Հունիսի 19-ին «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը կրկին մարդաշատ էր, առիթը՝ «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» ՀԿ նախաձեռնությամբ կազմակերպված Տոլմայի Համահայկական 11-րդ փառատոնն էր,որն արդեն երրորդ տարին է ինչ անց է կացվում արգելոց-թանգարանի տարածքում:
Հայկական մշակույթը դարեր շարունակ պայքար է մղել գոյատևելու համար, փառատոնի նպատակն էր՝ պահպանելու, տարածելու հայկական ավանդական կերակրատեսակը:
Միջոցառմանն այս անգամ մասնակցել է 27 կազմակերպություն, որից 22-ն են ներկայացրել տոլմայի ամենատարբեր տեսակներ: Մյուս տաղավարներում ներկայացված էին հայկական ավանդական քաղցարվենիքներ՝ գաթա, փախլավա, սուջուխ, ինչպես նաև խմիչքներ:
Տաղավարներն աչքի էին ընկնում գեղեցիկ ձևավորմամբ և մատուցմամբ:
Ուշագրավ էր Երևանի պետական տեխնոլոգիական քոլեջի ցուցադրությունը՝ տոլմա հայկական ամենահայտնի գորգի՝ «Վիշապագորգի» դիզայնով:
Կային տաղավարներ, որտեղ անց էին կացվում վարպետաց դասեր՝ կավագործությունից,դեկորատիվ կիրառական արվեստից: Թղթի թափոններից պատրաստում էին նոր թղթե կոմպոզիցիաներ, ցուցադրված էին նաև արծաթյա զարդեր:
Այս փառատոնին ներկայացվել է մոտ 70 տեսակի տոլմա պատրաստված՝ բլղուրով և հորթի մսով, հավով և բրնձով, կաղամբով և հորթի մսով, հաճարով և հորթի մսով, գառան մսով, ամառային տոլմա, կանեփով տոլմա, բանջարեղենով լցոնած տոլմա և այլն:
Ցուցադրված էր ամենաերկար տոլման, որն այս տարի 193մ էր:
Փառատոնը կրում էր մրցութային բնույթ: Ժյուրիի անդամները պետք է որոշեին մրցույթի հաղթողներին, կար նաև այցելուների կողմից ճանաչված՝ «լավագույն համ» մրցանակը:
Հաղթող անվանակարգերն էին՝ «լավագույն համ», «լավագույն տեսք», «լավագույն մտահաղացում»: Ինչպես ներկայացրեց «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» ՀԿ նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը, այդ անվանակարգերում «բացարձակ հաղթող» մրցանակը ստացավ «Գառնի տուն» ռեստորանը:
Փառատոնն ուղեկցվում էր որակյալ երաժշտությամբ, ազգային երգ ու պարով:
Միջոցառման երաժշատական մասն ապահվում էին՝«Ալեքսանդրապոլ Օրկեստրա» նվագախումբը, Գոռ Սուջյանը, «Տարոնցիներ» պարային համույթը,Միքայել Ոսկանյանը, Էրիկ Կարապետյանը, մարզային պարային խմբեր:

19 июня историко-культурный музей-заповедник «Звартноц» вновь был переполнен, поводом стал 11-ый Общеармянский фестиваль толмы, организованный по инициативе ОО «Развитие и сохранение армянских кулинарных традиций», который уже третий год проводится на территории музея-заповедника:
Армянская культура веками боролась за выживание, целью фестиваля было сохранить и распространить традиционное армянское блюдо.
На этот раз в мероприятии приняли участие 27 организаций, 22 из которых представили самые разные виды толмы, на других павильонах были представлены традиционные армянские сладости: гата, пахлава, суджух, и напитки.
Павильоны отличались красивым дизайном и сервисом.
Примечательным был показ Ереванского государственного технологического колледжа – толма с дизайном самого известного армянского ковра – «Драконовского ковра» («Вишапагорг»).
Были павильоны, где проводились мастер-классы по гончарному делу, декоративно-прикладному искусству. Из отходов бумаги изготавливались новые бумажные композиции, также были представлены серебряные украшения.
На этом фестивале было представлено около 70 видов толмы, приготовленной из булгура (особый тип риса) и телятины, курицы и риса, капусты и телятины, бука и телятины, баранины, летней толмы, толмы с коноплей, толмы, нафаршированной овощами и т.д.
Самая длинная толма, показанная в этом году, составила 193 м.
Фестиваль носил характер конкурса. Члены жюри должны были определить победителей конкурса, был также приз «Лучший вкус», признанный посетителями. Победившие номинации были «лучший вкус», «лучшая идея».
Как представил председатель общественной организации «Развитие и сохранение армянских кулинарных традиций» Седрак Мамулян, в этих номинациях премию «Абсолютный победитель» получил ресторан «Гарни Тун».
Фестиваль сопровождался качественной музыкой, национальными песнями и танцами:
Музыкальную часть мероприятия обеспечивали: оркестр “Александрополь Оркестра”, Гор Суджян, танцевальный ансамбль “Таронцинер”, Микаэл Восканян, Эрик Карапетян, областные танцевальные группы.