«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Արագածոտնի մարզային ծառայության և Արագածոտնի մարզի իրավապահների համագործակցության արդյունքում, «Ամրոցի համալիր Ախթամիր» հանրապետական նշանակության հուշարձանի / պետ.ցուցիչ` 2.87.1/ տարածքում գանձագողություն կատարելու պահին իրավապահների կողմից բերման են ենթարկվել Կոտայքի մարզի բնակիչներ Արման Հովհաննիսյանը և Նվեր Զախարյանը: Հուշարձանն ընդգրկված է պետական սեփականություն հանդիսացող և օտարման ոչ ենթակա հուշարձաների ցանկում:
ՊՄՊ Արագածոտնի մարզային ծառայությունը հիմք ընդունելով հուշարձանների պահապանների շրջայցերի ընթացքում արձանագրած գանձախուզության դեպքերը, ավելի վաղ դիմել էր իրավապահներին՝ խնդրանքով համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել այդօրինակ դեպքերի կանխման ու բացահայտման ուղղությամբ:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի, ՊՄՊ մարզային ծառայության պատասխանատուների ու ոստիկանության աշխատակիցների մասնակցությամբ քիչ հետո տեղազննություն կիրականացվի հուշարձանի տարածքում: ՊՈԱԿ-ի օպերատիվ արձագանքման բաժնի ղեկավարն ու աշխատակիցները արդեն դեպքի վայրում են: Առավել մանրամասն տեղեկույթ կայքէջում կտեղադրվի ավելի ուշ:
Հ.Գ. Հանրապետական նշանակության հուշարձանի /մ.թ.ա. 3 հազ. 9-19 դդ./ տարածքում գանձագողության մի դեպք էլ արձանագրվել էր 2009 թ.: Այն կանխվել էր հուշարձանի պահապանի կողմից: Գանձագողի նկատմամբ հետագայում դատավճիռ էր կայացվել, սակայն, համաներման ակտի կիրառմամբ նա ազատ էր արձակվել:

THE PLUNDERERS DAMAGED CULTURAL LAYER OF THE «AHKTAMIR CASTLE COMPLEX»
As a result of cooperation of Regional Service of Aragatsotn Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservations, NCSO and Police Enforcement of Aragatsotn, Arman Hovhannisyan and Nver Zakharyan (residents of Kotayk Region) were arrested by police at the moment of plundering on the territory of «Akhtamir Castle Complex» /state index 2.87.1/. The monument is included in the list of state property and is not subject to alienation.
The Regional Service of Aragatsotn earlier appealed to the police requesting to prevent such incidents.
After a little while the employees of Regional Service and the police will carry out examination on the territory of the monument. The most detailed information on the website will be posted later.
P.S. An incident of plundering on the territory of this monument was also recorded in 2009. It was prevented by the guard of the monument. The plunderer was later sentenced on prison and soon released from prison under an amnesty law.