ԱՊԱԳԱ ՊԱՏՄԱԲԱՆՆԵՐԸ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ ԵՆ ՊՈԱԿ-ՈՒՄ
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում  հյուրընկալել են Խաչատուր Աբովյանի անվան Հայկական Պետական Մանկավարժական համալսարանի Պատմության և իրավագիտության ֆակուլտետների պատմության բաժնի 2-րդ կուրսի ուսանողներին:  Ապագա պատմաբաններին ուղեկցել են բուհի Հայոց պատմութան ամբիոնի դասախոսներ, դոցենտներ, պ․ գ․ թ․ Ֆրունզե Մայիլյանը և պ․գ․թ․ Լևոն Սիմոնյանը։
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը և գիտական գծով տեղեկալ Կարեն Փահլևանյանը ողջունելով  ուսանողներին  ներկայացրել են ՊՈԱԿ-ի բազմաբնույթ գործունեությունը, խոսել մարզային ծառայությունների, արգելոցների ու արգելոց-թանգարանների ամենօրյա աշխատանքի մասին։  Նրանք անդրադարձել են նաև ՊՈԱԿ-ի պահպանության տակ գտնվող 19․ 000-ից ավելի հուշարձանների պահպանությանը,  խնդիրներին, հանրահռչակմանը ուղղված միջոցառումներին։
Ուսումնական պրակտիկայի շրջանակում ՊՈԱԿ այցելած երիտասարդները տնօրենի տեղակալներ Կարեն Փահլևանյանի և Լիաննա Գևորգյանի ուղեկցությամբ շրջել են ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում, ծանոթացել փաստավավերագրական նյութերին՝ անվանի ճարտարապետների նախագծերին, չափագրություններին, ինչպես նաև իրային ֆոնդում պահվող հնագիտական, ազգագրական, գործվածքի հավաքածուներին։ Ուսանողները առանձնահատուկ հետաքրքրությամբ են ծանոթացել վերականգնման լաբորատորիայի աշխատանքներին, վերականգնվող առարկաներին։
Առաջիկայում նախատեսվում է ՀՊՄՀ Պատմության և իրավագիտության ֆակուլտետների ուսանողների ուսումնական պրակտիկան կազմակերպել  նաև ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ արգելոց-թանգարաններում։

ГНО «Служба охраны памятников» посетили студенты 2-го курса кафедры истории факультетов Истории и юриспруденции при Армянском государственном педагогическом университете им. Х. Абовяна. Будущих историков сопровождали преподаватели кафедры истории Армении, доценты, к.и.н. Фрунзе Майилян и Левон Симонян.
Директор ГНО «Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников» Ара Тарвердян и зам. директора по науке Карен Пахлеванян приветствуя студентов, представили разнохарактерную деятельность ГНО, рассказали о повседневной деятельности региональных служб, заповедников и музеев- заповедников. Они также коснулись вопроса охраны, проблем и мероприятий по популяризации более 19 тысяч памятников, находящихся под защитой ГНО.
В рамках образовательной практики молодые люди, посетившие ГНО в сопровождении зам.директора Карена Пахлевяняна и Лианны Геворкян обошли фонды ГНО, ознакомились с документальными материалами, проектами и чертежами известных архитекторов, а также археологическими, этнографическими коллекциями текстильных изделий, хранящихся в предметном фонде. Студенты с особым интересом ознакомились с работами реставрационной лаборатории и реставрируемыми предметами.
В ближайшем будущем также планируется организовать для студентов факультетов Истории и юриспруденции АГПУ учебную практику в филиалах/музеях-заповедниках ГНО.