ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ, ակտիվորեն համագործակցելով Տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ, մաքրվել և բարեկարգվել է Օձուն-Ալավերդի ճանապարհի եզրին գտնվող կամ ինչպես տարածաշրջանում է հայտնի՝ «Քարի գլխի» խաչքարի տարածքը։
Թեև միջնադարյան խաչքարը հաշվառված չէ ՀՀ Լոռու մարզի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում և հուշարձանի կարգավիճակ չունի, սակայն 10-13- րդ դարերով թվագրվող միջնադարյան խաչքարի անմխիթար վիճակից ելնելով, ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայության պետ Վարդան Միրզոյանի, պետի տեղակալ, Ալավերդու տարածաշրջանի պատասխանատու Կարեն Յոլչինյանի, Օձունի համայնքապետ Արսեն Տիտանյանի, մարզային ծառայության պահապանի մասնակցությամբ կազմակերպվել է խաչքարի անմխիթար վիճակում գտնվող տարածքի մաքրումն ու բարեկարգումը՝ կիրառելով համապատասխան տեխնիկա։ ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայության պետի և Օձունի համայնքապետի միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համատեղ ուժերով իրականացնել խաչքարի հետագա խնամքն ու պահպանությունը։
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը 2008 թ.-ին վերը նշված միջնադարյան խաչքարը ներկայացրել է ՀՀ մշակույթի նախարարություն՝ նորահայտ հուշարձանի կարգավիճակ տալու նպատակով։

ОЧИЩЕНА И БЛАГОУСТРОЕНА ТЕРРИТОРИЯ СРЕДНЕВЕКОВОГО ХАЧКАРА
По инициативе службы ОИС (охраны исторической среды) марза Лори при активном участии местных органов самоуправления были проведены работы по чистке и благоустройству территории известного в регионе и находящегося на обочине дороги Одзун-Алаверди так называемого хачкара “Кари глух”.
Хотя этот средневековый хачкар и не взят на учет в Государственном списке недвижимых и движимых памятников РА марза Лори и не имеет статуса памятника, однако, исходя из плачевного состояния территории датируемого X-XIII вв. хачкара, при участии начальника службы ОИС марза Лори Вардана Мирзояна, его заместителя, ответственного по региону Алаверди Карена Ëлчиняна, руководителя Одзунской общины Арсена Титаняна и хранителя региональной службы охраны памятников с применением техники была организована работа по чистке и благоустройству пришедшей в плачевное состояние территории хачкара.
Между начальником службы ОИС марза Лори и руководителем Одзунской общины была достигнута договоренность об осуществлении совместными силами дальнейшей охраны и ухода за территорией хачкара.
ГНО “Служба охраны памятников” в конце 2008 г. представила вышеупомянутый средневековый хачкар Министерству культуры РА для внесения его в список и придания ему статуса новообнаруженного памятника.