«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում ամփոփել են 2017 թվականի առաջին կիսամյակի աշխատանքները։ Զեկուցումներով հանդես են եկել մարզային ծառայությունների, արգելոցների ու արգելոց-թանգարանների պատասխանատուները: Նրանք խոսել են հուշարձանների պահպանության ընթացքում ծագող խնդիրների, մասնավորապես հուշարձանների պահպանական գոտիների բացակայության, երբեմն նաև անճշտությունների պատճառով առաջացող խնդիրների ու ՏԻ մարմինների հետ գործակցության մասին:
«Անկախ հանգամանքից, թե ինչ անճշտություններ կան հուշարձանների պահպանական գոտիներում, պետք է առավել հետևողական ու զգոն լինել պահպանությանն առնչվող խնդիրների նկատմամբ, օպերատիվ արձագանքել իրավախախտումներին, տեղեկացնել ՊՈԱԿ-ի տնօրենությանն ու ակտիվ համագործակցել իրավապահների հետ», -իր խոսքում ասել է ՊՈԱԿ-ի տնօրենի գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ Կարեն Փահլևանյանը:
Հաշվետվություններն ընդունող հանձնաժողովի նախագահը խոսել է նաև հուշարձանի պահապանների կողմից իրականացվող շրջայցերի, հանրահռչակման նպատակով իրականացվող միջոցառումների արդյունավետության բարձրացման մասին:
ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ որոշ արգելոցներ ու արգելոց-թանգարաններ ենթակառուցվածքների զարգացման խնդիր ունեն` սանհանգույց, ճանապարհ և այլն։ ՊՈԱԿ-ի տնօրենությունը վստահեցրել է, որ առաջիկայում այդ ուղղությամբ աշխատանքներ կիրականացվեն: Քննարկվել է նաև դրանցից մի քանիսում տոմսային տնտեսություն ստեղծելու նպատակահարմարությունը:
Ի դեպ, ՊՈԱԿ-ի երկու խոշոր ՝ «Գառնի» և «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց թանգարանները 2017 թ-ի առաջին կիսամյակում զբոսաշրջիկների թվի աճ են արձանագրել:
ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը հանձնարարել է ակտիվ քայլեր ձեռնակել զոբոսաշրջիկներին հուշարձաններ ուղղորդելու համար։ Նա առաջարկել է կազմել յուրաքանչյուր մարզի զբոսաշրջային երթուղին, որ հուշարձանից կարելի է սկսել էքսկուրսիան ու ինչպես ուղղորդել Հայաստանը տեսնելու ցանկություն ունեցող օտարերկրացուն: Ա. Թարվերդյանի խոսքով, պետք է հնարավորություն տալ զբոսաշրջիկին տեսնել ու ամբողջական պատկերացում կազմել տվյալ մարզի պատմամշակութային կարևոր հուշարձանների մասին:
Հանձնաժողովը լսել է նաև ՊՈԱԿ-ի բաժինների հաշվետվությունը: Ներկայացվել են կատարված գիտահետազոտական աշխատանքները, ցուցադրությունները, ՊՈԱԿ-ի իրականացրած աշխատանքների հանրահռչակումը, հուշարձանների տարածքներում արձանագրվող օրինախախտումներն ու դրանց իրավական ընթացքը:
Ամփոփելով 2017 թվականի առաջին կիսամյակում իրականացված աշխատանքները ՊՈԱԿ-ի տնօրենությունը հստակ հանձնարարականներ է տվել՝ մարզային ծառայությունների, արգելոցների ու արգելոց-թանգարանների պատասխանատուներին` ի հայտ եկած թերությունները շտկելու և աշխատանքի նոր ու ավելի սրտացավ գործելաոճ որդեգրելու նպատակով։ Վերջիններիս աշխատանքների մասին գնահատականները հաշվետվությունն ընդունող հանձնաժողովը կներկայացնի ՊՈԱԿ-ի տնօրենի հաստատմանը:

ИТОГИ ПЕРВОЙ ПОЛОВИНЫ 2017 ГОДА
В ГНО «Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников» были подведены итоги проделанных работ за первую половину 2017 года. С докладами выступили ответственные лица региональных служб, заповедников и музеев-заповедников. В ходе встречи присутствующие говорили о проблемах, связанных с сохранением памятников, в частности об отсутствии зон охраны памятников, о проблемах, временами возникающих из-за неточностей, и о сотрудничестве с региональными органами самоуправления.
«Независимо от того, какие проблемы есть в зонах охраны памятников, нужно быть более последовательными и крайне бдительным в вопросах в вопросах, связанных с охраной. Необходимо также оперативно реагировать на правонарушения, информировать дирекцию ГНО и активно сотрудничать с правоохранительными органами», – сказал в своей речи заместитель директора ГНО по научной части Карен Пахлеванян.
Президент комиссии, принимающей отчеты, также говорил об осмотрах, совершаемых хранителями памятников, и о повышении эффективности мер, направленных на популяризацию.
Для некоторых филиалов заповедников и музеев-заповедников ГНО, актуальна проблема развития инфраструктур: отсутствуют уборные, дороги и т.д. Дирекция ГНО заверила, что в ближайшем будущем в этом направлении будут проводиться работы. На обсуждение был также вынесен вопрос о целесообразности создания билетной системы в некоторые филиалах.
Между прочим, в двух крупных историко-культурных музеях-заповедниках ГНО – «Гарни» и «Звартноц», в первой половине 2017-го года, количество туристов увеличилось.
Директор ГНО, Ара Тарвердян, поручил принять активные меры по привлечению туристов в музеи. Он предложил создать туристические маршруты всех регионов, где будет указано с какого памятника можно начать экскурсию и как направлять туриста, желающего увидеть Армению. По словам А. Тарвердяна, туристу необходимо дать возможность увидеть и создать общее впечатление о важных историко-культурных памятниках конкретного региона.
Комиссия также выслушала отчеты отделов ГНО. Были представлены проведенные научно-исследовательские работы, выставки, популяризация проделанных работ ГНО, правонарушения, зафиксированные на территориях памятников, и юридическая ответственность за них.
Подведя итоги работ, проделанных за первую половину 2017 года, дирекция ГНО дала конкретные указания руководителям региональных служб, заповедников, музеев- заповедников с целью исправления возникших недостатков и установления нового, более добросовестного, стиля работы. Оценка работ последних комиссия, принимающая отчеты, представит на утверждение директору ГНО.