ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության և «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի ջանքերով Եղեգնաձորի երիտասարդական կենտրոնում կազմակերպվել է «Վայոց ձորի միջնադարյան հին ու նոր գտածոներ» խորագրով միջոցառումը: Այն անցկացվել է Եղեգնաձորի տարածաշրջանային պետական քոլեջի ուսանողների մասնակցությամբ:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի վարիչ Բարիս Քոչարյանը: ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության պետ Մելանյա Դովլաթյանն էլ իր ելույթում ընդգծել է, որ Վայոց ձորը թանգարան է բաց երկնքի տակ, ինչի վառ վկայությունը Եղեգնաձորի երկրագիտական թանգարանի հարուստ հավաքածուն է, որտեղ ընդգրկվել են ոչ միայն պեղումների արդյունքում, այլև գյուղատնտեսական և շինարարական աշխատանքների ժամանակ պատահաբար հայտնաբերված առարկաներ։
ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության աշխատակիցները, 40-ից ավելի ուսանողներ, ուսուցիչներ հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու Եղեգնաձորի երկրագիտական թանգարանի հարուստ հավաքածուին՝ նախ լուսանկարների միջոցով, ապա` արդեն թանգարանում տեսնել ուշագրավ առարկաները։ Ներկայացվել են Վայոց ձորի տարածքից գտնված 10-17-րդ դարերի կավից պատրաստված առարկաներ․ Եղեգիս քաղաքի ավերակներից գտնված ջրաման (10-11-րդ դդ.), քրեղաններ (12-13-րդ դդ.), կաթնաման (13-14-րդ դդ.), Հոստունի պեղումներից գտնված ջրատար խողովակ (13-14-րդ դդ.), սկուտեղ (13-14-րդ դդ.), եռանկյունաձև ճրագաման (16-18-րդ դդ.), Գլաձոր գյուղից գտնված կուժ (12-13-րդ դդ), Արկազի Ս․ Խաչ եկեղեցու հարակից մշակովի տարածքից գտնված կանթեղ- խնկաման (11-12-րդ դդ.), Վայոց ձորի քարանձավներից մեկից գտնված տրեխ (17-րդ դ.), Եղեգնաձորի Քյոշկ ամրոցի տարածքից գտնված ծխամորճ (15-17-րդ դդ.), ջնարակված ափսե (12-13-րդ դդ.) և այլն։
- OLYMPUS DIGITAL CAMERA
- DIGITAL CAMERA
Եղեգնաձորի երկրագիտական թանգարանի աշխատակից Կարինե Ստեփանյանը և ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության պետ Մելանյա Դովլաթյանը խոսել են այդ առարկաների պատմամշակութային նշանակութայն մասին, հիշել հետաքրքիր մանրամասներ։

ЭКСПОНИРУЕТСЯ КОЛЛЕКЦИЯ ЕГЕГНАДЗОРСКОГО КРАЕВЕДЧЕСКОГО МУЗЕЯ
В молодежном центре  Егегнадзора усилиями региональной службы ОИС марза Вайоц дзор и историко-культурного музея-заповедника “Гладзорский университет”, при участии воспитанников регионального  государственного колледжа организовано мероприятие на тему “Старые и новые средневековые артефакты Вайоц дзора”.
С приветственным словом к присутствующим обратился  заведующий историко-культурного музея-заповедника “Гладзорский университет” Барис Кочарян. Начальник региональной службы ОИС марза Вайоц дзор Меланья Довлатян подчеркнула, что Вайоц дзор – памятник под открытым небом, ярким свидетельством этого является богатая коллекция Егегнадзорского краеведческого музея, в которой собраны не только результаты археологических раскопок, но и случайные находки, обнаруженные в процессе сельскохозяйственных и строительных работ.
Сотрудники региональной службы ОИС марза Вайоц дзор, свыше 40 школьников, педагоги получили возможность  познакомиться с богатой коллекцией Егегнадзорского краеведческого музея, как посредством фотографий, так и непосредственно с экспонируемыми в музее   глиняными предметами, датируемыми X-XVII вв.: найденные в руинах города Егегис сосуд для воды, (X-XI вв.), миски (XII-XIII вв.), сосуд для молока (XIII-XIVвв.), обнаруженные раскопками в Хостуне водопроводная труба (XIII-XIVвв.), поднос (XIII-XIVвв.), светильник (XVI-XVIII вв.), найденный в селе Гладзор кувшин (XII-XIII вв.), в Арказе, на примыкающей к церкви Сурб Хач территории была обнаружена  треугольная кадильница (XI-XIIвв.), найденный в одной из пещер Вайоц дзора лапоть (XVII в.), на территории крепости Кёшк в Егегнадзоре – чубук (XV-XVII вв.), глазурованная тарелка (XII-XIII вв.) и т.д.
Сотрудница Егегнадзорского краеведческого музея Карине Степанян и начальник региональной службы ОИС марза Вайоц дзор Меланья Довлатян говорили об историко-культурном значении этих предметов, вспомнили интересные подробности.