«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում «Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագրի շրջանակներում անցկացվել է «Ժառանգությունը և համայնքները» խորագրով բաց դաս։ Գառնի համայնքի թիվ 1 և թիվ 2 դպրոցների աշակերտներին ներկայացվել է տաճարի և համայնքի պատմությունը։ Արգելոց-թանգարանի վարիչ Արամ Բաբայանը մասնավորապես անդրադարձել է Գառնիի տաճարի աշխարհագրական դիրքի առանձնահատկությանը, ճարտարապետական արժեքին, խոսել արգելոց-թանգարանի տարածքում գտնվող պատմամշակութային մյուս կառույցնեերի մասին։
ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայության և Ճամբարակի տարածաշրջանի Մարտունի գյուղի միջնակարգ դպրոցի համատեղ նախաձեռնությամբ էլ կրթօջախի բարձր դասարանների աշակերտների համար անցկացվել է անկախության 25 ամյակին նվիրված բաց դաս: Դպրոցի պատմության ուսուցիչ Աշոտ Մուրադյանն անդրադարձել է «Կարմիր Եղցի» (Հին Գետիկ, պետ. ցուցիչ՝ 4.63.10) եկեղեցական համալիրին, ներկայացրել կառուցման դարաշրջանը, խոսել ճարտարապետական առանձնահատկության մասին: Նեկայացնելով հուշարձանի վերաբերյալ պատմական տեղեկություններ՝ Ա. Մուրադյանն անդրադարձել է համալիրում Մխիթար Գոշի ծավալած գործունեությանը և նշել, որ 13-րդ դարում երկրաշարժի հետևանքով ավերվելուց հետո Գոշը տեղափոխվել է այժմյան Գոշ գյուղ և այստեղ էլ կառուցվել է Գոշավանքը:
Բաց դասին ներկա է եղել ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայության պետի տեղակալ Հայկ Ջառահյանը: Դասի ավարտին՝ պատասխանելով «Կարմիր Եղցի» վանական համալիրի պահպանությանը վերաբերող աշակերտների հարցերին, Հ. Ջառահյանը նշել է, որ հուշարձանի պահպանության գործում կարևոր դեր ունի նրանցից յուրաքանչյուրը: Դպրոցականները ցանկություն են հայտնել այցելել համալիրի տարածք և տեղում ծանոթանալ որոշ մանրամասների:

OPEN CLASSES IN GARNI AND MARTUNI
As part of “European Heritage Days” program an open-class entitled “Heritage and communities” was held in “Garni” Historical-Cultural Museum-Reservation”. The No. 1 and No. 2 schools of Garni were acquainted with the history of the temple and the community. Head of the Museum-Reserve Aram Babayan spoke about the characteristic of the geographical location of Garni temple, architectural value and other cultural museums buildings.
On the initiative of the Regional Service PHE of Gegharkunik and Martuni town of Chambarak region was held an open class for high school students. It was dedicated to the 25th anniversary of the independence of Armenia . History teacher of the school A. Muradyan also spoke about the history of the ”Red Eghtsi” (Old Getik, state index 4.63.10) church complex, the construction of the era and about the architectural features. A. Muradyan presenting the historical monument spoke about the activities of Mkhitar Gosh and noted that after the earthquake in the 13th century Gosh was moved to the village Gosh and here was built Goshavank.
The open class was attended by the deputy chief of the Regioanal Service PHE of Gegharkunik Hayk Jarahyan.
Answering the student’s questions H. Jarahyan noted that each monument plays an important role. The students expressed their desire to visit the complex and find out some more details.