«Ամբերդ ամրոց» պատմամշակութային արգելոցը ստեղծվել է ՀՀ կառավարության 2017 թ. մայիսի 18-ի N 541-Ն որոշմամբ` ներառվելով «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի կազմում: Պատմամշակութային արգելոցի տարածքը 45,07 հեկտար է:
Ամբերդի հիմնադրման ստույգ ժամանակաշրջանը հայտնի չէ: Որոշ գիտնականներ այն վերագրում են կիկլոպյան, ոմանք էլ` ուրարատական և վաղմիջնադարյան ժամանակաշրջաններին: Պեղումների և պատմահնագիտական ուսումնասիրությունների հիման վրա Ամբերդ ամրոցը թվագրվում է X-XIII դդ.:
Ըստ պատմական աղբյուրների Ամբերդի շինարարությունը սկսվել է VII-րդ դ. Կամսարական իշխանների կողմից: X դ. պատկանել է Պահլավունի իշխաններին և եղել Բագրատունյաց թագավորության կարևոր ռազմապաշտպանական-հենակետերից մեկը, որն իր բնական դիրքով ու պաշտպանական կառուցվածքներով անառիկ ամրոցի համբավ է ունեցել: Նրան էր վերապահված Անի քաղաքի պաշտպանողական օղակի պատասխանատու դերերից մեկը:
Հետագայում Ամբերդն անցել է Զաքարյաններին, այնուհետև Վաչուտյաններին, որոնց օրոք այն դարձել է այդ իշխանական տան վարչական կենտրոնը :
«Ամբերդ ամրոց» պատմամշակութային արգելոցն ընդգրկում է հետևյալ ճարտարապետական կառույցները. միջնաբերդը կամ իշխանական դղյակը և դղյակի մուտքը, պարիսպները, Արքաշենի և Ամբերդաձորի դարպասները, Կաթողիկե Վահրամաշեն եկեղեցին (1026 թ.), մատուռը, ձիթհանը, խմելու ջրի ցանցն ու ջրամբարները, բաղնիքը (X-XI դդ.),, գաղտնուղիները և այլ շինություններ ամրոցի ներսում:
Դղյակ – բերդաքաղաքի հյուսիսարևմտյան բարձրադիր մասում կառուցված բազալտաշեն այս համալիրի ավերակների ճարտարապետա-հնագիտական ուսումնասիրություններից և դղյակի լուսամուտներից եզրակացվել է, որ այն եղել է եռահարկ, որոշ մասերում` քառահարկ, գերանակազմ միջհարկային ծածկերով և բազմիցս վերակառուցվել, ամրացվել է: Առաջին հարկը հատկացված է եղել տնտեսական նպատակների համար, իսկ երկրորդ և երրորդ հարկերը ծառայել են որպես բնակելի հարկաբաժիններ: Այն իշխող դիրք ունի ողջ ամրոցի և շրջապատի նկատմամբ, դրանով իսկ ապահովելով իր պաշտպանությունը և ընդգծելով իր կարևորությունն ամրոցի համալիրում: Նրա շուրջ 1500 քմ տարածքն ամփոփված է բարձր (15-16 մ) և հաստ (2-3 մ) այժմ կիսաքանդ պատերի մեջ: Դրանք հյուսիսային կողմում բրգաձև են, իսկ հարավայինում` հարթ:
Բաղնիք – գտնվում է դղյակի և Արքաշենի դարպասի մոտ. դղյակից մոտ 70 մ հեռավորության վրա, արևելյան պարսպապատին կից: Այն Պահլավունիների կողմից XI դարում կառուցված նշանավոր շինություններից է: Կառուցված է սրբատաշ քարերով և ընդհատակյա ջեռուցման համակարգով : Հուշարձանն ունի ուղղանկյուն հատակագիծ` երկայնական առանցքի նկատմամբ հաջորդաբար տեղավորված հանդերձարանով, լողասրահով և ջեռուցման համակարգով: Սենյակներից մեկի պատին նշմարվում են որմնանկարչության հետքեր: Լոգարանն ու հանդերձարանը ծածկված են տրոմպային անցմամբ գմբեթարդներով: 1936 թ. ակադեմիկոս Հ. Օրբելու ղեկավարությամբ պեղվեց բաղնիքն ու շրջապատը, իսկ 1972 թ. Յու. Թամանյանի նախագծմամբ սկսվեց բաղնիքի մաքրման ու վերականգնման աշխատանքները: 2005 թ. գրեթե ամբողջությամբ վերականգնվեց բաղնիքը:
Մատուռ – գտնվում է բաղնիքից մոտ 9 մ. հեռավորության վրա: Այս մատուռը ենթադրվում է, որ կառուցվել է X դ. ոչ շուտ:
