ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Պատրիմոնիտո 2017» ծրագրի շրջանակում Հայաստանում գտնվող օտարերկրացի կամավորները «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենության հրավերով հուլիսի 25-ին Վայոց ձորի մարզում էին: Մեր պատմամշակութային հարուստ ժառանգությունը տպավորել էր հյուրերին: Նորավանքի վանական համալրիրի տարածքում ու Մոմիկի թանգարանում նրանց համար էքսկուրսիա է անցկացվել: Երիտասարդներին ներկայացվել է Մոմիկ ճարտարապետի, գործունեությունը, թողած ժառանգությունը:
«Հայաստանի ուսանողական ջոկատներ» (ՀՈՒՋ) կազմակերպության միջոցով Կորեայից, Հոնկոնգից, Իսպանիայից, Ֆրանսիայից, Լեհաստանից ու այլ երկրներից առաջին անգամ Հայաստանում հյուրընկալված երիտասարդները էքսկուրսիայի ավարտին իրենց տպավորություններով կիսվել են թանգարանի գրառումների մատյանում:
«Երբեք չէի կարող պատկերացնել, որ յուրաքանչյուր քարն իր առանձին բացատրությունը կունենա, ճարտարապետական կառույցները տպավորիչ էին և այս հիասքանչ վայրն իրոք արժեր տեսնել», -գրառել էր խմբի ամենակրտսերը` 18-ամյա Պուի Յի Ցսանը:
Ֆրանսիացի Սիմոն Գոտյեն գրառումների մատյանում ոչինչ չէր գրել, թեև շատ տպավորված էր: Մինչ այստեղ գալը նա Հայաստանի մասին պատմող գիրք էր գնել ու մանրակրկիտ ուսումնասիրել: Սիմոնը խմբի ամենահետաքրքրասերն էր, անցնող օրերին նա գրքի էջերից առանձնացրել էր իրեն հետաքրքրող տեսարժան վայրերը, որտեղ հասցրել էր լինել` Սևանավանք, Հայաստանի Ազգային պատկերասրահ, Գառնի, Հայաստանի Պատմության թանգարան: Ֆրանսիացի կամավորը մտադիր է մեր երկիր գալ նաև տարվա այլ եղանակի, երազում է լինել Ամբերդում ու Աղձքում: Ձմռանը նախատեսում է Հայաստան այցելել նաև իսպանացի Ալբա Սոնեյրան:
«Ուզում եմ ձյան շերտով պատված Արարատը տեսնել ու հիանալ այդ գեղեցկությամբ: Նորավանքի ժայռերն էլ այնքան մեծ էին, որ դրանցով շրջապատված ինձ շատ փոքր էի զգում», – անկեղծացել է նա, հավելելով, հայկական ու իսպանական մշակույթների մեջ ներդաշնակ նմանություն կա:
Լատիվիացի Ագնեսա Թիմբարեան էլ փորձում էր հայերենի իմացությամբ զարմացնել:
«Բարև, ոնց ես, ես հայերեն եմ սովորում, շատ սիրեցի Հայաստանը», -լատվիական շեշտադրումով հայերեն խոսող կամավորը դժվարանում էր հնչյունները ճիշտ արտաբերել: Նա Հայաստանից կմեկնի փետրվարին, իր իսկ խոսքով` ավելի վարժ հայերենի իմացությամբ:
Օտարերկրացի կամավորներին տպավորել էր նաև հայկական հյուրընկալությունը, մարդկանց ջերմությունը: Երիտասարդները Հայաստանից կմեկնեն հուլիսի 27-ին: Մեկնումից առաջ «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում կամավորներին հյուրընկալվել են ՀՈՒՋ ղեկավար Ստեփան Ստեփանյանը և «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը:
Ս. Ստեփանյանը բարձր է գնահատել կամավորների իրականացրած աշխատանքը, ուրախալի համարել փաստը, որ տարբեր երկրներից ժամանած երիտասարդները հասցրել են նաև մտերմանալ:
«Ձեր կամավորական աշխատանքներում մեզանից յուրաքանչյուրը վերհիշել է իր երիտասարդ տարիները: Մենք պատրաստ ենք ձեզ հյուրընկալել նաև գալիք տարի», – իր խոսքում ասել է «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը:
Կամավորներին ներկայացվել է նրանց աշխատանքների ու ժամանացի մասին լուսապատկերային ցուցադրություն, ապա ՀՈՒՋ ղեկավար Ս. Ստեփանյանը և «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Ա. Թարվերդյանը նրանց պատվոգրեր են հանձնել:

