«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը գտնվում է Էջմիածին քաղաքի Զվարթնոց թաղամասում, Երևան-Էջմիածին մայրուղու ձախ կողմում` Երևանից 15 կմ դեպի արևմուտք և զբաղեցնում է 14,1 հա տարածք: Այն 2003 թ. հունիսից գործում է ՀՀ մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի կազմում` որպես մասնաճյուղ:
Համալիրը բաղկացած է տաճարից և աշխարհիկ կառույցներից (կաթողիկոսական պալատ, կենցաղային սենյակներ, բաղնիք, խաղողի հնձան, ջրհոր): Տաճարական համալիրի հարավարևելյան մասում պահպանվել են նաև V դ. միանավ եկեղեցու մնացորդներ (սեղանի բեմը, մկրտարանը և այլն):
Զվարթնոց տաճարը կառուցվել է 643-652թթ. ընթացքում Ներսես Տայեցի կաթողիկոսի կողմից: Զվարթնոց տաճարի կառուցման մասին հայ պատմիչները տեղեկություններ են հաղորդում սկսած 7-րդ դարից: Առաջին տեղեկությունները հաղորդում է 7-րդ դարի պատմիչ Սեբեոսը և պատմիչներից միակն է, որ տաճարն անվանում է Զվարթնոց, մյուս բոլոր պատմիչները հիշատակում են Սբ. Գրիգոր տաճար անվամբ: Ըստ Սեբեոսի եկեղեցին կառուցվել է հանուն երկնային Զվարթունների` երկնային զորքերի բազմության, որոնք երազում երևացին Սուրբ Գրիգորին: 13-րդ դ. պատմիչ Կիրակոս Գանձակեցին, պատմիչ Վարդան Բարձրաբերդցին և նույն թվականի պատմիչ Մխիթար Այրիվանեցին համոզմունք են հայտնում, որ Սբ. Գրիգորը (Զվարթնոցը), ավերվեց տաջիկների (արաբների) կողմից: Սակայն որոշ ուսումնասիրողների կարծիքով տաճարի կործանման պատճառը եղել է երկրաշարժը: Կործանումից հետո տաճարը դարերի ընթացքում ծածկվել է հողով և վերածվել բլուրի` միայն 20-րդ դարի սկզբին մաքրվելով հողի դարավոր շերտերից:
Զվարթնոցի տարածքում, դեռևս մ.թ.ա. 3-2-րդ հազարամյակներից եղել է բարձր զարգացած տնտեսություն և մշակույթ: Այս տարածքը մ.թ.ա. 7-րդ դարում դարձել է Վանի թագավորության (Ուրարտու) տնտեսական և ռազմավարական կարևոր կենտրոններից մեկը: Պեղումների ժամանակ հայտնաբերվել է Արարատյան թագավորության Ռուսա 2-րդ արքայի թողած 47 տող պարունակող սեպագիր արձանագրությունը, որտեղ նշվում է նրա կատարած տնտեսական, շինարարական աշխատանքների, Իլդարունի (Հրազդան) գետից ջրանցք անցկացնելու և անջրդի հողերը մշակովի դարձնելու մասին:
Տարբեր տարիներին հուշարձանի տարածքում և նրա մերձակայքում կատարված պեղումներից հայտնաբերվել են միջին (Ք.ա. XXII-XV դդ.) և ուշ (Ք.ա. XV-XII դդ.) բրոնզի շրջափուլերի դամբարանային նյութեր, անտիկ դարաշրջանի (Ք.ա. VI-III դդ.) նյութական մշակույթի մնացորդներ, միջնադարյան (IV-XIV դդ.) խեցեղեն, խճանկարի մնացորդներ, հունարեն և հայերեն արձանագրություններ, կենցաղային ու ծիսական սպասք, պերճանքի առարկաներ և այլն:
Զվարթնոց տաճարում վերականգնման աշխատանքներ են կատարվել 1945, 1958, 1962, 1966-1967 թթ: 1980-90-ական թթ. ճարտարապետ Լ.Սադոյանի նախագծով վերականգնվել են խորանների սյունաշարերը, արծվախոյակ սյուները, տաճարի առաջին աստիճանի պատերի ստորին մասը: 2000-2003 թթ. ճարտարապետ Մ.Դանիելյանի նախագծով վերականգնվել է հարավային կամարաշարը և արևմտյան շքամուտքը:
