Գերմանիայի Ժողովրդական բարձրագույն դպրոցների միության Հայաստանի մասնաճյուղի (Դի-Վի-Վի Ինթերնեյշնալ), Թանգարանային կրթության կենտրոնի, Թանգարանների աշխատողների և բարեկամների ասոցիացիայի` թանգարանային կրթական ծրագրերի դրամաշնորհի շրջանակներում` ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժինն իրականացրել է «Թանգարանային հիշողություներ» խորագրով կրթական ծրագիրը։ Մեծահասակների մշակութային կրթությունը թանգարաններում անցկացնելու նպատակով`կազմակերպվել է Երևանի թիվ 1 տուն-ինտերնատի բնակիչների այցելություն «Մեծամոր» պատմահնագիտական և «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց- թանգարաններ։ Տարեցների մեծ մասն առաջին անգամ է եղել այդ հուշարձանների տարածքներում։
«Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում նրանք հնարավորություն են ունեցել ոչ միայն ծանոթանալու մշտական ցուցադրությանը, այլև իրենց ձեռքերում պահելու որոշ ցուցանմուշներ։ Արգելոց-թանգարանի վարիչ Արտավազդ Զաքյանը նրանց պատմել է Մեծամորի հնավայրի պեղումների մասին, ծանոթացրել հայ կին հնագետ, իր գործի նվիրյալ Էմմա Խանզադյանի կատարած հսակայածավալ աշխատանքին, նրա պեղումների արդյունքում գտնված առարկաներին։ Ա. Զաքյանն անդրադարձել է նաև Մեծամորի, այսպես կոչված, աստղադիտարանին։ Նա պատմել է այդ տարածաշրջանում ապրած մարդկանց կենցաղի, սովորույթների, հավատալիքների մասին։ Տուն-ինտերնատի բնակիչներն անկեղծացել են, որ տպավորված են հետաքրքիր էքսկուրսիայից։
Երևանի թիվ 1 տուն-ինտերնատի միջոցառումների կազմակերպիչ Իրինա Մարիտրոսյանի կարծիքով նմանօրինակ նախաձեռնությունները նպաստում են տարեցների օրն ավելի հետաքրքիր ու բովանդակային դարձնելուն․«Մեր տուն-ինտերնատի բնակիչները թանգարաններ գնալու հնարավորություն հաճախ չեն ունենում, վերջին անգամ մեկ տարի առաջ էր, երբ այցելություն էինք կազմակերպել Մատենադարան։ Նրանց մեծ մասն առաջին անգամ է «Մեծամոր»-ում։ Այստեղ են մեր այն բնակիչները, որոնք նախկին մանկավարժներ են, շինարարներ, երաժիշտներ, մարդիկ, որոնց համար թանգարան այցելությունը շատ հետաքրքիր է»։
Դաս-այցելությունն ավարտվել է «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում, որտեղ մասնաճյուղի հանրահռչակման, գիտահետազոտական և ֆոնդային աշխատանքների բաժնի վարիչ Լարիսա Հարությունյանը ծանոթացրել է 7-րդ դարի տաճարի կառուցման ու ավերման պատմությանը, անդրադարձել` ճարտարապետական առանձնահատկություններին։ Տարեցները հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու նաև արգելոց-թանգարանի հավաքածուին՝ տաճարի ավերակների պեղումներից մինչև «Զվարթնոց»-ի վերակազմություն։ Տուն-ինտերնատի բնակիչները տաճարին վերաբերող տարբեր հարցեր են ուղղել Լարիսա Հարությունյանին, անգամ`ներկայացրել իրենց լսած ավանդազրույցները։
Տուն-ինտերնատի բնակիչ 76 -ամյա Ռազմիկ Աբրահամյանը ժամանակին դասավանդել է դպրոցում, տարբեր բուհերում, սակայն ասում է, որ առաջին անգամ էր և՛ «Մեծամոր» պատմահնագիտական, և՛ «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարաններում․ «Շատ տպավորված եմ այս հետաքրքիր միջոցառումից, սա բացառիկ հնարավություն էր մեզ համար ոչ միայն առօրյան բովանդակային դարձնելու, այլև մեր մշակույթի մասին հետաքրքիր տեղեկություններով հարստանալու առումով»։
«Ես «Զարթնոց»-ում եղել եմ մեկ անգամ, շատ տարիներ առաջ, բայց այն ժամանակ էքսկուրսիա չկար։ Այս այցելությունը երբեք չեմ մոռանա, ոչ միայն այն պատճառով, որ մի քանի ժամվա ընթացքում ինչքան բան տեսա, այլև՝ շատ հետաքրքիր ներկայացնելու համար»,- տպավորությունները կիսեց 80- ամյա շինարար Վոլոդյա Մայիլյանը, ով հետո երկար խոսում էր Զվարթնոցի ճարտարապետության մասին։ Հայկական հուշարձաններին ծանոթանալու, դրանց վերաբերյալ հարուստ տեղեկություն ստանալու բացառիկ հնարավորությունը կարևորել է նաև 82- ամյա մանկավարժ Թամարա Կարապետյանը։
Տուն-ինտերնատի բնակիչներն իրենց տպավորությունների մասին խոսել են նաև «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանի հետ։ Նրանք շնորհակալություն են հայտնել թանգարաններ այցելելու այդ հնարավորության համար և ցանկություն հայտնել լինելու նաև Տաթևի վանական համալիրում։

