Հունիսի 19-ին «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը կրկին մարդաշատ էր, առիթը՝ «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» ՀԿ նախաձեռնությամբ կազմակերպված Տոլմայի Համահայկական 11-րդ փառատոնն էր,որն արդեն երրորդ տարին է ինչ անց է կացվում արգելոց-թանգարանի տարածքում:
Հայկական մշակույթը դարեր շարունակ պայքար է մղել գոյատևելու համար, փառատոնի նպատակն էր՝ պահպանելու, տարածելու հայկական ավանդական կերակրատեսակը:
Միջոցառմանն այս անգամ մասնակցել է 27 կազմակերպություն, որից 22-ն են ներկայացրել տոլմայի ամենատարբեր տեսակներ: Մյուս տաղավարներում ներկայացված էին հայկական ավանդական քաղցարվենիքներ՝ գաթա, փախլավա, սուջուխ, ինչպես նաև խմիչքներ:
Տաղավարներն աչքի էին ընկնում գեղեցիկ ձևավորմամբ և մատուցմամբ:
Ուշագրավ էր Երևանի պետական տեխնոլոգիական քոլեջի ցուցադրությունը՝ տոլմա հայկական ամենահայտնի գորգի՝ «Վիշապագորգի» դիզայնով:
Կային տաղավարներ, որտեղ անց էին կացվում վարպետաց դասեր՝ կավագործությունից,դեկորատիվ կիրառական արվեստից: Թղթի թափոններից պատրաստում էին նոր թղթե կոմպոզիցիաներ, ցուցադրված էին նաև արծաթյա զարդեր:
Այս փառատոնին ներկայացվել է մոտ 70 տեսակի տոլմա պատրաստված՝ բլղուրով և հորթի մսով, հավով և բրնձով, կաղամբով և հորթի մսով, հաճարով և հորթի մսով, գառան մսով, ամառային տոլմա, կանեփով տոլմա, բանջարեղենով լցոնած տոլմա և այլն:
Ցուցադրված էր ամենաերկար տոլման, որն այս տարի 193մ էր:
Փառատոնը կրում էր մրցութային բնույթ: Ժյուրիի անդամները պետք է որոշեին մրցույթի հաղթողներին, կար նաև այցելուների կողմից ճանաչված՝ «լավագույն համ» մրցանակը:
Հաղթող անվանակարգերն էին՝ «լավագույն համ», «լավագույն տեսք», «լավագույն մտահաղացում»: Ինչպես ներկայացրեց «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» ՀԿ նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը, այդ անվանակարգերում «բացարձակ հաղթող» մրցանակը ստացավ «Գառնի տուն» ռեստորանը:
Փառատոնն ուղեկցվում էր որակյալ երաժշտությամբ, ազգային երգ ու պարով:
Միջոցառման երաժշատական մասն ապահվում էին՝«Ալեքսանդրապոլ Օրկեստրա» նվագախումբը, Գոռ Սուջյանը, «Տարոնցիներ» պարային համույթը,Միքայել Ոսկանյանը, Էրիկ Կարապետյանը, մարզային պարային խմբեր:

“Zvartnots” historical and cultural museum-reserve was crowded on June 19, 2022, the 11th Pan-Armenian Tolma Festival organized by the initiative of the “Preservation and Development of the Armenian Culinary Traditions” NGO, was held in the territory of the museum-reserve.
Armenian culture has struggled to survive for centuries. The aim of the festival was to preserve and promote Armenian cuisine.
This time 27 organizations took part in the event, 22 of which presented different types of tolma. Traditional Armenian sweets /gata, baklava, sujuk/ were presented in other pavilions as well as drinks.
The pavilions were beautifully decorated and served.
It was remarkable the exhibition of tolma made of Yerevan State Technological College with the design of the most famous Armenian carpet-“Vishapagorg”.
There were pavilions where master classes in pottery and decorative applied arts were held. New paper compositions were made of paper waste, as well as silver jewelry was displayed.
About 70 types of tolma made of couscous/bulgur/and veal,chicken and rice, cabbage and veal, emmer wheat and veal, lamb, summer tolma, hemp tolma, stuffed with vegetables tolma and so on were presented during the festival.
The longest tolma was made, the height of which was 193m this year.
The competition was held among the organizations. The members of the jury had to decide the winners of the cometition, there was an award called “best taste” recognized by the visitors.
The main categories were “Best Taste”, “Best Design”, “Best Idea” and as Sedrak Mamulyan, the president of the “Preservation and Development of the Armenian Culinary Traditions” NGO, presented in these nominations “absolute winner” award received “Garni Tun” restaurant.
The festival was accompanied by national song and dance.
The musical part of the event was provided by band “Alexandrapol Orchestra”, Gor Sujyan, “Taronciner” folk dance ensemble, Mikael Voskanyan, Erik Karapetyan, regional dance groups.