Կաթողիկե (Վահրամաշեն) – Արքաշենի պարսպի մոտ, բերդաքաղաքի կենտրոնական բարձրադիր մասում է գտնվում Վահրամաշեն եկեղեցին` կառուցված 1026 թ. Վահրամ Պահլավունու հովանավորությամբ: Եկեղեցին ունի խաչաձև գմբեթավոր հորինվածք: Ուղղանկյուն հատակագծի մեջ ամփոփված է աղոթասրահը` արևելյան կողմի ավագ սեղանով և 4 անկյունների ավանդատներով: Ներքուստ բոլորաձև, արտաքուստ 12 նիստանի թմբուկը հարդարված է զույգ որմնասյուներով և ծածկված է հովանոցաձև վեղարով: Վերջինս ուշագրավ է և նման ծածկի առաջին օրինակն է: Եկեղեցու ներսում` պատի վրա, գտնվում է եկեղեցու կառուցման վերաբերյալ շինարարական արձանագրությունը: Եկեղեցու արտաքին ճարտարապետությունը պարզ է և անպաճույճ: Եկեղեցու բակում գտնվում է արևի ժամացույցը: 1970-75 թթ. եկեղեցին վերանորոգվել է դրսի կողմից:
Ամրոցն ունեցել է նաև երկու գաղտնուղի, որոնք իջել են Ամբերդաձոր: Գաղտնուղիներն ունեն մոտ 1,8 մ բարձրություն և 1,5 մ լայնություն: Ամրոցի տարածքում գոյություն է ունեցել նաև ձիթհան, որտեղ ձեթ են արտադրել:
Անցած տասնամյակներում Ամբերդում կատարվել են մի շարք հնագիտական պեղումներ և հուշարձանների ամրակայման, վերանորոգման մի շարք աշխատանքներ: Այստեղ պեղումներ են կատարել Թորոս Թորամանյանը, ակադեմիկոս Հ. Օրբելին` 1936 -40 թ.: Այնուհետև պեղումները շարունակել է ՀՍՍՀ ԳԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտը` 1963-72 թթ., Ն. Տոկարսկու, Ս. Հարությունյանի ղեկավարությամբ: Պեղումների ընթացքում հայտնաբերվել են մետաղյա իրեր, զենքեր, արծաթե զարդեր, խեցեղեն, ապակեղեն, ոսկե, պղնձե դրամներ, մոմակալներ, բրոնզե աշտանակներ և այլ հնագիտական իրեր:
1949-72 թթ. ճարտարապետներ Կ. Ղաֆադարյանի, Ա. Ժամհարյանի, Վ. Հարությունյանի, Ս. Քյուրքչյանի, Ա. Միրիջանյանի կատարած չափագրությունների հիման վրա ճարտարապետ Յու. Թամանյանի կազմած վերանորոգման նախագծով կատարվել է Վահրամաշեն եկեղեցու, բաղնիքի վերանորոգման և ամրակայման աշխատանքներ:
Ամբերդի համալիրում հուշարձանների վերականգնման, բարեկարգման աշխատանքներ են կատարվել նաև 2005-2007 թթ.:

Историко-культурный заповедник “Крепость амберд”
Решением Правительства РА от 18 мая 2017 г. за N 541-Ն в составе ГНКО “Служба по охране историко-культурных музеев-заповедников и исторической среды” был создан историко-культурный заповедник “Крепость Амберд”. Территория заповедника занимает 45,07 га.
Город-крепость Амберд находится в Аштаракском районе марза Арагацотн РА, в 7 км северо-западнее села Бюракан, на южном склоне горы Арагац, на треугольном мысе в месте слияния рек Аркашен и Амберд. Место возведения крепости было выбрано согласно принятым в Древней Армении принципам крепостного строительства. Треугольный мыс площадью в 5 га, на котором расположен город-крепость, с трех сторон окружен глубокими ущельями.
Время основания Амберда точно неизвестно. Одни ученые датируют его временем возведения циклопических крепостей, другие – урартским и раннесредневековым периодами. На основании результатов раскопок и историко-археологических исследований крепость Амберд датируется X-XIII вв.
