«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների եւ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի հրամանով ստեղծված ութ անդամից կազմված հանձնաժողովը, որը նախագահում էր տնօրենի`մասնաճյուղերում գործունեության համակարգման և տնտեսական աշխատանքների գծով տեղակալ Սեյրան Առաքելյանը, հունիսի 10-ին ամփոփել ու ավարտել է ՊՄՊ մարզային ծառայությունների, արգելոցների և արգելոց թանգարանների և վեց բաժինների առաջին կիսամյակի աշխատանքը: Նախորդ օրը ՊՈԱԿ-ում լսել են նաև հինգ մարզային ծառայության, նույնքան արգելոցի և արգելոց-թանգարանի վեց ամիսների հաշվետվությունը: Զեկուցողները նշել են, որ կատարվել են ՊՈԱԿ-ի 2015 թվականի աշխատանքային պլանով նախատեսված առաջին կիսամյակի միջոցառումները, անդրադարձել՝ առկա խնդիրներին:
Արագածոտնի ՊՄՊ մարզային ծառայության պետն անդրադարձել է մի խնդրի, որն առկա է գրեթե բոլոր մարզերում՝ պահպանական գոտիների բացակայությանը, ինչն էլ հաճախ ոչ միայն իրավախատումների պատճառ է դառնում, այլև խնդիրներ ստեղծում՝ դրանք արձանագրելու և շտկելու գործում: Իրավախախտման և չհամաձայնեցված այլ բնույթի 11 դեպք է արձանագրվել Կոտայքի մարզում:
Գեղարքունիքի մարզում էլ մեկ հուշարձան վերականգնվել է, բարեկարգվել ու մաքրվել է 30 հուշարձանի տարածք: Արարատի մարզում պեղումներ, վերականգնման, նորոգման, ամրակայման աշխատանքներ են կատարվել: ՊՄՊ Երևանի մարզային ծառայությունն արձանագրել է «ՀՀ պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակի» հետ անճշտության 17 դեպք:
«Լոռի բերդ» քաղաքատեղի» պատմամշակութային արգելոցի մասնաճյուղի վարիչը խոսել է արգելոցի տարածքում գտնվող խիստ վտանգված երկու հուշարձանի՝ բաղնիքի շենքի և եկեղեցու մասին: «Գոշավանք» պատմաճարտարապետական թանգարանի շենք կառուցելու համար ՊՈԱԿ-ը գնել է շուրջ 220 ք/մ հողատարածք, որի համար պատվիրվել է նախագծա-նախահաշվային փաստաթուղթ: 3560 թանգարանային նմուշ ունեցող «Դիլիջան» ժողովրդական ճարտարապետության արգելոց-թանգարանը շենքային պայամանների լուրջ խնդիր ունի: «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի համար էլ առաջին կիսամյակն աչքի է ընկել այցելությունների աճով: Անցած վեց ամիսները բազմաբնույթ միջոցառումներով աչքի են ընկել «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանը, որը պատրաստվում է նշել Մեծամորի պեղումների 50 և արգելոց-թանգարանի հիմնադրման 45 ամյակները:

NCSO (NON COMMERCIAL STATE ORGANIZATION) SUMMED UP THE ACTIVITIES OF THE FIRST SEMESTER.
On July 10 Seyran Araqelyan (deputy of coordinating the economic activities of the branch) summed up the activities of PHE regional services, Museum Reservations and six department of NCSO, which was held by the order of the director «Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservations». The reports of 5 Regional Services were given in NCSO on the last day.
The chief of PHE Regional Service of Aragatsotn noted that the main issue in almost all regions remains the lack of maintenance of the monuments which becomes not only the reason of offenses but makes problems with correcting them. In Kotayk Region there were recorded 11 such offense incidents.
In Gegharkunik Region there was renovated a monument and the surrounding areas of almost 30 monuments were cleared. There were also excavation, renovation and restoration activities in Ararat Region. 17 incidents of discrepancies were found on the list of «Immovable monuments of history and the culture, considered as state-owned property of the Republic of Armenia and not subject to alienation».
The chief of «Lori Berd” Reserve spoke about two critically endangered monuments (Church and Bath). In order to build historical museum for «Goshavanq», NCSO bought 220 square meters of land. «Dilijan» National Architecture Museum-Reserve has serious problems with building conditions. «Garni» Historical Museum-Reserve has been marked by the growth of visits. The past six months «Metsamor» Historical-Archeological Museum-Reserve has been marked by various events. The Museum-Reserve is also celebrating the 45th anniversary of excavation and the 50th anniversary of the foundation of Museum Reserve.
In NCSO there were also given the reports of six departments including the report of the new department «Media and Public Relations».