«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ` Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվան ընդառաջ, «Մշակութային ժառանգությունը և կայուն զբոսաշրջությունը» թեմայով բաց դաս է անցկացվել Սևան քաղաքի թիվ 1 հիմնական դպրոցի 7-8-րդ դասարանների աշակերտների համար:
Մարզի հուշարձանների պատմությունը աշակերտներին է ներկայացրել Գեղարքունիքի մարզային ծառայության պետի տեղակալ Աշխեն Մովսիսյանը` կարևորելով հատկապես երիտասարդների դերը հուշարձանների պահպանության գործում:
Կրթօջախի տնօրենության հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն մոտ օրերս դպրոցականները և մարզային ծառայության պատասխանատուները սանիտարական մաքրման ու բարեկարգման աշխատանքներ կիրականացնեն Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանի տարածքում:
ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ բաց դաս է անցկացվել նաև Մարտունի գյուղի միջնակարգ դպրոցի բարձր դասարանների աշակերտների համար։ Մարզային ծառայության պետի տեղակալ Հայկ Զառահյանը «Մշակութային ժառանգությունը և կայուն զբոսաշրջությունը» թեմայով դասի ընթացքում խոսել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից սահմանված Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվա խորհրդի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում ընդգրկված Հայաստանի հուշարձանների մասին։
Բաց դասի ավարտին դպրոցականները ցանկություն են հայտնել ապրիլի 18-ին՝ Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրը, ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայության աշխատակիցների հետ միասին սանիտարական մաքրման աշխատանքներ իրականացնել իրենց գյուղի հուշարձանների տարածքներում։
Մարզային ծառայության պատասխանատուները բաց դասեր են անցկացրել նաև Թթուջուր ու Ծովազարդ համայնքների միջնակարգ դպրոցներում:

Идя навстречу Международному дню охраны памятников и достопримечательных мест по инициативе службы ИКО марза Гегаркуник, филиала ГНО “Служба охраны памятников”, ее сотрудниками был проведен открытый урок для учащихся 7-8 классов базовой школы N 1 города Севана на тему “Культурное наследие и стабильный туризм”.
Заместитель директора областной службы Гегаркуника Ашхен Мовсисян рассказала учащимся историю памятников, находящихся на территории марза, подчеркнула важную роль юношества в деле их сохранения.
Совместно с дирекцией образовательного центра была достигнута договоренность о совместном проведении в ближайшие дни учащимися и ответственными лицами областной службы работ по санитарной очистке и благоустройству территории памятника увековечивающего память жертв Геноцида.
По инициативе службы ИКО марза Гегаркуник был проведен открытый урок для старшеклассников средней школы села Мартуни. Заместитель директора областной службы Айк Зарахян, проводя урок на тему “Культурное наследие и стабильный туризм”, рассказал о смысле учрежденного ЮНЕСКО Международного дня охраны памятников и достопримечательных мест, о памятниках Армении, внесенных в список Всемирного наследия ЮНЕСКО.
По окончании открытого урока учащиеся выразили желание 18 апреля, в Международный день охраны памятников и достопримечательных мест совместно с сотрудниками службы ИКО марза Гегаркуник осуществить работы по санитарной очистке и благоустройству памятников, находящихся на территории их села.
Ответственные лица областной службы провели открытые уроки и в средних школах общин Ттуджур и Цовазард.