1937 թ. տաճարի հարավային կողմում` ավերակների հարևանությամբ, hիմնադրվել է թանգարան, որը մինչև XX դ. 90-ական թթ. սկիզբն ունեցել է մեկ սրահի մեջ ամփոփված փոքր ցուցադրություն: 2012 թ. թանգարանում իրականացվել է նոր ցուցադրություն: Չորս ցուցասրահներում կազմակերպված մշտական ցուցադրությունը զբաղեցնում է մոտ 230 մ² տարածք, բաղկացած է հնագիտական, պատմական և ճարտարապետական բաժիններից:
Բացօթյա ցուցադրությունում ցուցադրվում են Զվարթնոց տաճարի ավերակների ամրակայած և մասնակի վերականգնած պատերի մնացորդներ, սյուների խարիսխներ, բներ, զամբյուղախոյակ և արծվախոյակ սյունաշարեր, կամարներ, բարավորների քիվեր, թաղակապ ծածկերի կրաշաղախե խոշոր զանգվածքներ, մկրտության ավազան, ջրհոր, տաճարից պահպանված զարդաքանդակներ, տաճարի հարավ-արևմտյան մասում գտնվող կաթողիկոսական պալատը, վանականների խցերը, բաղնիքը, 4-5րդ դարի բազիլիկ եկեղեցու մնացորդները և գինու հնձանը, ինչպես նաև պեղումների ընթացքում համալիրի տարածքից հայտնաբերված մ.թ.ա. 2-1-ին հազարամյակներով թվագրվող կլոր սալաքարը (չորս տարբեր փոսիկներով և առվակով), նախաքրիստոնեական շրջանի պաշտամունքային ֆալլոտիպ կոթողը, ինչպես նաև ուրարտական Ռուսա 2-րդ արքայի (Ք. ա. 685-645թթ.) սեպագիր արձանագրությունը:
2000 թվականից, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կենտրոնի որոշմամբ, Զվարթնոցն Էջմիածնի Մայր տաճարի և Վաղարշապատի մյուս եկեղեցիների հետ գրանցվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում:
Տաճարային համալիրում ստեղծված են համապատասխան պայմաններ հաշմանդամների և կույրերի սպասարկման համար: VivaCell MTS-ի աջակցությամբ տաճարի տարածքում տեղադրվել են տեղեկատվական վահանակներ (հինգ լեզուներով) և կույրերի համար նախատեսված բրայլյան համակարգով կազմված վահանակ: 2012 թ. հուշարձանի տարածքում տեղադրվել են գիշերային լուսավորության և հնչողության համակարգեր:

Историко-культурный музей -заповедник “Звартноц”
Создание историко-культурного музея-заповедника “Звартноц” связано с открытием во время раскопок, ведущихся в 1900-1907 гг. по инициативе эчмиадзинского монаха архимандрита Хачика Дадяна и в 1904 г. архитектора Тороса Тораманяна, исключительными по своему значению и историко-научной ценности развалин храма Звартноц или Св. Григория Просветителя (641-652 гг.) и окрестных строений.
По приказу Нарпросветкомитета Арм. ССР за N1138 от 20 марта 1923 г. были созданы археологическая местность Звартноц и управление поместьем. Управляющим был назначен известный собиратель народного творчества архимандрит Хачик Дадян. По приказу Нарпросветкомитета Арм. ССР за N141 от 17 aпреля 1924 г. археологическая местность Звартноц была включена в списки Комитета по охране древностей Армении.
В 1924-1944 гг. заповедник действовал в качестве археологической местности, в 1944-1986 гг. – памятника-музея “Звартноц”, 1986-1989 гг. – историко-архитектурного музея “Звартноц”, 1990-2003 гг. – историко-архитектурного музея-заповедника. С 2003 г. он действует в качестве филиала “Службы по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” ГНО под названием “Историко-культурного музея-заповедника “Звартноц”.
