ԱՆԿԱԽՈՒԹՅԱՆ ՏՈՆԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐ «ԶՎԱՐԹՆՈՑ» ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆՈՒՄ
Ս. թ. սեպտեմբերի 21-ին`«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում անկախության օրվան նվիրված միջոցառումները կսկսվեն 14:00-ին` Էջմիածնում տեղակայված N զորամասին զինծառայողների ռազմահայրենասիրական քայլերգով: Տոնի առիթով արգելոց-թանգարանի տարածքում պարգևատրվելուց հետո, զինծառայողները կշարժվեն դեպի թանգարան, որտեղ ներկա կլինեն «Ալեքսանդրապոլ-Գյումրու քաղաքային մշակույթը» ցուցահանդեսի բացմանը:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնությամբ և Երևանի պատմության թանգարանի համատեղ ջանքերով «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում իրականացվող «Ալեքսանդրապոլ-Գյումրու քաղաքային մշակույթը» ցուցահանդեսի նպատակն է ներկայացնել XIX դարի վերջի և XX դարասկզբի քաղաքային կենցաղն ու մշակույթը: ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում պահվող լուսանկարների և չափագրությունների միջոցով կցուցադրվի Ալեքսանդրապոլի ժողովրդական ճարտարապետությունը, իսկ Երևանի պատմության թանգարանի ֆոնդերում պահվող իրերով ներկայացվելու է տվյալ ժամանակաշրջանի խոհանոց և ննջասենյակ, հավաքվելու է միջին դասի քաղաքային բնակարանի ինտերյեր: Ներկայացվելու է նաև նյութական ու հոգևոր մշակույթը` թատրոնը, դպրոցը և երաժշտությունը` պաստառների ու այլ իրերի միջոցով: Ցուցադրությունը սկսվելու է Հայաստանի հնագույն քաղաքներից մեկի` Ալեքսանդրապոլի հատակագծի ներկայացմամբ: Այն հիմնական ֆոնդում պահվող Ս.Մաթևոսյանի անձնական արխիվից է:
Անկախության տոնի 24 ամյակին նվիրված ցուցադրությանը, ժամը 15:00-ին հաջորդելու է տոնական համերգ,որի ընթացքում կատարումներով հանդես կգան «Տարոնցիներ», «Հուշեր» պարային համույթները, երգիչ-երգչուհիներ Ասատուր Ասլանյանը, Տիգրան Հայորդին, Արուս Գուլանյանը, Մադլեն Ասրյանը և Լարիսա Հակոբյանը: Միջոցառումը կվարեն ասմունքող, հաղորդավար Ջիվա Սարգսյանը և Աիդա Ալեքսանյանը:

21 сентября с.г., в 14:00 в историко-культурном музее-заповеднике «Звартноц» с патриотического гимна солдат воинской части N городаЭчмиадзина начнутся мероприятия, посвященные Дню Независимости. После награждениявоеннослужащих на территории музея-заповедника, по случаю Дня Независимости,солдаты примут участие в открытиивыставки«Городская культура Александрополь-Гюмри».
Выставка «Городская культура Александрополь-Гюмри», организованная в историко-культурном музее-заповеднике «Звартноц» по инициативе ГНО «Служба по охране» иМузея Истории Еревана, призвана ознакомить сгородским бытом и культурой конца XIX – начала ХХ веков. Фотографии и чертежи, хранящиеся в фондах ГНО, представятнародную архитектуруАлександрополиса. Посредством экспонатов Музея Истории будут показаныспальня и кухня этого периода времени, а также будет воссоздан интерьер городской квартиры среднего класса. Материальную идуховную культуру города (театр, школа, музыка) продемонстрируют плакаты и другие экспонаты. Выставка начнется с презентации планаАлександрополиса,одного из древних городов Армении. План города хранится в Основном фонде и предоставлен изличного архива С. Матевосяна.
В 15:00, после открытия выставки, посвященной 24-й годовщине Независимости, начнется праздничный концерт, на котором выступяттанцевальные ансамбли «Таронцинер» и «Гушер», артистыАсатур Асланян, Тигран Айорди, Арус Гуланян, Мадлен Асроян и Лариса Акопян. Мероприятие проведутчтец и ведущий Джива Саргсян и Аида Алексанян.