ՀՀ Կոտայքի մարզի Գառնի համայնքի բնակիչ Ծովիկ Պետրոսյանի Չարենցի փողոցի թիվ 2 հասցեում գտնվող սեփական տնամերձ հողամասում (գտնվում է Գառնու տաճարից 200 մ հյուսիս-արևելք) իրականացված շինարարական աշխատանքների ընթացքում կարասներ են հայտնաբերվել: Հողամասի սեփականատերը փաստի մասին տեղեկացրել է համայնքի ղեկավարին, վերջինս էլ` Հուշարձանների պահպանության գործակալության տարածքային բաժնին:
Օրերս ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության հուշարձանների պահապանի ուղեկցությամբ նշված տարածք են այցելել ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի մասնագետները: Գտնված կարասներից երկուսը հնագետների հսկողությամբ տեղափոխվել են հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ: Տեղափոխման ժամանակ հողաշերտի մեջ ևս մի քանի կարաս է նկատվել:
Տեղում կատարված նախնական ուսումնասիրության արդյունքում վերը նշված տարածքը կոնսերվացվել է և հանձնարարվել հողաշինարարական աշխատանքները դադարեցնել՝ մինչև հարցի վերաբերյալ լիազոր մարմնի համապատասխան որոշումը:
Նշենք, որ գյուղատանտեսական կամ շինարարական աշխատանքների ընթացքում նման դեպքեր հաճախակի են արձանագրվում: Դրանց սահմանված կարգով ընթացք է տրվում:

OБНАРУЖEННЫЕ КАРАСЫ БЫЛИ ПЕРЕВЕЗЕНЫ В ИНСТИТУТ АРХЕОЛОГИИ И ЭТНОГРАФИИ НАН
Во время строительных работ в приусадебном участке Тсовик Петросян, который расположен по адресу марз Котайк, община Гарни, ул. Чаренца, № 2 (в 200 метрах к северо-востоку от храма Гарни) были обнаружены карасы. Владелица участка сообщила о находках руководителю общины, который передал информацию в региональную службу по охране памятников.
На днях, специалисты Института археологии и этнографии НАН РА, в сопровождении хранителя памятников региональной службы ОИС Котайка, посетили участок. Два караса в сопровождении археологов были перевезены в Институт археологии и этнографии. Еще несколько карасов были обнаружены в слое грунта во время транспортировки.
В результате предварительных исследований, проведенных на месте, вышеупомянутой участок земли был законсервирован и строительные работы приостановлены до принятия соответствующего решения уполномоченными органами.
Отметим, что такие случаи часто регистрируются во время сельскохозяйственных или строительных работ и рассматриваются согласно установленному порядку.