Կոմիտասի թանգարան-ինտիտուտում այսօր մեկնարկել է «Մեծամոր. կեսդարյա պեղումների տարեգրություն» երկօրյա միջազգային գիտաժողովը: Ռուսաստանի Դաշնությունը, Լեհաստանը, Բելառուսը, Վրաստանը, Իտալիան, ԼՂՀ-ն ներկայացնող հայ և օտարազգի պատմաբան-հնագետների քննարկման թեման Մեծամոր հնավայրի պատմական, հնագիտական, մշակութային հարուստ ժառանգությունն ու պահպանությունն է: Մեծամոր հնավայրի պեղումների 50 և արգելոց–թանգարանի ստեղծման 45¬ամյակներին նվիրված գիտաժողովի ընթացքում գիտնականները կներկայացնեն Մեծամոր հնավայրի ուսումնասիրության վերաբերյալ իրենց աշխատանքների արդյունքները:
Գիտաժողովը բացեց ու ներկաներին արդյունավետ աշխատանք մաղթեց «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Վլադիմիր Պողոսյանը: Նա շեշտեց Վարշավայի համալսարանի հնագիտության և «Պատմամշակութային արգելոց –թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի միջև վերջին տարիներին ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը, որի խոսուն վկան իրականացվող համատեղ պեղումներն են:
«Հայաստանը հին մշակութային երկիր է և չափազանց հարուստ հնագիտական հուշարձաններով: Մեծամորում իրականացվող պեղումները նպատակ ունեն երևան բերելու և ուսումնասիրելու մեր նախնիների տարբեր պատմական դարաշրջաններում ստեղծված նյութական և հոգևոր մշակույթը: Հնագիտական իրեղեն ապացույցներով հիմնավորվեց «Մեծամորի» տնտեսական կյանքի բարձր մակարդակը և այս նոր տվյալների շնորհիվ հարստացրեցինք մեր պատկերացումները բնակավայրի վերաբերյալ: Մեծամորում հայ-լեհական համատեղ պեղումները հնագիտական ուսումնասիրությունների նոր փուլ նշանավորեցին: Հնագիտական իրեղեն ապացույցներով հիմնավորվեցին «Մեծամորի» տնտեսական կյանքի բարձր մակարդակը և այս նոր տվյալների շնորհիվ հարստացրեցինք մեր պատկերացումները բնակավայրի վերաբերյալ», – մասնավորապես ասված էր ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի ողջույնի խոսքում, որը ներկաներին փոխանցեց նախարարի տեղակալ Ներսես Տեր-Վարդանյանը:
Գիտաժողովն իր ներկայությամբ պատվել էր Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ ու լիազոր դեսպան Եժի Նովակովսկին: Լրագրողներին հետ զրույցում նա նշեց, որ մեծ հետաքրքրությամբ է ծանոթացել հայ և լեհ հնագետների համատեղ աշխատանքին:
«Ծանոթանալով Մեծամորին նշանակում է տեղեկանալ մարդկության քաղաքակրթության հազարամյակների զարգացմանն ու մշակութային պատմությանը», -ասաց դեսպանը, կարևորելով Մեծամորի ժառանգության պահպանումը:
«Գիտաժողովին քննարկվելու են Մեծամորին առնչվող ամենալայն շրջանի թեմաներ, քանի որ Մեծամորն իր մեջ ներառում է լայն ժամանակահատված՝ խորը միջնադար, անտիկ, ուրարատական, ուշ և վաղ բրոնզի ժամանակաշրջաններ: Յուրաքանչյուր ժամանակաշրջանի և փուլի մասնագետ այսօր կարող է իր խոսքն ասել Մեծամորի մասին, նրա համաժամանակյա հուշարձանների կապի և տարբերությունների մասին», – նշեց ասաց «Պատմամշակութային արգելոց¬-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-¬ի տնօրենի տեղակալ. Պատմական գիտությունների դոկտոր,պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը: Նրա խոսքով, հիսուն տարիների ընթացքում Մեծամորի թանգարանում կուտակվել է հսկայական նյութ, որը ներկայացման և հանրահռչակման կարիք ունի: Արգելոց-թանգարանի ֆոնդերում պահվող գտածոների ընդհանուր քանակը 28 հազարից ավելի է:
«Արդեն երրորդ տարին է, ինչ հայ¬-լեհական արշավախումբն աշխատում է Մեծամորի հնավայրում: Եվ մեզ համար շատ կարևոր է մասնակցությունն այս գիտաժողովին, քանի որ այսպես մենք ամփոփում ենք մինչև այս պահին կատարված աշխատանքների արդյունքները, որոնք թույլ են տալիս ասել, որ Մեծամորը ավիրվել էր, իսկ նրա բնակիչները սպանվել էին Արգիշտի թագավորի զորքերի կողմից», -լրագրողների հետ զրույցում նշեց Վարշավայի համալսարանի հնագիտության ամբիոնի դոկտոր, պրոֆեսոր և հայ-¬լեհական արշավախմբի համաղեկավար Քշիշտոֆ Յակուբյակը:
Գիտության պետական կոմիտեի աշխատակազմի ղեկավար Լևոն Մարդոյանն իր ողջույնի խոսքում կարևորելով համագործակցությունը նշեց, որ Մեծամորի հնավայրը ինքը համար «բացահայտել» է ութ տարի առաջ և շատ ուրախ է, որ ներկայում հնագիտական լուրջ աշխատանքներ են իրականացվում:
Նշենք, որ Գիտության պետական կոմիտեն ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերում հնագիտական աշխատանքների իրականացմանը:
ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի ինստիտուտի տնօրեն Պավել Ավետիսյան խոսքով էլ, Մեծամոր ասելով գործ ունենք տարբեր ժամանակաշրջաններն ընդգրկող հուշարձանի հետ: Հնավայրի պեղումների, նաև միջազգային ճանաչման հարցում նա առանձնահատուկ ընդգծեց Մեծամորի նվիրյաներից` Էմմա Խանզադյանի, Կորյուն Խաչատրյանի ավանդը: Պ.Ավետիսյանը կարևորեց արգելոց-թանգարանի գոյությունը, որը հնարավորություն ընձեռում հանրահռչակել պեղումներից հայտնաբերված գտածոները:
ԵՊՀ հնագիտության և ազգագրության ամբիոնի վարիչ Հայկ Ավետիսյանն էլ անդրադարձավ գիտակրթական նշանակությանն ու անհրաժեշտ բազայի ձևավորմանը: Նրա խոսքով, այսօր հիմնվող դպրոցը կարևոր նշանակություն կունենա հետագայում ուսանողների կրթման հարցում:
Գիտաժողովին ներկա ոլորտի նվիրյալ Էլմա Պարսամյանը կիսվեց տարիներ առաջ Էմմա Խանզադյանի`պեղավայրում կատարած աշխատանքներից հիշողություններով:
Հոկտեմբերի 3-ին Մեծամոր պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում կբացվի համալրված ցուցադրությունը, որտեղ կներկայացվեն վերջին մի քանի տարիներին իրականացված պեղումների արդյունքում հայտնաբերված իրերը, առարկաներն ու գտածոները:
«Մեծամոր կեսդարյա պեղումների տարեգրություն» միջազգային գիտաժողով
Մեծամոր հնավայրի պեղումների 50 և արգելոց–թանգարանի ստեղծման 45-ամյակներին նվիրված գիտաժողով, «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի համալրված ցուցադրութ…

В музее-институте Комитаса открылась двухдневная международная конференция «Мецамор. Хроника полувековых раскопок». Темой обсуждения армянских и зарубежных историков-археологов из России, Польши, Беларуси, Грузии, Италии и Нагорного Карабаха стала историческое, археологическое и культурное наследие археологического памятника Мецамор и его охрана. На научной конференции, посвященной 50-летию раскопок в Мецаморе и 45-летию создания музея-заповедника, ученые представят результаты исследований археологического памятника Мецамор.
Открыл конференцию и пожелал плодотворной работы участникам директор ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» Владимир Погосян. Он подчеркнул, что за последние годы сложилось эффективное сотрудничество между археологическим факультетом Варшавского университета и ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников».
«Армения – страна с древней культурой и очень богата археологическими памятниками. Цель раскопок, проводимых в Мецаморе, представить и изучить материальную и духовную культуру наших предков в разные исторические эпохи. Армяно-польские совместные раскопки стали началом нового этапа в археологических исследованиях Мецамора. Археологические вещественные доказательства показали высокий уровень экономической жизни «Мецамора» и обогатили наше представление о местности»,- в частности говорилось в приветствии министра культуры РА Асмик Погосян, которую зачитал заместитель министра Нерсес Тер-Варданян.
Конференцию почтил своим присутствием Чрезвычайный и Полномочный Посол Польши Ежи Новаковски. В беседе с журналистами он отметил, что с большим интересом ознакомился с совместной работой армянских и польских археологов.
«Ознакомиться с Мецамором – значит получить представление о тысячелетиях развития цивилизации и культурной истории человечества»,- сказал посол, подчеркнув важность охраны наследия Мецамора.
«На конференции будут обсуждаться широкий спектр тем, касающихся Мецамора, который включает в себя огромный период времени – средневековье, античный, урартский, ранние и поздние периоды бронзового века. Сегодня эксперты по каждому периоду времени и эпохи смогут сказать свое слово о Мецаморе, о связях и различиях памятников соответствующего периода»,- отметил в своем слове заместитель директора ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников», доктор исторических наук, профессор Ашот Пилипосян. С его слов, в течение 50 лет в музее Мецамора был собран огромный материал, нуждающийся в представлении и популяризации. В фондах музея-заповедника хранятся более 28 тыс. экспонатов.
«Уже третий год армяно-польская экспедиция работает в Мецаморе. Для нас очень важно участие в этой конференции, и, подводя итоги работе, проделанной на сегодняшней день, мы можем сказать, что Мецамор был разрушен, а его жители были убиты войсками царя Аргишти»,- отметил в беседе с журналистами доктор кафедры археологии Варшавского университета, профессор, со-руководитель армяно-польской экспедиции Кшиштоф Якубяк.
В своем приветственном слове, руководитель аппарата Государственного комитета по науке Левон Мардоян, отметив важность сотрудничества рассказал, что археологический памятник Мецамор он «открыл» для себя восемь лет назад и очень рад, что, именно, здесь проводится серьезная археологическая работа.
Следует отметить, что Государственный комитет по науке оказывает финансовую поддержку в археологических работах.
Со слов директора Института археологии и этнографии НАН РА Павла Аветисяна Мецамор – памятник, включающий в себя разные периоды времени. Он особенно отметил вклад Эммы Ханзадян и Корюна Хачатряна в проведении раскопок, в вопросе международного признания. П. Аветисян обозначил важность существования музея-заповедника в популяризации найденных артефактов.
Руководитель кафедры археологии и этнографии ЕГУ Айк Аветисян коснулся научной и образовательной роли и создания необходимой базы. Со слов Аветисяна, создаваемая сегодня школа будет иметь важное значение в образовании студентов.
Элма Парсамян на конференции поделилась воспоминаниями о Эмме Ханзадян, которая много лет назад занималась этими раскопками.
Выставка в историко-археологическом музее-заповеднике, на которой будут представлены предметы, изделия и находки археологических раскопок последних нескольких лет, состоится 3 октября.