ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Պատրիմոնիտո 2017» ծրագրի շրջանակում Հայաստանում գտնվող օտարերկրացի կամավորները «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենության հրավերով հուլիսի 25-ին Վայոց ձորի մարզում էին: Մեր պատմամշակութային հարուստ ժառանգությունը տպավորել էր հյուրերին: Նորավանքի վանական համալրիրի տարածքում ու Մոմիկի թանգարանում նրանց համար էքսկուրսիա է անցկացվել: Երիտասարդներին ներկայացվել է Մոմիկ ճարտարապետի, գործունեությունը, թողած ժառանգությունը:
«Հայաստանի ուսանողական ջոկատներ» (ՀՈՒՋ) կազմակերպության միջոցով Կորեայից, Հոնկոնգից, Իսպանիայից, Ֆրանսիայից, Լեհաստանից ու այլ երկրներից առաջին անգամ Հայաստանում հյուրընկալված երիտասարդները էքսկուրսիայի ավարտին իրենց տպավորություններով կիսվել են թանգարանի գրառումների մատյանում:
«Երբեք չէի կարող պատկերացնել, որ յուրաքանչյուր քարն իր առանձին բացատրությունը կունենա, ճարտարապետական կառույցները տպավորիչ էին և այս հիասքանչ վայրն իրոք արժեր տեսնել», -գրառել էր խմբի ամենակրտսերը` 18-ամյա Պուի Յի Ցսանը:
Ֆրանսիացի Սիմոն Գոտյեն գրառումների մատյանում ոչինչ չէր գրել, թեև շատ տպավորված էր: Մինչ այստեղ գալը նա Հայաստանի մասին պատմող գիրք էր գնել ու մանրակրկիտ ուսումնասիրել: Սիմոնը խմբի ամենահետաքրքրասերն էր, անցնող օրերին նա գրքի էջերից առանձնացրել էր իրեն հետաքրքրող տեսարժան վայրերը, որտեղ հասցրել էր լինել` Սևանավանք, Հայաստանի Ազգային պատկերասրահ, Գառնի, Հայաստանի Պատմության թանգարան: Ֆրանսիացի կամավորը մտադիր է մեր երկիր գալ նաև տարվա այլ եղանակի, երազում է լինել Ամբերդում ու Աղձքում: Ձմռանը նախատեսում է Հայաստան այցելել նաև իսպանացի Ալբա Սոնեյրան:
«Ուզում եմ ձյան շերտով պատված Արարատը տեսնել ու հիանալ այդ գեղեցկությամբ: Նորավանքի ժայռերն էլ այնքան մեծ էին, որ դրանցով շրջապատված ինձ շատ փոքր էի զգում», – անկեղծացել է նա, հավելելով, հայկական ու իսպանական մշակույթների մեջ ներդաշնակ նմանություն կա:
Լատիվիացի Ագնեսա Թիմբարեան էլ փորձում էր հայերենի իմացությամբ զարմացնել:
«Բարև, ոնց ես, ես հայերեն եմ սովորում, շատ սիրեցի Հայաստանը», -լատվիական շեշտադրումով հայերեն խոսող կամավորը դժվարանում էր հնչյունները ճիշտ արտաբերել: Նա Հայաստանից կմեկնի փետրվարին, իր իսկ խոսքով` ավելի վարժ հայերենի իմացությամբ:
Օտարերկրացի կամավորներին տպավորել էր նաև հայկական հյուրընկալությունը, մարդկանց ջերմությունը: Երիտասարդները Հայաստանից կմեկնեն հուլիսի 27-ին: Մեկնումից առաջ «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում կամավորներին հյուրընկալվել են ՀՈՒՋ ղեկավար Ստեփան Ստեփանյանը և «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը:
Ս. Ստեփանյանը բարձր է գնահատել կամավորների իրականացրած աշխատանքը, ուրախալի համարել փաստը, որ տարբեր երկրներից ժամանած երիտասարդները հասցրել են նաև մտերմանալ:
«Ձեր կամավորական աշխատանքներում մեզանից յուրաքանչյուրը վերհիշել է իր երիտասարդ տարիները: Մենք պատրաստ ենք ձեզ հյուրընկալել նաև գալիք տարի», – իր խոսքում ասել է «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը:
Կամավորներին ներկայացվել է նրանց աշխատանքների ու ժամանացի մասին լուսապատկերային ցուցադրություն, ապա ՀՈՒՋ ղեկավար Ս. Ստեփանյանը և «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Ա. Թարվերդյանը նրանց պատվոգրեր են հանձնել:

Foreign volunteers in Armenia within the framework of UNESCO’s “Patrimonito 2017” project were in Vayots Dzor region by the invitation of “Protection service” NCSO’s directorate. The guests were attracted by our rich historical-cultural heritage. An excursion was held for them in the territory of Noravank monastery and Momik museum. The students were introduced Momik’s working activity and left heritage.
Students from Korea, Hong Kong, Spain, France, Poland and other countries arrived in Armenia through “Armenian student detachments” organization dealt with their impressions in the notebook of the museum in the end of the excursion.
“I could never imagine that each stone would have its’ own explanation, architectural structures were impressive and this wonderful place was really worth seeing”, noted the youngest of the group, 18-year old Poi Yi Tsanne.
French Simon Gottee wrote nothing in the notebook, although was very impressed. Before coming here he had bought a book about Armenia and read it thoroughly. Simon was the most curious of the group, he had separated the most interesting sightseeings for him, where he had managed to be: Sevan, National art gallery, Garni, National museum of history. French volunteer intends to come to our country in some other season as well, wishes to be in Amberd and Aghdzniq. Alba Soneyra also plans to visit Armenia in winter.
“I want to see Ararat covered with snow and admire with that beauty. The rocks of Noravanq were so big, that I felt small beside them”, he mentioned, adding that there is a harmonic similarity between Armenian and Spanish cultures.
Latvian Agnesa Timbarea tried to attract with his knowledge of Armenian language.
“Hi, how are you, I’m studying Armenian, liked Armenia very much”, the volunteer speaking Armenian with a Latvian accent found it difficult to correctly articulate the sounds. She will leave Armenia in February, in her words, with already a better knowledge of Armenian.
Foreign volunteers were also attracted by the Armenian hospitality and warmth of people. They will leave Armenia on July 27.
Before leaving, the head of the organization Stepan Stepanyan and NCSO’s director Ara Tarverdyan were hosted in “Zvartnoc” historical-cultural museum-reserve.
- Stepanyan highly appreciated the work of the volunteers, considering awesome the fact that the students also managed to get closer to each other during that short period.
“In your volunteering works, each of us remembered his youth. We are ready to host you next year as well”, mentioned “Protection service” NCSO’s director Ara Tarverdyan.