«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների եւ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի հրամանով ստեղծված ութ անդամից կազմված հանձնաժողովը, որը նախագահում էր տնօրենի`մասնաճյուղերում գործունեության համակարգման և տնտեսական աշխատանքների գծով տեղակալ Սեյրան Առաքելյանը, հունիսի 10-ին ամփոփել ու ավարտել է ՊՄՊ մարզային ծառայությունների, արգելոցների և արգելոց թանգարանների և վեց բաժինների առաջին կիսամյակի աշխատանքը: Նախորդ օրը ՊՈԱԿ-ում լսել են նաև հինգ մարզային ծառայության, նույնքան արգելոցի և արգելոց-թանգարանի վեց ամիսների հաշվետվությունը: Զեկուցողները նշել են, որ կատարվել են ՊՈԱԿ-ի 2015 թվականի աշխատանքային պլանով նախատեսված առաջին կիսամյակի միջոցառումները, անդրադարձել՝ առկա խնդիրներին:
Արագածոտնի ՊՄՊ մարզային ծառայության պետն անդրադարձել է մի խնդրի, որն առկա է գրեթե բոլոր մարզերում՝ պահպանական գոտիների բացակայությանը, ինչն էլ հաճախ ոչ միայն իրավախատումների պատճառ է դառնում, այլև խնդիրներ ստեղծում՝ դրանք արձանագրելու և շտկելու գործում: Իրավախախտման և չհամաձայնեցված այլ բնույթի 11 դեպք է արձանագրվել Կոտայքի մարզում:
Գեղարքունիքի մարզում էլ մեկ հուշարձան վերականգնվել է, բարեկարգվել ու մաքրվել է 30 հուշարձանի տարածք: Արարատի մարզում պեղումներ, վերականգնման, նորոգման, ամրակայման աշխատանքներ են կատարվել: ՊՄՊ Երևանի մարզային ծառայությունն արձանագրել է «ՀՀ պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակի» հետ անճշտության 17 դեպք:
«Լոռի բերդ» քաղաքատեղի» պատմամշակութային արգելոցի մասնաճյուղի վարիչը խոսել է արգելոցի տարածքում գտնվող խիստ վտանգված երկու հուշարձանի՝ բաղնիքի շենքի և եկեղեցու մասին: «Գոշավանք» պատմաճարտարապետական թանգարանի շենք կառուցելու համար ՊՈԱԿ-ը գնել է շուրջ 220 ք/մ հողատարածք, որի համար պատվիրվել է նախագծա-նախահաշվային փաստաթուղթ: 3560 թանգարանային նմուշ ունեցող «Դիլիջան» ժողովրդական ճարտարապետության արգելոց-թանգարանը շենքային պայամանների լուրջ խնդիր ունի: «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի համար էլ առաջին կիսամյակն աչքի է ընկել այցելությունների աճով: Անցած վեց ամիսները բազմաբնույթ միջոցառումներով աչքի են ընկել «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանը, որը պատրաստվում է նշել Մեծամորի պեղումների 50 և արգելոց-թանգարանի հիմնադրման 45 ամյակները:

ГНО ОБОБЩИЛA РАБОТУ, ПРОДЕЛАННУЮ ЗА ПЕРВОЕ ПОЛУГОДИЕ 2015 ГОДА
10 июля комитет из восьми членов во главе с заместителем директора по координации филиалов и экономической деятельности Сейраном Аракеляном, созданный указом директора ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» обобщил работу региональных служб ОИС, заповедников, музеев-заповедников и шести отделов за первое полугодие. В предыдущий день в ГНО были выслушаны отчеты 5 региональных служб и 5 заповедников и музеев-заповедников. Выступающие отметили, что все запланированные за первое полугодие 2015 года работы были выполнены, говорили о имеющихся проблемах.
Начальник региональной службы ОИС Арагацотна коснулся проблемы отсутствия охранных зон актуальной практически для всех регионов, которая зачастую становятся не только причиной нарушения закона, но и создают проблемы в протоколировании и устранении правонарушений. В марзе Котайк было зарегистрировано 11 случаев правонарушений и другого рода несогласованных действий.
В марзе Гегаркуник реставрирован один памятник, благоустроены и очищены территории 30 памятников. В марзе Арарат были проведены раскопки и работы по реставрации и реконструкции памятников. Региональная служба ОИС Еревана зарегистрировала 17 несоответствий с « Государственным списком исторических и культурных недвижимых памятников, являющихся государственной собственностью РА и не подлежащих отчуждению».
Руководитель филиала историко-культурного заповедника «Лори Берд» какакатех» отметил, что два памятника на территории заповедника – здание бани и церковь находятся в аварийном состоянии. ГНО приобрела около 220 кв/м земли и заказала проектно-сметную документацию для строительства здания историко-архитектурного музея «Гошаванк». Музей-заповедник народной архитектуры «Дилижан», имеющий около 3560 музейных экспонатов имеет серьезные жилищные проблемы. В первом полугодии увеличилось число посетителей историко-культурного музея-заповедника «Гарни». За последние шесть месяцев в историко-археологическом музее-заповеднике «Мецамор» были проведены разноплановые мероприятия. Музей-заповедник готовится к празднованию 50-летия раскопок и 45-летия основания музея.
Сегодня выслушаны также отчеты 6 отделов ГНО, в том числе нового отдела информации и связи с общественностью.