Գերմանիայի Ժողովրդական բարձրագույն դպրոցների միության Հայաստանի մասնաճյուղի (Դի-Վի-Վի Ինթերնեյշնալ), Թանգարանային կրթության կենտրոնի, Թանգարանների աշխատողների և բարեկամների ասոցիացիայի` թանգարանային կրթական ծրագրերի դրամաշնորհի շրջանակներում` ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժինն իրականացրել է «Թանգարանային հիշողություներ» խորագրով կրթական ծրագիրը։ Մեծահասակների մշակութային կրթությունը թանգարաններում անցկացնելու նպատակով`կազմակերպվել է Երևանի թիվ 1 տուն-ինտերնատի բնակիչների այցելություն «Մեծամոր» պատմահնագիտական և «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց- թանգարաններ։ Տարեցների մեծ մասն առաջին անգամ է եղել այդ հուշարձանների տարածքներում։
«Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում նրանք հնարավորություն են ունեցել ոչ միայն ծանոթանալու մշտական ցուցադրությանը, այլև իրենց ձեռքերում պահելու որոշ ցուցանմուշներ։ Արգելոց-թանգարանի վարիչ Արտավազդ Զաքյանը նրանց պատմել է Մեծամորի հնավայրի պեղումների մասին, ծանոթացրել հայ կին հնագետ, իր գործի նվիրյալ Էմմա Խանզադյանի կատարած հսակայածավալ աշխատանքին, նրա պեղումների արդյունքում գտնված առարկաներին։ Ա. Զաքյանն անդրադարձել է նաև Մեծամորի, այսպես կոչված, աստղադիտարանին։ Նա պատմել է այդ տարածաշրջանում ապրած մարդկանց կենցաղի, սովորույթների, հավատալիքների մասին։ Տուն-ինտերնատի բնակիչներն անկեղծացել են, որ տպավորված են հետաքրքիր էքսկուրսիայից։
Երևանի թիվ 1 տուն-ինտերնատի միջոցառումների կազմակերպիչ Իրինա Մարիտրոսյանի կարծիքով նմանօրինակ նախաձեռնությունները նպաստում են տարեցների օրն ավելի հետաքրքիր ու բովանդակային դարձնելուն․«Մեր տուն-ինտերնատի բնակիչները թանգարաններ գնալու հնարավորություն հաճախ չեն ունենում, վերջին անգամ մեկ տարի առաջ էր, երբ այցելություն էինք կազմակերպել Մատենադարան։ Նրանց մեծ մասն առաջին անգամ է «Մեծամոր»-ում։ Այստեղ են մեր այն բնակիչները, որոնք նախկին մանկավարժներ են, շինարարներ, երաժիշտներ, մարդիկ, որոնց համար թանգարան այցելությունը շատ հետաքրքիր է»։
Դաս-այցելությունն ավարտվել է «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում, որտեղ մասնաճյուղի հանրահռչակման, գիտահետազոտական և ֆոնդային աշխատանքների բաժնի վարիչ Լարիսա Հարությունյանը ծանոթացրել է 7-րդ դարի տաճարի կառուցման ու ավերման պատմությանը, անդրադարձել` ճարտարապետական առանձնահատկություններին։ Տարեցները հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու նաև արգելոց-թանգարանի հավաքածուին՝ տաճարի ավերակների պեղումներից մինչև «Զվարթնոց»-ի վերակազմություն։ Տուն-ինտերնատի բնակիչները տաճարին վերաբերող տարբեր հարցեր են ուղղել Լարիսա Հարությունյանին, անգամ`ներկայացրել իրենց լսած ավանդազրույցները։
Տուն-ինտերնատի բնակիչ 76 -ամյա Ռազմիկ Աբրահամյանը ժամանակին դասավանդել է դպրոցում, տարբեր բուհերում, սակայն ասում է, որ առաջին անգամ էր և՛ «Մեծամոր» պատմահնագիտական, և՛ «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարաններում․ «Շատ տպավորված եմ այս հետաքրքիր միջոցառումից, սա բացառիկ հնարավություն էր մեզ համար ոչ միայն առօրյան բովանդակային դարձնելու, այլև մեր մշակույթի մասին հետաքրքիր տեղեկություններով հարստանալու առումով»։
«Ես «Զարթնոց»-ում եղել եմ մեկ անգամ, շատ տարիներ առաջ, բայց այն ժամանակ էքսկուրսիա չկար։ Այս այցելությունը երբեք չեմ մոռանա, ոչ միայն այն պատճառով, որ մի քանի ժամվա ընթացքում ինչքան բան տեսա, այլև՝ շատ հետաքրքիր ներկայացնելու համար»,- տպավորությունները կիսեց 80- ամյա շինարար Վոլոդյա Մայիլյանը, ով հետո երկար խոսում էր Զվարթնոցի ճարտարապետության մասին։ Հայկական հուշարձաններին ծանոթանալու, դրանց վերաբերյալ հարուստ տեղեկություն ստանալու բացառիկ հնարավորությունը կարևորել է նաև 82- ամյա մանկավարժ Թամարա Կարապետյանը։
