ԴԻԼԻՋԱՆԻ ԵՐԿՐԱԳԻՏԱԿԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆ
Դիլիջանի պատմության, այստեղ հաստատված տեղաբնիկների պատմական զարգացման, նրանց վարած կենցաղի, նյութական մշակույթի հուշարձանների, պատմաաշխարհագրական պայմանների մասին ամբողջական պատկերացում է տալիս Դիլիջանի երկրագիտական թանգարան-պատկերասրահը, որը հիմնադրել է ուսուցիչ Եղիշե Հովսեփյանը 1950թ.: Սկզբնական շրջանում նա իր տրամադրության տակ եղած բոլոր իրերը հավաքել է քաղաքի գրադարանում: Թանգարանի նախկին շենքը կառուցվել է 1926թ. և ծառայել է որպես հյուրանոց, այնուհետև օգտագործվել է որպես հիվանդանոց, իսկ հետագայում՝ դարձյալ հյուրանոց: 1967թ. վերանորոգումից հետո հանձնվել է Դիլիջանի երկրագիտական թանգարան-պատկերասրահին: 2005թ. հին շենքը քանդվել է և հինգ տարվա ընթացքում կառուցվել թանգարանի նոր շենքը՝ քաղաքային իշխանության ֆինանսավորմամբ: 2010 թ. տեղի է ունեցել թանգարանի պաշտոնական բացումը, իսկ 2011թ. ապրիլի 1-ից այն բաց է եղել նաև այցելուների համար:
Հայաստանում առաջին հնագիտական պեղումները կատարվել են Դիլիջանում՝ «Ռեդկին ճամբար» կոչվող վայրում, 1850-ական թվականներին: Այդ վայրն իր անվանումը ստացել է ճանապարհաշինարար ինժեներ Ռեդկինի անունից, որն իր ճամբարը տեղադրել է Դիլիջանի մոտ՝ Աղստև գետի աջ ափին: Այդ ժամանակ ճանապարհը անցնում էր Դիլիջանով և նրա շրջակայքում կատարված հնագիտական պեղումներից հայտնաբերված նյութերի հիմնական մասը տեղափոխվում էր Մոսկվայի, Սանկտ-Պետերբուրգի, Թբիլիսիի, Բաքվի և Երևանի թանգարաններ: Բայց «ցանված» դիլիջանյան ծաղկամայր հողն այնքան առատ էր հնագիտական իրերով, որ այն կարողացել է 3000 և ավելի տարիների հնություն ունեցող նյութերով ապահովել նաև սեփական քաղաքի թանգարանը՝ այն դարձնելով հանրապետությունում իր տեսակի մեջ եզակի գանձարան: Դիլիջանի երկրագիտական թանգարանին առանձնահատուկ նշանակություն են տալիս նաև այստեղ պահպանվող հազվագյուտ նկարները: Թանգարանում են պահվում Հովհ. Այվազովսկու, Գ. Բաշինջաղյանի, Վ. Սուրենյանցի, Փ. Թերլեմեզյանի, Էդ. Շահինի, Լ. Լագորիոյի, Գրյոզի բնօրինակները: Այստեղ հավաքված են նաև XVI-XVIII դարերի նիդեռլանդական, իտալական և ֆրանսիական նկարիչների որոշ գործեր: Թանգարանում են գտնվում Վանիկ Շարաբեյանի՝ Թախտա թաղամասում հայտնաբերած երկու խաչքարերը (խաչքար 13դ./10.3.134.1/ և խաչքար Լույսի և Կիրակոսի XIII – XIV /10.3.134.2/):
Դիլիջանի երկրագիտական թանգարանի տնօրեն Ալբերտ Մատինյանը և հանրապետության վաստակավոր նկարիչ Հովհաննես Շարամբեյանը արել են հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի այն դառնա հնագիտական իրերի ու արվեստի գործերի իսկական գանձարան:
Թանգարանը վայելում է մեծ ժողովրդականություն: Այստեղ այցելում են տարբեր տարիքի, զբաղմունքի և նախասիրությունների տեր մարդիկ: Դպրոցականների համար կազմակերպվում են թեմատիկ դաս-էքսկուրսիաներ, կազմակերպվում միջոցառումներ և ցուցահանդեսներ:

марз Твуш, г. Дилижан, гос.индекс 10.3.134
Дилижанский краеведческий музей – картинная галерея был основан в 1950 г. местным учителем Егише Овсепяном. Он дает полное представление об историко-географический условиях, об истории г. Дилижана, о быте местных жителей, их материальной культуре. Вначале все музейные экспонаты хранились в городской библиотеке. Первоначальное здание музея было построено в 1926 г. и вначале служило в качестве гостиницы, позднее больницы, вновь – гостиницы. В 1967 г. после ремонта здание было передано музею-картинной галерее. В 2005 г. старое здание было разрушено и в течение пяти лет на средства городского финансирования построено новое. В 2010 г. музей был официально открыт, а 1 апреля 2011 г. он был открыт и для посетителей.
Впервые на территории Армении археологические раскопки были осуществлены в 1850-х гг. в Дилижане, в так называемой местности “Лагерь Редкина”, от имени инженера- строителя Редкина, лагерь которого находился на правобережье реки Агстев, недалеко от Дилижана. В то время обнаруженные в результате археологический раскопок артефакты через Дилижан отправлялись в музеи Еревана, Москвы, Санкт-Петербурга, Тбилиси, Баку. Но богатая трехтысячелетними артефактами земля Дилижана была способна обеспечить археологическим материалом и музей собственного города. Здесь хранятся и редкие художественные полотна – оригиналы картин И. Айвазовского, Г. Башинджагяна, В. Суренянца, П. Терлемезяна, Э. Шахина, Л. Лагорио, Греза и некоторые произведения нидерландских, итальянских и французских художников XVI-XVIII вв. В музее экспонируются и обнаруженные В. Шарабеяном в квартале Тахта хачкары. Один из них датируется XIII в., другой XIII- XIV вв. (гос.индексы 10.3.134.1 и 10.3.134.2).
Музей посещает множество посетителей разного возраста и различных интересов. Для школьников организуются тематические уроки-экскурсии, различные мероприятия и выставки.