Լոռու ՊՄՊ մարզային ծառայության և Վանաձորի Անուշ Մաթևոսյանի անվան N 8 հիմնական դպրոցի հետ համատեղ, սեպտեմբերի 21-ի առթիվ, կրթօջախում անցկացվել է «Հին երկիր, երիտասարդ պետություն» խորագրով միջոցառում, որին ներկա են եղել ոչ միայն դպրոցի մանկավարժները, աշակերտներն ու ծնողները, այլև Լոռու մարզպետարանի ու Վանաձորի քաղաքապետարանի պաշտոնյաներ, արցախյան հերոսամարտին մասնակցած ազատամարտիկներ, մտավորականներ:
Բացման խոսքով հանդես են եկել կրթօջախի զինղեկ Գագիկ Քարհանյանը, դպրոցի տնօրեն Կարինե Ստեփանյանը: Միջոցառումը ողջունել են նաև Լոռու ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Ա. Գերյանը և գիտաշխատող Հ. Մարուքյանը: Այնուհետև, աշակերտների մասնակցությամբ երաժշտական ցերեկույթի ընթացքում, անդրադարձ է կատարվել անկախության համար մղված պայքարի դժվարին օրերին, հայ ժողովրդի միասնությանը, համառ պայքարին ու հաղթանակին:
Միջոցառման ընթացքում կրթօջախի կողմից պատվոգրեր են հանձնվել անկախության օրվա կապակցությամբ դպրոցում անցկացված հրաձգության մրցույթի հաղթողներին: Վերջում հնչել են ազգային-ազատագրական երգեր և, որպես ժողովրդի միասնության խորհրդանիշ, միջոցառումը եզրափակվել է «Միասնության շուրջպար»-ով:

В МАРЗЕ ЛОРИ ВСПОМНИЛИ ТЯЖЕЛЫЕ ДНИ СТАНОВЛЕНИЯ НЕЗАВИСИМОСТИ
По инициативе региональной службы ОИС Лори и средней школы № 8 им. Ануш Матевосян г. Ванадзора под девизом «Древняя страна, молодое государство» прошло мероприятие, приуроченное к 21-му сентября. В мероприятии приняли участие не только учителя, учащиеся и родители, но и представители областной администрации Лори и мэрии Ванадзора, участники Арцахской войны, представители интеллигенции.
С приветственным словом выступили военрук Гагик Каранян и директор школы Карине Степанян. Мероприятие приветствовали также начальник региональной службы ОИС Лори А. Герян и научный сотрудник Г. Марукян. Утренник сопровождался музыкальными номерами с участием учеников. В течение всего мероприятия вспоминали тяжелые дни борьбы за независимость, сплоченность армянского народа в упорной борьбе за победу.
В ходе мероприятия победителям конкурса по стрельбе, посвященному Дню Независимости, были вручены почетные грамоты, подготовленные школой. В завершении прозвучали национально-патриотические песни и, как символ единства народа, был исполнен хоровод «Танец Единство».