Согласно историческим источникам, строительство Амберда началось в VII в. князьями Камсараканами. В Х в. крепость, принадлежащая князьям Пахлавуни и являвшаяся одним из важных военно-оборонительных опорных пунктов царства Багратидов, благодаря своему природному расположению и фортификационным сооружениям славилась своей неприступностью. В оборонительном поясе города Ани ей была предназначена одна из ответственных ролей.
Позднее Амберд перешел к Захаридам, далее стал административным центром княжеского дома Вачутянов.
В состав историко-культурного заповедника “Крепость Амберд” входят следующие архитектурные сооружения: цитадель или княжеский замок, вход в замок, крепостные стены, ворота Аркашен и Амбердадзор, Кафедральная церковь Ваграмашен (1026 г.), часовня, маслобойня, система водоснабжения, баня (X-XI вв.), потайной ход и другие строения на территории крепости.
Замок – исходя из анализа архитектурных и археологических исследований развалин крепости, возведенной из камней базальта в северо-западной возвышенной части города-крепости, и окон замка, пришли к выводу, согласно которому замок был трехэтажным, в некоторых местах –четырехэтажным, с балочным межэтажным перекрытием. Замок многократно перестраивался и укреплялся. Первый этаж был предназначен для хозяйственных нужд, а второй и третий этажи служили в качестве жилых помещений. Замок доминировал над всей крепостью и ее окрестностями, тем самым обеспечивая их охрану и подчеркивая важную роль крепости в комплексе. Территория крепости площадью 1500 кв. м окружена высокими (15-16 м) и массивными (2-3 м) ныне полуразвалившимися стенами. На севере они башнеобразные, на юге – плоские.
Баня – находится в 70 м от замка и ворот Аркашен и примыкает к восточной крепостной стене. Это одно из значительных строений, построенных в Х в. князьями Пахлавуни. Баня сложена чисто тесаными камнями; система обогрева типа гипокауст. Вдоль продольной оси прямоугольного в плане строения последовательно расположены раздевалка, купальня и котельная. На стене одного из помещений прослеживаются следы фрески. Купальня и раздевалка покрыты купольным перекрытием с тромповым переходом. В 1936 г. под руководством академика Иосифа Орбели на территории бани и в ее окрестностях велись раскопки, а в 1972 г. по инициативе архитектора Юлия Таманяна были осуществлены очистные и восстановительные работы. В 2005 г. баня была почти полностью восстановлена.
Часовня – находится в 9 м от бани. Предполагается, что она возведена не ранее Х в.
Кафедральная церковь (Ваграмашен) – находится возле крепостной стены Аркашен, в центральной возвышенной части города-крепости. Церковь Ваграмашен сооружена в 1026 г. под покровительством князя Ваграма Пахлавуни. Это в плане прямоугольное, композиционно крестово-купольное сооружение. Церковь состоит из молельного зала с восточной алтарной апсидой и четырьмя угловыми разницами. Круглый изнутри, внешне двенадцатигранный барабан украшен парными пилястрами и покрыт зонтичным перекрытием купола – вегаром. Последний примечателен тем, что представляет собой первый образец подобного перекрытия. В интерьере церкви, на стене высечена строительная надпись. Внешний архитектурный облик церкви сдержанный и лишен убранства. Во дворе церкви находятся солнечные часы. В 1970-1975 гг. церковь снаружи была отремонтирована.
Крепость имела два потайных хода, которые вели в ущелье Амбердадзор. Высота проходов достигала 1,8 м, ширина – 1,5 м. На территории крепости также имелась маслобойня.
В прошедшие десятилетия на территории Амберда были осуществлены ряд археологических раскопок и работы по укреплению и восстановлению памятника. В 1936-1940 гг. здесь вели раскопки архитектор Торос Тораманян и академик Иосиф Орбели. В 1963-1972 гг. под руководством архитекторов Н. Токарского и С. Арутюняна раскопки продолжили археологические экспедиции Института археологии и этнографии АН Арм. ССР. В процессе раскопок были обнаружены металлические предметы, оружие, серебряные украшения, керамика, стекло, золотые и медные монеты, подсвечники, бронзовые канделябры и другой археологический материал.
На основании обмеров сделанных в 1949-1972 гг. архитекторами К. Кафадаряном, А. Шахназаряном, В. Арутюняном, С. Кюркчяном и А. Мириджаняном, по созданным архитектором Юл. Таманяняном проектам реконструкций были осуществлены работы по восстановлению и укреплению церкви Ваграмашен и бани.
В 2005-2007 гг. на территории комплекса Амберд также велись работы по восстановлению и благоустройству памятников.