ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ, ակտիվորեն համագործակցելով Տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ, մաքրվել և բարեկարգվել է Օձուն-Ալավերդի ճանապարհի եզրին գտնվող կամ ինչպես տարածաշրջանում է հայտնի՝ «Քարի գլխի» խաչքարի տարածքը։
Թեև միջնադարյան խաչքարը հաշվառված չէ ՀՀ Լոռու մարզի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում և հուշարձանի կարգավիճակ չունի, սակայն 10-13- րդ դարերով թվագրվող միջնադարյան խաչքարի անմխիթար վիճակից ելնելով, ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայության պետ Վարդան Միրզոյանի, պետի տեղակալ, Ալավերդու տարածաշրջանի պատասխանատու Կարեն Յոլչինյանի, Օձունի համայնքապետ Արսեն Տիտանյանի, մարզային ծառայության պահապանի մասնակցությամբ կազմակերպվել է խաչքարի անմխիթար վիճակում գտնվող տարածքի մաքրումն ու բարեկարգումը՝ կիրառելով համապատասխան տեխնիկա։ ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայության պետի և Օձունի համայնքապետի միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համատեղ ուժերով իրականացնել խաչքարի հետագա խնամքն ու պահպանությունը։
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը 2008 թ.-ին վերը նշված միջնադարյան խաչքարը ներկայացրել է ՀՀ մշակույթի նախարարություն՝ նորահայտ հուշարձանի կարգավիճակ տալու նպատակով։

THE MEDIEVAL KHACHQAR’S AREA HAS BEEN CLEANED AND RENOVATED
The “Qari Glxi” khachqar’s area on the edge of Odzun-Alaverdi road has been cleaned and renovated due to the active cooperation of Lori “Protection Service” with Local Self-Government organs.
Although the medieval khachqar is not included in Lori region’s historic and cultural monuments state list, because of the medieval khachqar’s “poօr” condition, the head of Lori regional service Vardan Mirzoyan, together with his deputy Karen Yolchinyan and Odzun’s community head Arsen Titanyan organized the renovation and cleaning of the khachqar using appropriate techniqes. Odzun’s community head and the head of Lori regional service came to the consensus to implement the further reservation and solicitude of the khachqar.
In 2008 the above mentioned medieval khachqar has been introduced to the Ministry of Culture of RA by the “Protection Service” NCSO, for acquiring the condition of a newfound monument.