ՊՄՊ Երևանի մարզային ծառայության, «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտամեթոդական աշխատանքների և ցուցադրությունների բաժնի նախաձեռնությամբ Արևմտյան Հայաստանի հուշարձանների մասին պատմող «Հիշողության վկաներ» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդես է բացվել Երևանի Լևոն Արիսյանի անվան 127-րդ ավագ դպրոցում: Հուշարձանների ցուցադրված լուսանկարները պահպանվում են ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում: Բաց դասով ուղեկցվող ցուցահանդեսի բացումը ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցներն իրականացրել են կրթօջախի հետ համատեղ:
Ավագ դպրոցի պատմության հոսքի 11-րդ դասարանի աշակերտներն իրենք էին ընտրել, թե որ լուսանկարները պետք է ցուցադրվեն, իրենք էլ հավաքել էին Արևմտյան Հայաստանի հուշարձանները ներկայացնող տեղեկությունները և անձամբ փակցրել լուսանկարները: Դպրոցի պատմության ուսուցչուհի Անահիտ Սարգսյանը ողջունեց ճանաչողական-ուսուցողական այս նախաձեռնությունը և իր սաներին վստահեցրեց, որ սեփական ուժերով հավաքած տեղեկությունն անպայման օգտակար կլինի իրենց՝ ապագա պատմաբանների համար:
«Նախաձեռնությունը հրաշալի հնարավորություն էր ավելի շատ տեղեկություն ստանալ Արևմտյան Հայաստանի հուշարձանների վերաբերյալ, դրանց մեծ մասին ծանոթացել ենք հենց այս բաց դասին պատրաստվելու շնորհիվ: Ուսուցողական էր նաև հուշարձանների վերաբերյալ ինքնուրույն տեղեկություն հավաքելը: Սա նմանօրինակ առաջին նախաձեռնությունն էր, բայց հուսով ենք՝ ոչ վերջինը»,-իր ոգևորությունն է փոխանցել 11-րդ դասարանի աշակերտուհի Եվա Սարուխանովան:
Իսկ Դիանա Ղևոնդյանը նշեց, որ բաց դասին պատրաստվելիս նաև պատմական այլ տեղեկություններ են քաղել: «Երբ տեղեկություն էի փնտրում Խծկոնքի վանքի մասին, կարդացի նաև 1878 թվականին տեղի ունեցած Բեռլինի վեհաժողովի մասին, որից հետո այս եկեղեցին անցել է Հայոց եկեղեցու տիրապետության տակ: Ծրագիրը շատ հետաքրքիր էր ոչ միայն Արևմտյան Հայաստանի հուշարձաններին ծանոթանալու առումով, այլև ուղղակի կապ ունի մեր ապագա մասնագիտության հետ և կնպաստի խորացնելու հայկական մշակութային ժառանգության վերաբերյալ մեր ունեցած գիտելիքները»:
Աշակերտներն ավելացրել են, որ Արևմտյան Հայաստանի հուշարձանների մասին տեղեկություն ստանալուց բացի, սա նաև նոր ու համարձակ նախաձեռնություն էր իրենց համար, որն էլ ստիպել է առավել պատասխանատու մոտենալ առաջադրանքին:

With the initiative of Department of Organization of Scientific-Methodological Work and Exhibition of «Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservations» NCSO, a photo exhibition was held at the school 127 named after Levon Arisyan. The exhibition was entitled «Memory Witness». The presented photos were preserved at NCSO founds. The employees of NCSO organized this exhibition in collaboration with the school.
11th grade students selected what photos would be presented, collected information about the monuments and personally posted the photos. School history teacher Anahit Sargsyan welcomed this educational-training initiative and assured her students that this practice would be useful for them.
“This initiative was a wonderful opportunity to get more information about the monuments in Western Armenia. It was also useful to collect information independently. This was the first such initiative, but hopefully not the last», said 11th grade student Eva Sarukhanova.
Diana Ghevondyan said that in preparation for the open class they had also got other historical information. «When I was looking for information about Khtskonk Monastery I read about the Berlin Congress which took place in 1878, after which this church came under the domination of the Armenian Church. This program helped us not only to get acquainted with the monuments in Western Armenia, but also directly connected with our future profession and would deepen our knowledge about cultural heritage of Armenia».
The students added in addition that they not only received information about the monuments but this was also bold initiative and made them to do this task with more responsibility.