Տուն-ինտերնատի բնակիչներն իրենց տպավորությունների մասին խոսել են նաև «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանի հետ։ Նրանք շնորհակալություն են հայտնել թանգարաններ այցելելու այդ հնարավորության համար և ցանկություն հայտնել լինելու նաև Տաթևի վանական համալիրում։

THE RESIDENTS OF BOARDING HOUSE VISITED “METSAMOR” AND “ZVARTNOC”
Within the framework of educational museum grants of Germany’s Folk schools unity’s Armenian branch (D-V-D international), Museum education center and association of museum employees and friends, NCSO’s department of marketing carried out educational “Museum memories” educational project.  In order to implement  the cultural education of adults, the residents of Yerevan’s N 1 boarding house were taken to “Metsamor” and “Zvartnoc” historical-cultural museum-reserves. Most of them were in the monument territories for the first time.
In “Metsamor” historical-cultural museum-reserve they had the opportunity to not only get acquainted with the exhibition, but also hold some of the items in their hands. The director of museum-reserve Artavazd Zaqyan told them about the excavations in Metsamor, presenting Emma Khanzadyn’s great contribution in the field of archaeology. He also detailed about the so called observatory. He told about the traditions, beliefs of the people living in that region. The residents of the boarding house mentioned that they were very impressed by the interesting excursion.
By the organizer of the events Irina Martirsoyan’s words this kind of initiatives make the day of the elder more interesting. “The residents of our boarding house don’t often get the opportunity of visiting museums, last year we organized a visit to Matenadaran. Most of them has been in “Metsamor” for the first time. Among them are musicians, teachers, people who find it interesting to visit museums.
The visit was ended in “Zvartnoc” historical-cultural museum-reserve, where Larisa Harutyunyan the director of the department of funds and scientific-research works introduced them the history of the 7th century cathedral’s construction and destruction, also mentioning its architectural features. Adults had the opportunity to get acquainted with the collection of the museum-reserve. They gave their questions to Larisa Harutyunyan, even presenting the epic stories they had learnt.
The 76-year-old resident of the boarding house used to teach at school,  in different universities, but it was the first time he was in “Zvartnoc” and “Metsamor” museums. “I’m very impressed with this interesting event, this was a wonderful opportunity for not only making our day meaningful but also enriching our knowledge about our culture”.
“I visited “Zvartnoc” once a few years ago, but at that time they didn’t have excursions. I won’t forget this visit not only because I saw much during a few hours, but also for the interesting introduction”, shared his impressions 80-year-old Volodya Mayilyan, who continued speaking about the architecture of “Zvartnoc”.
The boarding house residents shared their impressions with “Protecton service” NCSO’s director Ara Tarverdyan. They thanked for the opportunity of visiting museums wishing to visit Tatev monastic complex in the future.