Музей-заповедник находится в районе Звартноц города Вагаршапат, по левую сторону магистрали Ереван – Вагаршапат, в 15 км западнее Еревана. Непосредственно перед входом в музей-заповедник установлена стела с скульптурой орла. Вход платный. В двух отделах (“Охрана и эксплуатация” и “Пропаганда, научно-исследовательские работы и фонды”) музея-заповедника работают 20 сотрудников. В здании музея имеются предназначенные для сотрудников кабинеты. Для обслуживания посетителей музея-заповедника экскурсии ведутся на армянском, русском и английском языках.
В 1957 г. по решению правительства Арм. ССР на территории памятника была восстановлена природо-историческая среда VII в.: проведено озеленение территории и создан садово-парковый комплекс. В храме созданы условия для обслуживания инвалидов и слабовидящих. При содействии VivaCell MTS на территории памятника установлены справочные щиты (на пяти языках и системы Брайля). С весны 2012 г. на территории памятника начнет действовать сочетание эффектов ночного художественного освещения и радиофикационного обслуживания.
В южной части храма Звартноц в 1936-1937 гг. по проекту Николая Буниатова и под руководством археолога Каро Кафадаряна было построено здание музея, открытие которого было приурочено к 7 ноября 1937 г. В начале небольшая экспозиция была расположена в одном большом зале площадью в 80 кв. м. В 1988 г. по проекту архитектора Л. Садояна начались работы по расширению здания (оно увеличилось почти в четыре раза), а в 2003 г. были закончены работы по убранству музея. Ныне в музее имеется 3 зала: два для постоянной и один для временной и передвижной экспозиции. В постоянном и вспомогательном фондах, как и в открытой экспозиции, насчитывается более 10 тыс. наименований материалов, из коих наиболее целостные нашли место в постоянной экспозиции.
Автором первой экспозиции 1937 г. был археолог Каро Кафадарян, а автором второй, организованной в 1981 г. – Вардан Арутюнян. Ныне на заключительном этапе оформления находится третья постоянная выставка, отвечающая современным требованиям научной экспозиции. Среди экспонатов нашли место обнаруженные в процессе раскопок 2 средневековых глиняных караса (емкостью в 500 л), круглые солнечные часы с армянской надписью, греческая надпись католикоса Нерсеса III: “Помните, построил Нерсес”, подписанный мастером-строителем Ованом барельеф, а также скульптурные обломки храма. Экспонируется не только архитектура храмового комплекса, но и археологический материал, цветная керамика, образцы украшений, металлические орудия, гвозди, лемехи.
Реставрационные работы на территории храма Звартноц проводились в 1945, 1958, 1962, 1966-1967 гг. В 1980-1990-х гг. по проекту Липарита Садояна были восстановлены аркада апсид, колонны с скульптурой орла, нижняя часть первой ступени стилобата. В 2000-2003 гг. по проекту архитектора Мери Даниелян были отреставрированы южная аркада и западный портал.
В экспозиции под открытым небом представлены остатки укрепленных и частично восстановленных стен, базы колонн, капители колонн аркады в виде корзин и с барельефом орла, карнизы тимпанов, крупные массивы арочных перекрытий, баптистерий, колодец, скульптурный декор храма, остатки базилики IV-V вв., дворец католикоса в юго-восточной части храма, монашеские кельи, баня, давильня для винограда , обнаруженные в процессе раскопок на территории комплекса круглая плита II-I тысячелетия до н.э., фаллосовидная стела дохристианского периода, а также клинописная надпись урартского царя Русы II (685-645 гг. до Р.Х.).
Начиная с 1937 г. основной целью открытой и закрытой экспозиций является не только ознакомление с историей и архитектурой Звартноца, но и стремление дать представление об истоках армянской архитектуры, ее традиций и о влиянии храма Звартноц на армянскую архитектуру и культуру.
В 2000 г. по решению центра Всемирного наследия ЮНЕСКО храм Звартноц вместе с Кафедральным собором Эчмиадзин и другими церквами г. Вагаршапат был внесен в списки Всемирного наследия ЮНЕСКО.