«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Գլաձոր» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի և Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձորի քաղաքապետարանի ջանքերով օրերս Թանահատի վանական համալիրի տարածքում անցկացվել է «Եղեգնաձորյան ձմեռ» խորագիրը կրող միջոցառում, որին մասնակցել են Եղեգնաձորի Մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնի սաները, Եղեգնաձորի և Գլաձորի միջնակարգ դպրոցների աշակերտները:
«Գլաձոր» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի վարիչ Բարիս Քոչարյանը դպրոցականների համար հետաքրքիր ու բոցանդակալից էքսկուրսիա է անցկացրել հուշարձանի տարածքում: Նա ներկայացրել է «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը, խոսել «Գլաձորի համալսարան»-ի հիմանդրման և ժամանակի մշակութային կյանքում նրա ունեցած մեծ նշանակության մասին: Բարիս Քոչարյանի ներկայացմամբ XIII-XIV դդ. պատկանող նշանավոր հայկական կրթօջախը եղել է ժամանակի կրոնական, հասարակական-քաղաքական, փիլիսոփայական, նաև ստեղծագործական մտքի զարգացման կենտրոն և այստեղ բարձրագույն կրթություն են ստացել, աշխատել և ստեղծագործել ժամականի անվանի հայ մտավորակաները՝ Ներսես Մշեցին, Եսայի Նչեցին, Ստեփանոս Տարսայիճը, Հովհանես Որոտնեցին, Խաչատուր Կեչառեցին, Թորոս Տարոնացին, Ավագը, Մոմիկը, և այլք:
Վերնաշենի սբ. Հակոբ եկեղեցում տեղակայված արգելոց-թանգարանի ցուցադրությունն ամբողջանում է Թանահատի վանական համալիրի ընդգրկմամբ: Դպրոցականների բազմաբովանդակ հարցերն ուղղված են եղել նաև` Թանահատի վանական համալիրին` կառուցումից, մինչև վերականգնում: Բարիս Քոչարյանը, պատասխանելով աշակերտների հարցերին, ներկայացրել է հուշարձանի պատմությունը, նշել, որ Թանահատի վանական համալիրը բաղկացած է երկու եկեղեցիներից, գերեզմանատնից: Համալիրը կառուցվել է Պռոշ իշխանի տիրապետության ժամանակ և նրա հրամանով` 1272-79թթ.: Վանքի երկրորդ եկեղեցին Վարագա Ս. Նշանն է: Վանական համալիրը վերականգնվել է 1984 թ.:

МЕРОПРИЯТИЕ В ТАНААТЕ НА ТЕМУ «ЗИМА В ЕХЕГНАДЗОРЕ»
На днях, на территории монастырского комплекса Танаата было проведено мероприятие на тему «Зима в Ехегнадзоре», организованное историко-культурным музеем-заповедником «Гладзор» ГНО «Служба по охране» и мэрией Ехегнадзора марза Вайоц Дзор. В мероприятие приняли участие воспитанники Ехегнадзорского молодежного творческого центра, учащиеся средних школ Ехегнадзора и Гладзора.
Заведующий историко-культурным музеем-заповедником Борис Кочарян провел для школьников интересную и насыщенную экскурсию на территории памятника. Он представил историко-культурный музей-заповедник «Гладзорский университет», говорил о его создании и огромном значении в культурной жизни того времени. Б. Кочарян рассказал о том, что выдающаяся армянская школа XIII-XIV вв. была религиозным, социально-политическим, философским, творческим центром своего времени. Здесь получили высшее образование, работали и творили выдающиеся представители армянской интеллигенции: Нерсес Мшеци, Исаия Нчеци, Степанос Тарсаич, Оганес Воротнеци, Хачатур Кечареци, Торос Таронаци, Аваг, Момик и другие.
Экспозиция музея-заповедника в церкви Св. Акопа Вернашена завершается монастырским комплексом Танаата. Школьников интересовали также вопросы о монастырском комплексе Танаата, от его создания до восстановления. Барис Кочарян ответил на вопросы учащихся, представил историю памятника, а также рассказал, что монастырский комплекс Танаата состоит из двух церквей и кладбища. Комплекс был построен по приказу князя Проша в 1272-79 годах. Вторая церковь монастыря – Варага С. Ншан. Монастырский комплекс был восстановлен в 1984 году.