25 июля иностранные волонтеры, находящиеся в Армении в рамках программы ЮНЕСКО “Патримонито-2017”, по приглашению дирекции ГНО “Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников” посетили Вайоц дзор. Гостей впечатлило наше богатое историко-культурное наследие. Для них на территории монастырского комплекса Нораванк и в музее архитектора Момика была проведена экскурсия. Им рассказали о средневековом зодчем Момике, познакомили с его деятельностью и оставленным им архитектурным наследием. По окончании экскурсии молодежь из Кореи, Гонконга, Испании, Франции, Польши и других стран, впервые посетившая Армению при содействии организации “Студенческие отряды Армении” (СОА), поделилась своими впечатлениями в журнале отзывов посетителей музея.
“Никогда не мог себе представить, что каждый камень может иметь свою историю, архитектурные сооружения впечатляющи и действительно стоило увидеть это чудесное место”, – записал самый юный член группы 18-летний Пуи Йи Цсан. Француз Симон Готье ничего не записал в журнале, хотя и был очень впечатлен. До приезда сюда он приобрел книги об Армении и скрупулезно изучил их. Самым любознательным в группе был Симон: он выделил на страницах книг заинтересовавшие его достопримечательные места и успел побывать в Севанском монастыре и Гарни, посетил Национальную галерею Армении и Музей истории Армении. Француз намеревается посетить нашу страну и в другое время года, мечтает увидеть крепость Амберд и царскую усыпальницу династии Аршакидов в селе Ахцк. Зимой собирается посетить Армению и испанец Альба Сонейра.
“Хочу увидеть заснеженный Арарат и восторгаться им. Скалы Нораванка так величественны, что, окруженный ими, я чувствовал себя очень маленьким”, – признался он, прибавив, что, по его мнению, между армянской и испанской культурами имеется гармоничное сходство. А латвийка Агнесса Тимбареа пыталась удивить знанием армянского языка.
“Здравствуй, как ты, я изучаю армянский, очень полюбила Армению”, – говоря по-армянски с латвийским акцентом, она затруднялась правильно артикулировать звуки. Агнесса покинет Армению в феврале, по ее словам, уже более бегло говоря по-армянски.
На иностранных волонтеров большое впечатление оставили армянское гостеприимство, людская сердечность. Молодежь отбудет из Армении 27 июля. До отъезда волонтеры посетят историко-культурный музей-заповедник “Звартноц”, где станут гостями руководителя СОА Степана Степаняна и директора ГНО “Служба охраны памятников” Ара Тарвердяна.
С. Степанян высоко оценил проделанную волонтерами работу, посчитав радостным тот факт, что прибывшая из разных стран молодежь успела сблизиться, сдружиться.
“Видя ваш добровольный труд, каждый из нас вспоминает свои молодые годы. Мы готовы принять вас и в следующем году”, – в своем выступлении отметил директор ГНО “Служба охраны памятников” Ара Тарвердян.
Волонтеры организовали фотовыставку, на которой представили присутствующим проделанную ими работу и то, как они проводили свой досуг.
По окончании мероприятия руководитель СОА Степан Степанян и директор ГНО “Служба охраны памятников” Ара Тарвердян вручили волонтерам Почетные грамоты.