ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի հնագիտական արշավախումբը Մեծամոր հնավայրում 2022 թ․ սեպտեմբերին մեկնարկած պեղաշրջանի ընթացքում հայտնաբերել է բացառիկ գտածոներ:
Դամբարանադաշտում պեղումները կենտրոնացել են N 23 դամբարանում: Այն անխաթար վիճակում պահպանված դամբարան է՝ ծածկված միջին չափի քարերից կազմված զրահով։ Դրա տակ բացվել են ոչ մեծ քարերից շարված դամբարանախուցը (2.50 x 2.10 մ) արևելք-արևմուտք կողնորոշմամբ։ Դամբարանում, փայտե դիապատգարակին, կծկված վիճակում, կոնքոսկրերի հատվածում մեկը մյուսի վրա տեղակայված էին երկու անհատներ, որոնցից վերին կմախքը ձախ, իսկ ստորինը՝ աջ կողքին: Անհատների հետ նույն մակարդակի վրա բացվել են 10 ամբողջական խեցանոթներ, որոնց մի մասը տեղադրված էր դիապատգարակի տակ, ինչի արդյունքում անհատների փափուկ հյուսվածքների փտման արդյունքում ոսկրաբանական նյութը հայտնվել էր խեցանոթների վրա: Ստորին շերտում բացվել են ևս 8 ամբողջական անոթներ, որոնցից բացառիկ է կապտականաչավուն ջնարակապատ փոքրիկ սրվակը՝ իրանի վերին հատվածում պահպանված 2 միջանցիկ անցքերով: Հանգուցյալների պարանոցի և կրծքավանդակի շրջանում բացվել են ոսկուց, սարդիոնից, սաթից, անագից պատրաստված տարատեսակ ուլունքահատիկներ, բաժանարարներ, կախազարդեր: Անհատներից մեկի (կմախք № 1) նախաբազկի ոսկրերին առկա էին բրոնզից ապարնջաններ, որովայնի հատվածում անագից ճարմանդներ:
Մյուս՝ N 2 կմախքի ձեռնաթաթի հատվածում առկա էր անագե բարակ լարից մատանի: Նախնական ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ դրանք տղամարդ ու կին են: Դամբարանում առկա հնագիտական նյութի նախնական ուսումնասիրությունը թույլ է տալիս այն թվագրել մ.թ.ա. II հազ. վերջին քառորդով։
Մեծամոր հնավայրում պեղումները իրականացնում է հայ-լեհական միջազգային հնագիտական արշավախումբը (համաղեկավարներ՝ պատմ. գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյան և Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ամբիոնի դոկտոր պրոֆեսոր Քշիշտուֆ Յակուբյակ): Հնագիտական աշխատանքներն իրականացվում են երկու տեղամասերում՝ միջնաբերդից արևելք տեղակայված քաղաքային թաղամասում և դամբարանադաշտում:

Во время раскопок, которые начались в сентябре 2022 года, археологическая экспедиция ‘’Службы по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” Министерства ОНКС РА на территории археологического памятника Мецамор обнаружила редкие артефакты.
Раскопки в некрополе проводились в могиле № 23 (размеры камеры 2,50 х 2,10 м). Она хорошо сохранилась, была покрыта настилом из некрупных камней. Под ним вскрыта выложенная средними и крупными камнями, ориентированная с востока на запад погребальная камера. В могильной камере на погребальном ложе, в скрюченном состоянии найдены два человеческих скелета, соприкасающихся в области тазовых костей. Один из скелетов лежал на правом боку, другой – на левом. В том же слое было обнаружено 10 цельных керамических сосуда. Некоторые сосуды находились под носилками. В результате гниения мягких тканей остеологический материал оказался на сосудах. В нижнем слое обнаружено еще 8 керамических изделий, из которых наиболее редким является небольшой голубовато-зеленый глазурованный сосуд с двумья сквозными отверстиями в верхней части тулова. На шее и груди скелетов были обнаружены цилиндрические и сферические бусины, бусиноразделители, подвески из золота, сердолика, янтаря и олова. На запястье одного из них были обнаружены бронзовые браслеты, а в области живота – оловянные пряжки.
На кисти скелета № 2 наидено кольцо из тонкой оловянной проволоки. Предварительное исследование показывает, что в могильной камере раскопаны скелеты мужчины и женщины. Предварительное изучение археологического материала позволяет датировать погребение последней четвертью II тыс. до н.э.
Армяно-польская экспедиция проводит раскопки на территории городища Мецамор (со руководители: доктор ист. наук, профессор Ашот Пилипосян и профессор-доктор кафедры археологии Варшавского университета, Кшиштоф Якубяк). Археологические работы проводились на двух участках: в городском квартале, расположенном восточнее цитадели, и на территории некрополя.