցմամբ, Դ. Պողոսյանի աշխատությունը հավանության է արժանացել ԻԿՕՄ-ի և Հնագիտության ազգային կոմիտեի կողմից:
Գիտամեթոդական խորհրդի նիստում քննարկվել է ՊՈԱԿ-ի փոխտնօրեն Լիաննա Գևորգյանի և ՀՊՄՀ թանգարանի տնօրեն Ալվարդ Գրիգորյանի հեղինակած «Էքսկուրսավարության հիմունքներ» ուսումնամեթոդական ձեռնարկը հրատարակության երաշխավորելու հարցը: Ձեռնարկը կազմված է 10 գլխից /յուրաքանչյուրն ունի 3-4 ենթաբաժին/ և նախատեսված է թանգարանագիտության ոլորտի մասնագետների, տուրիզմն ուսամնասիրող ուսանողների համար: Որոշվել է խմբագրական վերջնական աշխատանքներից հետո, ձեռնարկը ներկայացնել մանկավարժական համալասրանի համապատասխան մասնագետների կարծիքին:
Գիտամեթոդական խորհրդի հավանությանն է արժանացել Ադո «Իմ հուշերը» գրքի տպագրությանն առնչվող, ինչպես նաև Հայոց Մեծ եղեռնի 100-ամյակին ընդառաջ 1919թ. Դոնի-Ռոստովում հրատարակված Գրիգորի Չալխուշյանի հեղինակած «Կարմիր գիրք» աշխատության վերահրատարակության հարցը:
ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, պ.գ.թ. անդամ Ֆրինա Բաբայանի «Ուրվագծեր հին Երևանի պատմության և հնագիտության» ժողովածուն տպագրության ուղարկելու հարցը ևս օրակարգում էր: Քննարկման արդյունքում որոշվել է ձեռնարկն անվանափոխել «Դրվագներ հին Երևանի պատմության»:

НА ЗАСЕДАНИИ МЕТОДИЧЕСКОГО СОВЕТА ГНО БЫЛО ОБСУЖДЕНО 6 ВОПРОСОВ
16 июня на заседании методического совета ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» под председательством заместителя директора ГНО по научной работе, доктора исторических наук, профессора Ашота Пилипосяна, участвовали 17 из 22 членов совета. На повестке дня было шесть вопросов. Была одобрена концепция единой стратегии и программы развития филиалов ГНО 2015-2018 гг., утвержден проект «Стратегия развития историко-культурных музеев-заповедников и заповедников». Докладчик вопроса, член совета Национального комитета Армении ИКОМ Давид Погосян, представляя свой подход к стратегии развития музеев и музеев-заповедников отметил, что созданию документа в значительной мере способствовало тесное сотрудничество с институтом РФ им. Д. Лихачева. Он подчеркнул важность публикации стратегии, отметив, что это будет содействовать правильной организации работы музеев-заповедников и заповедников. Председатель заседания A. Пилипосян сообщил, что работа Д. Погосяна была одобрена ИКОМ-ом и Национальным комитетом по археологии.
На заседании методического совета был обсужден вопрос публикации учебного пособия «Основы экскурсоведения» авторов Лианы Геворкян (зам. директора ГНО) и Алвард Григорян (директор музея АГПУ). Пособие состоит из 10 разделов (каждый раздел состоит из 3-4 подразделов) и предназначено для музейных работников, для студентов, изучающих туризм. Было принято решение после завершения редакционных работ представить пособие на рассмотрение соответствующих специалистов педагогического университета.
Методический совет одобрил вопрос публикации книги Адо «Мои воспоминания», а также одобрил переиздание работы Григория Чалхушяна «Красная книга», посвященной 100-летию Геноцида армян и опубликованной в 1919 году в Ростове-на-Дону.
На повестке дня был также вопрос публикации сборника «Эскизы истории и археологии старого Еревана» ведущего научного сотрудника Института археологии и этнографии НАН РА, к.и.н. Фрины Бабаян. В ходе обсуждения было решено переименовать сборник в «Очерки истории древнего Еревана».