Monthly Archives: July 2015
Բեյրութի Համազգայինի «Լյուսի Թութունջյան» ցուցասրահում օրերս բացվել է արվեստագետ, «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ “Զորաց քարեր բնակատեղի” պատմամշակութային արգելոցի վարիչ Աշոտ Ավագյանի` աշխատանքների ցուցահանդեսը: Արվեստագետը յուրօրինակ մտածողությամբ [...]
ԶՎԱՐԹՆՈՑ ՏԱՃԱՐԸ ԿԱՄԱՎՈՐՆԵՐԻ ԱՉՔԵՐՈՎ
2015-08-10T09:32:43+00:00 21/07/2015|Լրահոս|
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Պատրիմոնիտո 2015» ծրագրի շրջանակներում ս/թ հուլիսի 15-ից «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում գործող ճամբար-կայանատեղիում արտերկրից ժամանած 15 կամավորների [...]
ԴՈՂՍ ԳՅՈՒՂԻ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԸ
2015-10-09T12:16:42+00:00 20/07/2015|Արմավիրի Հուշարձաններ|
Դողս գյուղը գտնվում է Արմավիրի մարզում: Գյուղի պատմական հուշարձաններից մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում XIX դարի գերեզմանատունը և Ս. Ստեփանոս եկեղեցին: Եկեղեցին քառանկյուն շենք է` կառուցված կարմիր [...]
ԲԱՄԲԱԿԱՇԱՏԻ Ս.ԱՍՏՎԱԾԱԾԻՆ ԵԿԵՂԵՑԻ
2015-10-09T12:19:11+00:00 20/07/2015|Արմավիր, Արմավիրի Հուշարձաններ|
Արմավիրի մարզ, պետ.ցուցակ` 4.31.1 Արմավիրի մարզկենտրոնից մոտ 6 կմ հարավ-արևմուտք գտնվում է Բամբակաշատ գյուղը: Այն մարզի տարածքի հնագույն գյուղերից մեկն է: Գյուղի տարածքում պահպանվել է Ս. [...]
ԲԱԳԱՐԱՆԻ ԵԿԵՂԵՑԻՆԵՐԸ
2015-10-15T12:52:06+00:00 20/07/2015|Արմավիր, Արմավիրի Հուշարձաններ|
Արմավիրի մարզ, պետ. ցուցիչ` 4.28/1 Երվանդունիների արքայատոհմի ներկայացուցիչ Երվանդ Վերջինը Երվանդաշատ մայրաքաղաքի հիմնադրումից հետո կառուցեց նաև նոր հոգևոր կենտրոն՝ Բագարանը: Այն գտնվում էր Ախուրյան գետի աջ [...]
ՋԱՆՖԻԴԱ ՀԱՄԱՅՆՔԻ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԸ
2015-10-12T13:43:02+00:00 20/07/2015|Արմավիր, Արմավիրի Հուշարձաններ|
Արմավիրի մարզ, պետ. ցուցակ` 4.83.1 Գյուղը բնակեցված է եղել հնագույն ժամանակներից, որի մասին վկայում են բազմաթիվ հնագիտական գտածոներ Հողաշինական աշխատանքների ժամանակ հայտնաբերվել է Ք.ա. 3-րդ հազարամյակին [...]
Ք. ԵՂՎԱՐԴ, ԵԿԵՂԵՑԻ /ՊԵՏ. ՑՈՒՑԻՉ 6.4.4/ ԵՎ ԳԵՐԵԶՄԱՆՈՑ /ՊԵՏ. ՑՈՒՑԻՉ 6.4.4.1/
2015-10-08T16:27:05+00:00 20/07/2015|Կոտայք, Կոտայքի Հուշարձաններ|
Կոտայքի մարզ, Եկեղեցի /պետ. ցուցիչ 6.4.4/ և գերեզմանոց /պետ. ցուցիչ 6.4.4.1/ Հուշարձանը գտնվում է քաղաքի արևմտյան եզրին` բլրի վրա և տարածվում է նրա հարավային և արևելյան [...]
ԽԱՆՈՒԹՆԵՐԻ ՇԵՆՔ «ՊԱՍԱԺ»
2015-08-19T12:49:50+00:00 17/07/2015|Սյունիք, Սյունիքի Հուշարձաններ|
Գտնվում է Գորիսի` Մխիթար սպարապետի անվան կենտրոնական հրապարակում /պետ. ցուցիչ` 8.3.142/: Շենքի անվանումը ծագում է ֆրանսերեն passage բառից, թարգմանաբար այն ունի «բանուկ անցուղի» իմաստը: Կառուցվել է [...]
ՎԱՐԴԱՆ ՄԱՄԻԿՈՆՅԱՆ
2015-08-10T15:53:54+00:00 17/07/2015|Երեվան, Երեվանի Հուշարձաններ|
Երևան համայնք, պետ. ցուցիչ` 1.6.129 450-451թթ. Սասանյան Պարսկաստանի դեմ ազատագրական շարժման առաջնորդ, սպարապետ Համազասպ Մամիկոնյանի և Սահակ Պարթևի դուստր Սահականույշի ավագ որդին: Կրթությունը ստացել է Վաղարշապատի [...]
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-Ի ՀԻՄՆԱԴՐՄԱՆ 70-ԱՄՅԱԿԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻ ՄԱՍՆԱԿԻՑՆԵՐՆ ԱՅՑԵԼԵՑԻՆ ԳԱՌՆԻ
2015-07-15T15:40:10+00:00 14/07/2015|Լրահոս|
«Մշակութային քաղաքականություն, քաղաքականություն մշակույթի համար. մշակույթի դերը «Ետ 2015» զարգացման օրակարգում» խորագրով միջազգային գիտաժողովին մասնակցելու նպատակով Երևանում են աշխարհի 45 երկներիից ժամանած պատվիրակներ եւ միջազգային կազմակերպությունների [...]
