«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Արագածոտնի մարզային ծառայության և Արագածոտնի մարզի իրավապահների համագործակցության արդյունքում, «Ամրոցի համալիր Ախթամիր» հանրապետական նշանակության հուշարձանի / պետ.ցուցիչ` 2.87.1/ տարածքում գանձագողություն կատարելու պահին իրավապահների կողմից բերման են ենթարկվել Կոտայքի մարզի բնակիչներ Արման Հովհաննիսյանը և Նվեր Զախարյանը: Հուշարձանն ընդգրկված է պետական սեփականություն հանդիսացող և օտարման ոչ ենթակա հուշարձաների ցանկում:
ՊՄՊ Արագածոտնի մարզային ծառայությունը հիմք ընդունելով հուշարձանների պահապանների շրջայցերի ընթացքում արձանագրած գանձախուզության դեպքերը, ավելի վաղ դիմել էր իրավապահներին՝ խնդրանքով համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել այդօրինակ դեպքերի կանխման ու բացահայտման ուղղությամբ:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի, ՊՄՊ մարզային ծառայության պատասխանատուների ու ոստիկանության աշխատակիցների մասնակցությամբ քիչ հետո տեղազննություն կիրականացվի հուշարձանի տարածքում: ՊՈԱԿ-ի օպերատիվ արձագանքման բաժնի ղեկավարն ու աշխատակիցները արդեն դեպքի վայրում են: Առավել մանրամասն տեղեկույթ կայքէջում կտեղադրվի ավելի ուշ:
Հ.Գ. Հանրապետական նշանակության հուշարձանի /մ.թ.ա. 3 հազ. 9-19 դդ./ տարածքում գանձագողության մի դեպք էլ արձանագրվել էր 2009 թ.: Այն կանխվել էր հուշարձանի պահապանի կողմից: Գանձագողի նկատմամբ հետագայում դատավճիռ էր կայացվել, սակայն, համաներման ակտի կիրառմամբ նա ազատ էր արձակվել:

НА ТЕРРИТОРИИ ПАМЯТНИКА «КРЕПОСТНОЙ КОМПЛЕКС АХТАМИР» ПРЕДОТВРАЩЕН СЛУЧАЙ ХИЩЕНИЯ
В результате сотрудничеству региональной службы ОИС Арагацотна ГНО «Служба по охране» и сотрудников Арагацотнского регионального департамента полиции РА, на территории памятника национального значения «Крепостной комплекс Ахтамир» /гос. индекс 2.87.1/села Воскеваз во время хищения сотрудниками полиции были задержаны жители марза Котайк Арман Оганесян и Нвер Захарян. Памятник включен в государственный реестр исторических и культурных недвижимых памятников, не подлежащих отчуждению.
На основании случаев хищения, зафиксированных хранителями памятников, региональная служба ОИС Арагацотна ранее обращалась в правоохранительные органы с просьбой принять соответствующие меры для предупреждения и выявления таких случаев.
При участии ответственных лиц региональной службы ОИС Арагацотна ГНО «Служба по охране» и сотрудников полиции будет проведен осмотр территории памятника. Начальник и сотрудники отдела быстрого реагирования ГНО уже находятся на территории памятника. Позже, на сайте будет размещена более подробная информация.
P.S. В 2009 году на территории памятника /3 тысячелетие, 9-19 вв. до н.э./ был зафиксирован еще один случай хищения, который был предотвращен хранителем памятника. Виновному в хищении был вынесен приговор, однако, он был освобожден применением закона об амнистии.