2014թ. ինքնակամ կառուցապատման /տաղավարի, էլեկտրական սյան տեղադրում, ցայտաղբյուրի կառուցում/ աշխատանքներ էին իրականացվել Արագածոտնի մարզի Բյուրական համայնքում գտնվող Արտավազդիկ կիսավեր եկեղեցու /պետ.ցուցիչ` 2.28.17/ պահպանական գոտու տարածքում: Անօրինական գործողություններ իրականացնողներն անհաղորդ էին մնացել «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Արագածոտնի մարզային ծառայության բազմաթիվ նախազգուշացումներին: 2014թ. օգոստոսի 12-ին «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը գրությամբ դիմել էր Արագածոտնի մարզի դատախազություն: Արագածոտնի մարզի քննչական բաժնում քր. գործի հարուցումը մերժվել էր՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով: Քննչական բաժնի վերոհիշյալ որոշումը 2014թ. սեպտեմբերի 3-ին ՊՈԱԿ-ի կողմից բողոքարկվել էր մարզի դատախազին : Բողոքի հիման վրա 10.09.2014թ. հարուցվել էր քրեական գործ, կատարվել` նախաքննություն: Արագտածոտնի մարզային քննչական վարչությունում 2014թ. դեկտեմբերի 20-ին որոշում էր կայացվել` հանցակազմի բացակայության հիմքով քր. գործով հետապնդում չիրականացնելու և գործի վարույթը կարճելու մասին:
Նկատի ունենալով, որ հուշարձանի պահպանական գոտում իրականացված ինքնակամ կառուցապատման աշխատանքների հետևանքով խախտվել են գործող օրենսդրության մի շարք պահանջներ, «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը` պետական հողի նկատմամբ սեփականության իրավունքի խախտումը վերացնելու և իրավախախտների կողմից ինքնակամ կառույցները քանդելու և հուշարձանի պահպանական գոտու նախկին վիճակը վերականգնելու պահանջով, 2015թ. հուլիսի 27-ին հայց է հարուցել Արագածոտնի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան: Դատական` թվով երրորդ նիստը, հունվարի 26-ին է:
Հ. Գ. Հանրապետական նշանակության հուշարձանը գտնվում է Բյուրական համայնքի արևմտյան եզրին` մոտ 1 կմ հեռավորության վրա: Համարվում է V-VI դդ. կառույց (ըստ որոշ տվյալների` VII դ.), կառուցված է կարմիր սրբատաշ տուֆաքարից և պատկանում է միախորան խաչաձև կենտրոնագմբեթ փոքր եկեղեցիների տիպին: Արտավազդիկի արևելյան խաչաթևը կիսաշրջանաձև է, իսկ մյուսները` ուղղանկյուն: Հյուսիս արևելյան անկյունում ոչ մեծ ավանդատուն կա: Եկեղեցին առաջին անգամ վերանորոգվել է XII-XIII դդ., որի ընթաքում էլ արևմտյան խաչ թևի տանիքին ավելացվել է սլացիկ համաչափություններով զանգակատունը (XIII դ.): Հուշարձանը մեծապես տուժել է 1340թ. ջրհեղեղներից, երկրորդ անգամ վերանորոգվել է 1959-60 թթ.: Եկեղեցու մյուս թևերի գմբեթը և թաղածածկերը փլված են: Հուշարձանի տարածքում առկա են եկեղեցու բաթմաթիվ բեկորներ:

В 2014 году на территории охранной зоны полуразрушенной церкви Артаваздик /гос. индекс 2.28.17/, находящейся в общине Бюракан марза Арагацотн, было осуществлено незаконное строительство /установка стенда и электрического столба, строительство фонтанчика/. Региональная служба ОИС Арагацотна ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» не раз предупреждала о незаконных действиях. 12 августа 2014 года ГНО «Служба по охране» подала иск в областную прокуратуру марза Арагацотн. В следственном отделе марза Арагацотн дело было прекращено за отсутствием состава преступления. 3 сентября 2014 года решение следственного отдела было обжаловано прокурору области. На основании иска 10.09.2014 г. было возбуждено уголовное дело, проведено предварительное расследование. 20 декабря 2014 году следственный отдел марза Арагацотн принял решение о прекращении преследования и судебного разбирательства за отсутствием состава преступления.
Учитывая, что незаконное строительство на территории охранной зоны нарушает ряд правовых требований действующего законодательства, 27 июля 2015 года ГНО «Служба по охране» подала иск в суд первой инстанции марза Арагацотн, с целью восстановления нарушенных прав собственности на государственные земли и снос незаконных построек. Третье по счету судебное заседание назначено на 26 января.
P.S. Памятник находится на расстоянии около 1 км от западной окраины общины Бюракан. Церковь относится к V-VI вв. (по некоторым данным, к VII в.), построена из красного полированного туфа и относится к маленьким одноалтарным крестовидным церквям центрально-купольного типа. Восточное крыло креста полукруглое, а остальные – прямоугольные. В северо-восточном углу есть небольшая ризница. В первый раз церковь была отремонтирована в XII-XIII веках, во время которой на крыше западного крыла креста пристроена колокольня (XIII век). Памятник был сильно поврежден от наводнения 1340 г. В 1959-60 гг. церковь была восстановлена во второй раз. На территории памятника есть множество фрагментов церкви.