Իտալացի ճարտարապետ, արվեստաբան, ճարտարապետության դոկտոր, պրոֆեսոր Պաոլո Կունեոն ծնվել է 1936 թ.-ին, Հռոմում։ 1962 թ.-ին ավարտել է Հռոմի համալսարանի ճարտարագիտական ֆակուլտետը։ Հիշյալ համալսարանի արվեստի, գրականության և փիլիսոփայության ֆակուլտետում 1966 թ.-ին հիմնադրված Հայ միջնադարյան ճարտարապետության բաժնի անդամ է։ Պրոֆեսոր Կունեոն 1965 թվականից սկսած կազմակերպել է բազմաթիվ գիտարշավներ ինչպես Հայաստանի Հանրապետություն, այնպես էլ Արևմտյան Հայաստան, ուսումնասիրել Թուրքիայի տարածքի հայ մասնագետների համար անմատչելի հայկական հուշարձանները և իր հավաքած բոլոր նյութերը սիրով տրամադրել հայ գիտնականներին։ Պաոլո Կունեոն այնքան տպավորված էր Անիի ճարտարապետությամբ, որ Հռոմի համալսարանում իր վարած ճարտարապետության պատմության դասընթացում ներառել է նաև հայկական ճարտարապետությանը վերաբերող բաժին՝ իտալացի ապագա ճարտարապետներին ծանոթացնելով հայկական բազմադարյան մշակույթի կարևորագույն ճյուղի՝ շինարարական արվեստի նվաճումներին։ 1970 թվականին Պաոլո Կունեոն աշխարհի գիտական հանրության ուշադրությունը սևեռեց պատմական Հայաստանի մայրաքաղաք Անիի հուշարձաններին, կոչ անելով դրանց պահպանման ու վերանորոգման համար ստեղծել միջազգային կենտրոն։ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Մոնումենտում» հանդեսում (1970, JSP 5) լույս տեսած «Անի քաղաքի ավերակները» («Les ruines de la Ville d՝Ani») աշխատությունում նա առաջարկում է Անին դարձնել գիտահետազոտական և տուրիստական միջազգային կենտրոն։
Պաոլո Կունեոյի հեղինակած գրքերից են բացառիկ գիտական արժեք ունեցող «Անիի՝ միջնադարյան Հայաստանի ճարտարապետական դպրոցը» մենագրությունը (Հռոմ, 1977), Արևմտյան Հայաստանում առաջին անգամ իր իսկ ուսումնասիրած հուշարձանների՝ Թուղի, Փաշվանքի 5-րդ դարի բազիլիկներին և Հոգեաց վանքի համալիրին նվիրված ուսումնասիրությունը (Հռոմ, 1979), համահեղինակ է «Անի» (Միլան, 1984) և «Ղարաբաղ» (Միլան, 1988) գրքերի։
Հայկական ճարտարապետության վերաբերյալ գրել է բազմաթիվ աշխատություններ, այդ թեմայով կարդացել դասախոսություններ Հռոմում, Ռավեննայում, Բերգամոյում, Փարիզում, Երևանում։ Զեկուցումներով մասնակցել է հայ արվեստին նվիրված միջազգային I և II գիտաժողովներին։ 1988 թվականին հրատարակել է «Հայկական ճարտարապետությունը 4-19-րդ դարերում» շուրջ 1000 էջանոց երկհատոր աշխատությունը։ Գիրքը տալիս է հայկական միջնադարյան ճարտարապետության համապատկերը՝ գիտականորեն ճշգրիտ մեկնաբանություններով։ Այստեղ ներկայացված են ինչպես նախկին Խորհրդային Միության տարածքում, այնպես էլ Թուրքիայում ու Իրանում գտնվող հայկական հուշարձանները՝ մասնագիտական վերլուծություններով և բնութագրումներով։ Այս աշխատության համար Կունեոն արժանացել է Թորոս Թորամանյանի անվան մրցանակի, որը նրան հանդիսավոր կերպով հանձնվել է 1990 թվականի մայիսին` Զվարթնոցում։ Իսկ հայկական մշակույթին նվիրված իր երեսնամյա բեղմնավոր գիտական աշխատանքի և այդ բնագավառում ներդրած պատկառելի ավանդի համար Պաոլո Կունեոն 1994 թվականին ընտրվել է ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի արտասահմանյան անդամ։

DEVOTION OF ITALIAN ARCHITECT. PAOLO KUNEO
Italian architect, art critic, Doctor of Architecture, Professor Paolo Cuneo was born in Rome in 1936. In 1962 he graduated from the Engineering Faculty of the University of Rome.He is the member of Faculty of Arts, Department of Literature and Philosophy at The University of medieval Armenian architecture, founded in 1966. Professor Cuneo organized many expeditions starting in 1965 as in the Republic of Armenia, as well as in Western Armenia, explored Armenian monuments in Turkey that are inaccessible for armenian explores, collected all the materials and lovingly provided to Armenian scientists. Paolo Cuneo was so impressed with the architecture of Ani, at the University of Rome, history include courses in the department of architecture, introducing the most important cultural achievements of the architecture to the italian future architects .In 1970 Paolo Cuneo drew world scientific community’s attention to the monuments of historical capital of Armenia, Ani, calling to have an international center for their maintenance and repair. UNESCO`s journal «Monument» (1970, JSP 5) published “The ruins of Ani» ( «Les ruines de la Ville Ani») and research work, he proposes to make the city an international tourist center.
Paolo Cuneo`s books as a monograph “Ani`s architectural school of medieval Armenia”has exceptional scientific value” monograph (Rome, 1977), In Western Armenia for the first time he the monuments of Tughi, Pashvanki study devoted to the 5th century baziliknerin and Hogeats monastery (Rome, 1979), co-author of “Ani” (Milan, 1984) and “Karabakh” (Milan, 1988) book.
He wrote works on Armenian Architecture, lectured on the subject in Rome, Ravenna, Bergamo, Paris, Yerevan. The presentation was attended in 1st and 2nd international conferences about Armenian art. In 1988 he published “The architecture of the 4-19 centuries” nearly 1,000-page two-volume work. The book gives a comprehensive information about Armenian medieval architecture, scientifically accurate interpretations. Gives full information about Armenian monuments in Soviet Union,Turkey and Iran, analyzes and characterizations. For this work Cuneo won the prize of Toros Toramanyan, which was solemnly handed to him in May 1990 in Zvartnots. Paolo Cuneo for fruitful scientific work and his thirties and a significant contribution in this field in 1994 was elected a foreign member of the National Academy of Sciences.