«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում «Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագրի շրջանակներում անցկացվել է «Ժառանգությունը և համայնքները» խորագրով բաց դաս։ Գառնի համայնքի թիվ 1 և թիվ 2 դպրոցների աշակերտներին ներկայացվել է տաճարի և համայնքի պատմությունը։ Արգելոց-թանգարանի վարիչ Արամ Բաբայանը մասնավորապես անդրադարձել է Գառնիի տաճարի աշխարհագրական դիրքի առանձնահատկությանը, ճարտարապետական արժեքին, խոսել արգելոց-թանգարանի տարածքում գտնվող պատմամշակութային մյուս կառույցնեերի մասին։
ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայության և Ճամբարակի տարածաշրջանի Մարտունի գյուղի միջնակարգ դպրոցի համատեղ նախաձեռնությամբ էլ կրթօջախի բարձր դասարանների աշակերտների համար անցկացվել է անկախության 25 ամյակին նվիրված բաց դաս: Դպրոցի պատմության ուսուցիչ Աշոտ Մուրադյանն անդրադարձել է «Կարմիր Եղցի» (Հին Գետիկ, պետ. ցուցիչ՝ 4.63.10) եկեղեցական համալիրին, ներկայացրել կառուցման դարաշրջանը, խոսել ճարտարապետական առանձնահատկության մասին: Նեկայացնելով հուշարձանի վերաբերյալ պատմական տեղեկություններ՝ Ա. Մուրադյանն անդրադարձել է համալիրում Մխիթար Գոշի ծավալած գործունեությանը և նշել, որ 13-րդ դարում երկրաշարժի հետևանքով ավերվելուց հետո Գոշը տեղափոխվել է այժմյան Գոշ գյուղ և այստեղ էլ կառուցվել է Գոշավանքը:
Բաց դասին ներկա է եղել ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայության պետի տեղակալ Հայկ Ջառահյանը: Դասի ավարտին՝ պատասխանելով «Կարմիր Եղցի» վանական համալիրի պահպանությանը վերաբերող աշակերտների հարցերին, Հ. Ջառահյանը նշել է, որ հուշարձանի պահպանության գործում կարևոր դեր ունի նրանցից յուրաքանչյուրը: Դպրոցականները ցանկություն են հայտնել այցելել համալիրի տարածք և տեղում ծանոթանալ որոշ մանրամասների:

ОТКРЫТЫЕ УРОКИ В ГАРНИ И МАРТУНИ
В рамках программы «Дни европейского наследия» в историко-культурном музее-заповеднике «Гарни» был проведен открытый урок под названием «Наследие и общины». Учащимся школы № 1 и № 2 общины Гарни была представлена история храма и общины. Заведующий музеем-заповедником Арам Бабаян особо отметил особенности географического расположения храма Гарни, архитектурную ценность, говорил о других сооружениях на территории историко-культурного музея-заповедника.
По инициативе региональной службы ОИС Гегаркуника и средней школы села Мартуни Чамбаракского района был провел открытый урок для старшеклассников школы, посвященный 25-летию независимости. Школьный учитель истории Ашот Мурадян остановился на церковном комплексе «Кармир Ехци» (Старый Гетик, гос. индекс 4.63.10), представил эпоху строительства, говорил об архитектурных особенностях. Представив информацию об историческом памятнике, А. Мурадян остановился на деятельности Мхитара Гоша и отметил, что в 13-м веке, когда церковь была разрушена после землетрясения, Гош был перенесен на место сегодняшнего села Гош и здесь был построен Гошаванк.
На уроке присутствовал заместитель начальника региональной службы Гегаркунка PMP Айк Джарагян. В конце урока, отвечая на вопросы учеников относительно охраны монастырского комплекса «Кармир Ехци», А. Джарагян отметил, что каждый из них играет важную роль в охране памятника. Ученики выразили желание посетить комплекс и подробно ознакомиться с ним на месте.