ОБИТАТЕЛИ ДОМА-ИНТЕРНАТА ПОСЕТИЛИ “МЕЦАМОР” И “ЗВАРТНОЦ”
В рамках образовательного проекта  Фонда музейного воспитания Армянский филиал Союза высших народных школ Германии (DVV International), Центр музейного воспитания, сотрудники музеев и Ассоциация друзей, а также Отдел популяризации, использовании и маркетинга культурных ценностей ГНО осуществили образовательный проект “Музейные воспоминания”. С целью осуществления культурного образования в музеях было организовано посещение обитателями  дома-интерната N1 города Еревана историко-археологического музея-заповедника “Мецамор” и историко-культурного музея-заповедника “Звартноц”. Большая часть пожилых людей впервые посетила эти памятники.
В историко-археологическом музее-заповеднике “Мецамор” они получили возможность не только познакомиться с постоянной экспозицией музея, но и подержали в руках некоторые экспонаты.
Заведующий музеем-заповедником Артавазд Закян рассказал им о ведущихся на территории Мецамора раскопках, познакомил с деятельностью известного, преданного своему делу археолога Эммы Ханзадян, об артефактах, обнаруженных в результате колоссальной работы и проведенных ею раскопок.  А. Закян рассказал и о так наз. обсерватории Мецамора. Он познакомил посетителей с бытом людей, живущих в этом регионе в далеком прошлом, с их обычаями, верованиями. Обитатели дома-интерната признались в том, что они впечатлены увиденным и услышанным в процессе экскурсии. По мнению организатора мероприятия Ирины Маритросян, подобные инициативы  наполнили интересом день пожилого человека.
“Обитатели нашего дома-интерната не часто имеют возможность посещения музеев, последний раз это было год назад, когда они были в Матенадаране. Большинство из них впервые в “Мецаморе”. Здесь находятся те наши обитатели, которые в прошлом были учителями, строителями, музыкантами, это люди, для которых очень интересно было посетить музей”.
Посещение завершилось в историко-культурном музее-заповеднике “Звартноц”, где зав. Отделом популяризации, научных исследований и фондовых работ Лариса Арутюнян  рассказала историю возведения и разрушения храма VII в., отметила его архитектурные особенности. Пожилые люди получили возможность познакомиться с коллекцией музея. Посетители обратились к ней с вопросами, касающимися храма, даже рассказали слышанные ими легенды.
76-летний Размик Абрамян в свое время преподавал в школе, в разных институтах, однако он признался в том, что впервые посетил и историко-археологический музей-заповедник “Мецамор”, и историко-культурный музей-заповедник “Звартноц”.
“Я очень впечатлен этим интересным мероприятием, это исключительная возможность не только содержательно провести день, но и обогатиться интересными сведениями”.
“Я в “Звартноц”-е был один раз, много лет назад, но тогда не было экскурсии. Это посещение никогда не забуду, не только потому, что за несколько часов увидел столь многое, но и потому, что все это было интересно представлено”, – поделился своими впечатлениями 80-летний Володя Маилян, который еще долго говорил об архитектуре Звартноца.
82-летняя Тамара Карапетян, в прошлом  учительница, отметила важность знакомства с армянскими памятниками и исключительную возможность получения интересных сведений.
Своими впечатлениями обитатели дома-интерната поделились и с директором  ГНО ”Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников” Ара Тарвердяном. Они поблагодарили его за возможность посетить музеи-заповедники и выразили желание посетить Татевский монастырский комплекс.