ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժինը և ՊՄՊ Երևանի մարզային ծառայությունը համատեղ «Իմ սիրելի հուշարձանը» թեմայով շարադրությունների մրցույթ են կազմակերպել Երևանի Դերենիկ Դեմիրճյանի անվան դպրոցում։
Մինչև մրցույթի անցկացումը մասնակից 7 և 8-րդ դասարանների աշակերտները մարզային ծառայության աշխատակիցների և մանկավարժների շնորհիվ ընդգրկուն տեղեկություններ են ստացել մայրաքաղաքի հուշարձանների մասին, անգամ` ծանոթացել դրանց վերաբերյալ հնչած տարաբնույթ կարծիքներին։
Մանկավարժներին ու մարզային ծառայության աշխատակիցներին հաճելիորեն զարմացրել է Երևանի հուշարձանների վերաբերյալ դպրոցականների տեղեկացվածությունն ու հետաքրքրությունը։ Մրցույթի կազմակերպիչներից և դպրոցի մանկավարժներից կազմված ժյուրին ընտրել է երեք լավագույն շարադրությունները: Երեք հեղինակներն էլ հրաշալի ներկայացրել են Արա Հարությունյանի հեղինակած Կոմիտասի, Երվանդ Քոչարի՝ Սասունցի Դավթի և Արտաշես Հովսեփյանի՝ Ալեքսանդր Թամանյանի հուշարձանները, դրանց պատմական, գեղարվեստական արժեքը և այդ անհատների ունեցած դերն ու նշանակությունը հայ ժողովրդի կյանքում: Հաղթողները` 7-րդ դասարանի աշակերտներ Էլեն Խաչատրյանը, Սյուզաննա Հարությունյանը և 8-րդ դասարանի աշակերտուհի Իլոնա Ղազարյանն արժանացել են գովասանագրերի և որպես նվեր ստացել «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի հնագիտական նյութերի մեկական պատկերաշար։

Отдел популяризации, использования и маркетинга культурных ценностей и региональная служба ОИС г. Еревана совместно организовали в школе им. Дереника Демирчяна конкурс на написание сочинения на тему “Мой любимый памятник”.
До проведения конкурса участники, школьники 7 и 8 классов, благодаря сотрудникам региональной службы и преподавателей получили обширные сведения о памятниках и даже познакомились с различными мнениями о них.
Преподавателей и сотрудников региональной службы приятно удивили проявленные школьниками осведомленность и интерес к памятникам Еревана. Жюри, состоящее из организаторов конкурса и школьных преподавателей, отметило три лучших сочинения. Три автора прекрасно представили памятник Комитасу работы Ара Арутюняна, памятник Давиду Сасунскому работы Ерванда Кочара и памятник Александру Таманяну работы Арташеса Овсепяна, их историческую и художественную ценность, роль и значение личностей создателей монументальных произведений в жизни армянского народа.
Победители, ученики 7 класса Элен Хачатрян, Сюзанна Арутюнян и ученица 8-го класса Илона Газарян, удостоились Похвальных грамот и получили в качестве подарка диск с фильмом об историко-археологическом музее-заповеднике “Мецамор”.