«ՀԻՇՈՂՈՒԹՅԱՆ ՎԿԱՆԵՐ». ԲԱՑ ԴԱՍ ԵՐԵՎԱՆԻ «ՀԵՐԱՑԻ» ԱՎԱԳ ԴՊՐՈՑՈՒՄ
ՊՄՊ Երևանի մարզային ծառայության և «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտամեթոդական աշխատանքների և ցուցադրությունների բաժնի նախաձեռնությամբ փետրվարի 3-ին ԵՊԲՀ «Հերացի» ավագ դպրոցում անցկացվել է բաց դաս՝ զուգակցվելով «Հիշողության վկաներ» լուսանկարների ցուցահանդեսով: Ներկայացվել են Արևմտյան Հայաստանի 31 հուշարձանների լուսանկարներ. Վանի և Կարսի բերդերը, Աղթամարի և Անիի բազմաթիվ եկեղեցիներ, Բիթլիս նահանգի քաղաքային պատկերը և ճարտարապետական այլ գոհարներ: Ցուցադրված լուսանկարներն ամբողջությամբ պահպանվում են «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում:
Բաց դասն ավելի արդյունավետ և նպատակային դարձնելու համար դպրոցում որոշվել է, որ Արևմտյան Հայաստանի հուշարձանների լուսանկարները՝ պատմական հակիրճ ակնարկով, կներկայացնեն հենց իրենք՝ պատմության ուսուցիչները:
Նրանք ներկայացրել են յուրքանչյուր լուսանկարում պատկերված հուշարձանի ստեղծման պատմությունը, խոսել կիսավեր վիճակի մասին, հիշել դրանց հետ կապված ավանդազրույցները:
ԵՊԲՀ «Հերացի» ավագ դպրոցի պատմության ուսոցիչ Կարեն Սիրունյանը կարևորել է նման հետաքրքիր և ուսուցողական նախաձեռնությունը: Նա շեշտել է, որ ներկայացնում է ոչ թե կորուսյալ հայրենիքի մշակութային ժառանգությունը, այլ այն հայրենիքի, որը կա և սպասում է իր ժառանգներին: Կարեն Սիրունյանի կարծիքով յուրաքանչյուր հայի գերխնդիրն իր արմատների ուսումնասիրությունն է: «Եթե մենք ծանոթ չլինենք մեր պատմական անցյալին, մեր նախնիների ուժեղ ու թույլ կողմերին, մեր ժողովրդի հաղթանակներին ու պարտություններին, չճանաչենք ինքներս մեզ, ապա ինչպես պետք է ներկայանանք օտարներին: Ցանկացած մարդ ապրում և պատմության մեջ մնում է իր մշակույթով: Այսօրվա բաց դասը պատանիների համար լավ հնարավորություն է ծանոթանալու մեր մշակութային ժառանգությանը, տեղեկանալու, թե ինչպես են ստեղծվել և ինչի հետևանքով են կիսավեր դարձել այդ կոթողները: Հասկանալի է, որ փոխանցված ամբողջ ինֆորմացիան նույնությամբ չի կարող մնալ նրանց գիտակցության մեջ, բայց կմնա այս դասից ստացած զգացողությունը»,-կարծում է պատմության ուսուցիչը:
Բաց դասի ավարտին իրենց ստացած տպավորություններն են փոխանակել աշակերտները: Նրանք շնորհակալություն են հայտնել Արևմտյան Հայաստանի իրենց համար հայտնի ու անհայտ հուշարձաններին ծանոթանալու հրաշալի հնարավորության համար:
ԵՊԲՀ «Հերացի» ավագ դպրոցի տնօրեն Նարինե Սարգսյանը ևս շնորհակալություն է հայտնել մշակութային դաստիարակությանն ուղղված հետաքրքիր նախաձեռնության համար և վստահեցրել, որ պատրաստ են արձագանքել յուրաքանչյուր նման առաջարկի և աջակցել դրանց իրականացմանը:

«СВИДЕТЕЛИ ПАМЯТИ». ОТКРЫТЫЙ УРОК В СТАРШЕЙ ШКОЛЕ «ГЕРАЦИ»
3 февраля по инициативе региональной службы ОИС Еревана и отдела научно-методических работ и выставок ГНО «Служба по охране» в старшей школе «Гераци» ЕГМУ был проведен открытый урок, сопровождающийся показом снимков «Свидетели памяти». Был представлен 31 снимок памятников Западной Армении – крепости Вана и Карса, многочисленные церкви Ахтамара и Ани, городские фотографии Битлиса и другие жемчужины архитектуры. Показанные снимки хранятся в фондах ГНО «Служба по охране».
Для проведения более продуктивного урока решили, что сами учителя истории представят краткий исторический обзор памятников Западной Армении, представленных на снимках.
Учителя ознакомили с историей создания каждого представленного на фотографии памятника, рассказали об их полуразрушенном состоянии, вспомнили связанные с ними легенды.
Учитель истории старшей школы «Гераци» ЕГМУ Карен Сирунян обозначил важность таких интересных и обучающих инициатив. Он подчеркнул, что представляет культурное наследие не потерянной родины, а родины, которая есть и ждет своих наследников. Карен Сирунян считает главным приоритетом каждого армянина изучение своих корней. «Если мы не будем знать наше историческое прошлое, сильные и слабые стороны наших предков, победы и поражения нашего народа, не будем знать самих себя, то, как мы будем представлять себя незнакомым. Любой человек живет и остается в истории посредством своей культуры. Сегодняшний открытый урок – хорошая возможность для молодых людей ознакомится с нашим культурным наследием, узнать, как эти памятники строились и по какой причине дошли до полуразрушенного состояния. Понятно, что вся переданная информация не может остаться в памяти полностью, но останутся впечатления от этого урока», – отметил учитель истории.
В завершении урока ученики обменялись впечатлениями. Они выразили благодарность за прекрасную возможность ознакомиться с памятниками Западной Армении.
Директор старшей школы «Гераци» ЕГМУ Нарине Саркисян поблагодарила за интересную культурно-воспитательную инициативу и выразила готовность содействовать реализации подобных мероприятий.