Խ. Աբովյանի անվան Հայկական Պետական Մանկավարժական համալսարանի Պատմության և իրավագիտության ֆակուլտետի առկա ուսուցման պատմության բաժնի բակալավրիատի 1-ին կուրսի ուսանողներն ուսումնական պրակտիկայի շրջանակում ս.թ. հուլիսի 3-ին եղան «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում: Գործակցության հուշագիր ՊՈԱԿ-ի և ՀՊՄՀ միջև կնքվել է անցած տարի:
Ողջունելով երիտասարդ գործընկերներին, ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Վլադիմիր Պողոսյանը կարևորեց աշխատանքին նվիրվածությունը, բուհական գիտելիքներին զուգահեռ պրակտիկայում դրանց կիրառումը: Ներկայացնելով ծառայության գործառույթներն ու իրավասությունները, նշեց, որ ենթակա ստորաբաժանումների կողմից իրականացվում է օտարման ոչ ենթակա շուրջ 19. 000 հուշարձանների պահպանություն, ուսումնասիրում և հանրահռչակում: Պողոսյանի խոսքով, ՊՈԱԿ-ն ունի մշակութային ժառանգության հարուստ ֆոնդ, որտեղ պահվում է ընդհանուր առմամբ շուրջ 304. 000 թանգարանային առարկա: Խոսելով ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ արգելոցների ու արգելոց-թանգարանների մասին, նա առանձնացրեց «Գառնի » և «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարաններն իրենց գիտակրթական ծրագրերով: Նշվեց, որ Գիտության պետական կոմիտեի հետ համագործակցության արդյունքում արդեն 3-րդ տարին է պեղումներ են իրականացվում «Մեծամոր» հնավայրի տարածքում:
Սեպտեմբերին կնշվեն Մեծամորի տարածքում պեղումներ իրականացնելու 50 և թանգարանի հիմնադրման 45 ամյակները, նաև` միջազգային գիտաժողով կանցկացվի: Վլ. Պողոսյանն ուսանողներին հրավիրեց մասնակցելու վերոնշյալ միջոցառումներին: Անդրադարձ եղավ նաև արտասահմանյան տարբեր երկրների գործընկերների հետ արդյունավետ համագործակցությանը, ՊՈԱԿ-ի կողմից հրատակարությունների տպագրությանը:
Մանկավարժական համալսարանի ուսանողները ծանոթացան ՊՈԱԿ-ի հնագիտական, ազգագրական, փաստավավերագրական /սևանկարների, լուսանկարների, անձնական` Թորամանյանի և այլ հեղինակավոր ճարտարապետների/ ֆոնդերին: Հնագիտական ֆոնդում ներկայացվեցին վաղ երկաթի և ուշ բրոնզե դարի ժամանակաշրջանի պեղված իրեր ու առարկաներ:

СТУДЕНТЫ ПЕДАГОГИЧЕСКОГО УНИВЕРСИТЕТА ПОБЫВАЛИ В ГНО
3 июля с.г. в рамках педагогической практикистуденты 1 курса бакалавриата Кафедры историии права Армянского Государственного Педагогического университета имениХ. Абовянапобывали в ГНО «Служба по охране». Меморандум о сотрудничестве между ГНОи АГПУ был подписан в прошлом году.
В приветствии молодым коллегам директор ГНО Владимир Погосян подчеркнул преданность своему делу,применение на практике знаний, приобретенных в университете. Представляя деятельность и полномочия организации, он отметил, что подразделениями ГНО осуществляетсяохрана, изучениеи популяризация примерно 19.000 неподлежащих отчуждениюпамятников.Погосян отметил, что ГНО имеет богатый фонд культурного наследия, где хранятся в общей сложности около 304.000 музейных экспонатов. Говоря о филиалах ГНО – заповедниках и музеях-заповедниках, он особо выделил «Гарни» и «Звартноц», как историко-культурные музеи-заповедники, имеющие свои научно-учебные программы. Было отмечено, что в результате сотрудничествас Государственным комитетомпо науке уже третий год продолжаются раскопки на территорииисторического памятника «Мецамор».
В сентябре будетотмечаться 50-летие раскопок в Мецаморе и 45-летие основания музея, а также будет проведена международная конференция. В. Погосян пригласил студентов принять участие в вышеизложенныхмероприятиях. Была также отмечена эффективность сотрудничества с зарубежными партнерами и издательская деятельность ГНО.
Студенты университета ознакомились с археологическими, этнографическими, документальными /негативы, фотографии, личные документы Торомоняна и других известных архитекторов / фондами ГНО. В археологическом фонде были представлены находкипозднего бронзового и раннего железного веков.