«Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի նախաձեռնությամբ Տյառնընդառաջը նշվել է Վերնաշեն համայնքի միջնակարգ դպրոցում։ «Տյառընդառաջի ժողովրդական սովորույթները» խորագրով միջոցառմանը մասնակցել են դպրոցի միջին և բարձր դասարանների 30-ից ավելի աշակերտներ, մանկավարժներ: Միջոցառմանը ներկա է եղել նաև ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության պետի տեղակալ Արթուր Սարգսյանը:
Միջոցառման ընթացքում «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի վարիչ Բարիս Քոչարյանը ներկայացրել է Տյառնընդառաջի խորհուրդը` ըստ Հայ առաքելական եկեղեցու տոնացույցի, ապա` անդրադարձել Տրընդեզի ժողովրդական սովորույթներին, խոսել ազգային տոների պահպանման ու երիտասարդների հայեցի դաստիարակության մասին։
Դպրոցի բակում պատանիները խարույկ են վառել, ազգային երաժշտության ուղեկցությամբ շուրջպար բռնել ու թռել կրակի վրայով։

ВО ДВОРЕ СРЕДНЕЙ ШКОЛЫ ВЕРНАШЕНА РАЗОЖГЛИ КОСТЕР ТЪЯРНЭНДАРАЧА (СРЕТЕНИЯ ГОСПОДНЯ)
По инициативе историко-культурного музея-заповедника “Университет Гладзор”, праздник Тъярнэндарач также был отмечен в средней школе общины Вернашен. В мероприятии под названием «Народные традиции праздника Тъярнэндарач»  приняли участие педагоги и более 30 учащихся средних и старших классов школы. На мероприятии присутствовал также заместитель начальника региональной службы ОИС Вайоц Дзора Артур Саргсян.
Во время мероприятия зав. филиалом историко-культурного музея-заповедника «Университет Гладзор» Борис Кочарян рассказал о значении и смысле Тъярнэндарача согласно праздничному календарю  Армянской Апостольской Церкви, затем коснулся народных традиций праздника и поговорил о сохранении национальных праздников и «армянском воспитании»  молодежи.
Во дворе школы школьники разожгли костер, под звуки национальной музыки станцевали круговой танец “шурджпар” и прыгали через костер.