ՎԱՐԴԱՎԱՌԸ «ԳԱՌՆԻ»-ՈՒՄ
2015-07-16T16:07:22+00:00 14/07/2015|Լրահոս|
Երիտասարդական ակումբների դաշնության նախաձեռնությամբ, հուլիսի 12-ին անցկացվել է «Վարդավառ» միջազգային փառատոնը: Այն սկսվել է Գեղարդում և շարունակվել «Գառնի» պատմամշակութային արգելոցի տարածքում: Տոնական տրամադրությունն իր շուրջն էր [...]
ՊՈԱԿ-Ն ԱՎԱՐՏԵՑ 2015 Թ-Ի ԱՌԱՋԻՆ ԿԻՍԱՄՅԱԿԻ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԻ ԱՄՓՈՓՈՒՄԸ
2015-07-16T14:31:11+00:00 10/07/2015|Լրահոս|
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների եւ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի հրամանով ստեղծված ութ անդամից կազմված հանձնաժողովը, որը նախագահում էր տնօրենի`մասնաճյուղերում գործունեության համակարգման և տնտեսական աշխատանքների գծով տեղակալ [...]

Monthly Archives: July 2015
В Бейруте, в галерее «Люси Тутунджян», недавно открылась выставка работ художника Ашота Авагяна, заведующего историко-культурным заповедником «Зорац карер бнакатех» ГНО «Служба по охраны». Художник в своем [...]
ХРАМ ЗВАРТНОЦ ГЛАЗАМИ ВОЛОНТЕРОВ
2015-08-10T09:32:43+00:00 21/07/2015|Новостная лента|
С 15 июль сего года в рамках программы ЮНЕСКО «Патримонито 2015» ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» организовало международный стационарный лагерь волонтеров в [...]
ПАМЯТНИКИ СЕЛА ДОХС
2015-10-09T12:16:42+00:00 20/07/2015|Памятники Армавира|
марз Армавир, с. Дохс Село Дохс – одно из древнейших армянских сел. Первое письменное упоминание относится к происшедшему возле села в 894 г. сражению, в котором [...]
2015-10-09T12:19:11+00:00 20/07/2015|Армавир, Памятники Армавира|
марз Армавир, с. Бамбакашат, гос. индекс 4.31.1 Бамбакашат - одно из древнейших сел марза Армавир, находится в 6 км юго-западнее районного центра. На месте часовни с [...]
ЦЕРКВИ БАГАРАНА
2015-10-15T12:52:06+00:00 20/07/2015|Армавир, Памятники Армавира|
Марз Армавир, гос.индекс 4.28/1 После основания Ервандашата, одной из столиц Армении, Ерванд IV (220 -201 гг. до н.э) - последний правитель Армении из династии Ервандуидов (Оронтидов), [...]
ПАМЯТНИКИ ОБЩИНЫ ДЖАНФИДА
2015-10-12T13:43:02+00:00 20/07/2015|Армавир, Памятники Армавира|
Марз Армавир, гос. индекс 4.83.1 Многочисленные археологические находки свидетельствуют, что село Джанфида было заселено еще с древних времен. Так, во время земельных работ была обнаружена высеченная [...]
ЦЕРКОВЬ И КЛАДБИЩЕ
2015-10-08T16:27:05+00:00 20/07/2015|Котайк, Памятники Котайкa|
марз Котайк, г. Егвард, гос. индекс 6.4.4; 6.4.4.1 Церковь с кладбищем находятся на западной окраине города: церковь – на вершине холма, в южной части кладбища, которое [...]
Сюник, г. Горис, гос. индекс 8.3.142 Пассаж (франц. passage, букв. – проход, переход) – тип торгового или делового здания, находится на центральной площади имени Спарапета Мхитара, [...]
ПАМЯТНИК ВАРДАНУ МАМИКОНЯНУ
2015-08-10T15:53:54+00:00 17/07/2015|Ереван, Памятники Еревана|
г. Ереван, гос. индекс 1.6.129 Памятник Вардану Мамиконяну установлен на Кольцевом бульваре, по соседству с улицей Вардананц. Он был открыт в торжественной обстановке 20 декабря 1975 [...]
Вардавар в «Гарни»
2015-07-16T16:07:22+00:00 14/07/2015|Новостная лента|
12 июля по инициативе федерации молодежных клубов состоялся международный фестиваль «Вардавар». Фестиваль начался в Гегарде и затем продолжился на территории историко-культурного музея-заповедника «Гарни». Среди участников мероприятия [...]
ГНО ОБОБЩИЛA РАБОТУ, ПРОДЕЛАННУЮ ЗА ПЕРВОЕ ПОЛУГОДИЕ 2015 ГОДА
2015-07-16T14:31:11+00:00 10/07/2015|Новостная лента|
10 июля комитет из восьми членов во главе с заместителем директора по координации филиалов и экономической деятельности Сейраном Аракеляном, созданный указом директора ГНО «Служба по охране [...]
КАРАВАН-САРАИ
2015-08-10T14:46:32+00:00 09/07/2015|Арагацотн, Памятники Арагацотна|
Марз Арагацотн,гос. индекс 2.3.12; 2.22.16; 2.18.6 На дорогах, ведущих к историческим поселениям марза Арагацотн, сохранились караван-сараи, которые своей архитектурно-строительной композицией занимают особое место среди армянских светских [...]