ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ Ճամբարակի տարածաշրջանի Մարտունի գյուղի միջնակարգ դպրոցում անցկացվել է բաց դաս՝ «Տարածաշրջանում գտնվող հուշարձանները և դրանց ներկայիս վիճակը» թեմայով:
ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայության պետի տեղեկալ Հայկ Զառահյանն ու դպրոցի Հայոց եկեղեցու պատմություն առարկայի ուսուցիչ Ա.Մուրադյանը դպրոցի բարձր դասարանների աշակերտներին ներկայացրել են տարածաշրջանի տեղական ու հանրապետական նշանակության հուշարձանները: Դրանք մ.թ.ա. քարե դարից մինչև մեր օրերը թվագրվող քարայր-կացարաններ են, բացօթյա կայաններ, ամրոցներ, դամբարանադաշտեր, եկեղեցիներ, բնակատեղի, գերեզմանատուն:
Դպրոցականների մեծ մասը բաց դասի միջոցով է ծանոթացել հայրենի հուշարձանների պատմական ու մշակութային նշանակությանը: Կազմակերպիչներն աշակերտներին տեղեկություն են տվել նաև հուշարձանների գտնվելու վայրի և կառուցման ժամանակաշրջանի վերաբերյալ: Բաց դասն ամփոփվել է աշակերտների ակտիվ հարցադրումներով, որոնք վերաբերել են այս կամ այն հուշարձանի ստեղծման պատմությանը:

With the initiative of Regional Service of Gegharkunik Region an open class was held in the secondary school of Martuni Village. The open class was titled «The regional monuments and their current state».
Hayk Zarahyan (deputy director of Regional Service of Gegharkunik) and A. Muradyan (teacher of church history) presented high school students monuments of the region. They are Stone Age caves, castles, graveyards, churches and cemeteries.
Most of the students got acquainted through the open class with historical and cultural monuments of national significance. The organizers also gave information about the location and construction period of these monuments. The open class summed up with active questions of schoolchildren.