ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ Մալիշկայի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցում անցկացվել է «Ազգային ծեսերը Վայոց ձորում» խորագրով միջոցառում։ Բացի ՊՄՊ մարզային ծառայության աշխատակիցներից` միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Եղեգնաձորի տարածաշրջանի հոգևոր հովիվ Տեր Վազգեն քահանա Հովհաննիսյանը, ՀՀ Վայոց ձորի փոխմարզպետ Մելս Հարությունյանը, ՀՀ Վայոց ձորի մարզպետարանի աշխատակազմի կրթության, մշակույթի և սպորտի վարչության գլխավոր մասնագետ Աղասի Հովհաննիսյանը, դպրոցի տնօրեն Արմեն Մարգարյանը, մանկավարժներ, ծնողներ, աշակերտներ։
Միջոցառումն սկսվել է Սուրբ ծննդի ու Աստվածահայտնության մեկնաբանությունից, ապա անդրադարձ է կատարվել ամենահաս Սուրբ Սարգսի տոնին և Տյառնըդառաջին: Դպրոցի միջին և բարձր դասարանների շնորհալի աշակերտները մեծ ոգևորությամբ ներկայացրել են տոների նշանակությունը, խոսել դրանք նշելու ժողովրդական սովորույթների մասին։ Ազգային երգ ու պարի ներկայացմամբ միջոցառումն ավելի տոնական հնչերանգներ է ստացել։ Ազգային ծեսերին նվիրված միջոցառման ընթացքում դպրոցականները նաև հյուրասիրություն են կազմակերպել:
Միջոցառման ավարտին ՀՀ Վայոց ձորի փոխմարզպետ Մելս Հարությունյանն ու դպրոցի տնօրեն Արմեն Մարգարյանը ողջունել են նմանօրինակ նախաձեռնությունները՝ դրանք համարելով պատանիներին ազգային տոներին ու ավանդույթներին մոտ պահելու հրաշալի հնարավորություն։ Տեր Վազգեն քահանա Հովհաննիսյանի խոսքով միջոցառումը ազգային մշակույթը պահպանելու կարևոր նախաձեռնություն է։
ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության պետ Մելանյա Դովլաթյանը բարձր է գնահատել պատանիների ակտիվ մասնակցությունը, նրա աչքից չի վրիպել նաև դպրոցականների պատրաստած՝ տոներին համահունչ, հյուրասիրության սեղանների ձևավորումը։ Մ․Դովլաթյանը հետաքրքիր ձևավորմամբ աչքի ընկած երկու դասարաններին խորհրդանշական գավաթներ է նվիրել։ Տոնական միջոցառումը եզրափակվել է ավանդական քոչարիով:

NATIONAL RITUALS IN VAYOC DZOR. EVENT IN MALISHKA’S SCHOOL
By the initiative of NCSO’s Vayoc dzor regional service an event was held in Malishka’s N 1 secondary school under the heading “Traditional feasts in Vayoc dzor”. Besides the employees of NCSO’s regional service, priest Vazgen Hovhannisyan, deputy regional governor of Vayoc dzor region Mels Harutyunyan, chief specialist of Vayoc dzor’s regional council’s department of education, culture and sport, headmaster of school Armen Margaryan, teachers, parents, pupils were present at the event.
The event started from the interpretation of Holy Nativity and Theophany of Jesus Christ then it was touched upon the feast of St. Sarkis and Tyarnyndaraj. Pupils introduced the significance of the feasts with great enthusiasm, discussed the traditions of their celebration. Pupils organized a treat during the event devoted to national rituals.
In the end deputy regional governor of Vayoc dzor region Mels Harutyunyan welcomed the initiative considering it a wonderful opportunity for keeping the youth aware of national feats and traditions. In the words of priest Vazgen Hovhannisyan the event is an important initiative for reserving the national culture.
Melanya Dovlatyan, the head of Vayoc dzor regional service highly appreciated the active participation of the youth, she had even noticed the beautiful decorations on the tables. The event was ended by traditional qochari.