ԺԵՐԵՄԻ ԴԵԼՎԵՐ. «ԱԶՆԱՎՈՒՐԻ ԵՐԳԵՐՈՎ ՍԵՐՈՒՆԴՆԵՐ ԵՆ ԴԱՍՏԻԱՐԱԿՎԵԼ»
«Շառլ Ազնավուրը ինձ համար եղել է և կմնա համաշխարհային մեծության երգիչ: Ազնավուրի երգերով սերունդներ են դաստիարակվել: Նրա գլխավոր ուղերձներից  մեկը, որ մարդկության ապագան երիտասարդներն են` միշտ կմնա մեզ հետ», -«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում երեկ  ասել է ֆրանսիացի երգիչ, բարիտոն, ֆրանսիական ազգային գվարդիայի երգչախմբի անդամ Ժերեմի Դելվերը:
Ժ. Դելվերը հայ հանդիսատեսին հայտնի է դարձել  Շառլ  Ազնավուրի հոնգեհանգստի արարողության ժամանակ «Հայկական վալս» ստեղծագործությունը կատարելուց հետո: Նա Հայաստանի իշխանությունների կողմից պաշտոկան հրավեր է ստացել` հոկտեմբերի 29-ին և 30-ին Երեւանում կայանալիք «Քեզ համար, Ազնավուր» խորագրով համերգին մասնակցելու համար: Ժ. Դելվերը «Հայկական վալսը» կկատարի մեծ շանսոնիեի հիշատակին նվիրված միջոցառմանը:
Ֆրանսիացի երգիչը հուզված ու շնորհակալ է հրավերի համար: Նրա ձայնը համապատասխանել է երգին, այդ պատճառով էլ  Դելվերի ղեկավարը հենց նրան է ընտրել: Ֆրանսիացի  բարիտոնի  խոսքով իրեն օգնել են պարոն Արմեն Շմավոնյանը  եւ տիկին Հիլդա Գեղամյանը:
«Հուսով եմ, որ կարողացել եմ փոխանցել այդ գեղեցիկ պոեզիայի իմաստը: Մինչ Ազնավուրի մահը Հայաստանի ու հայերի մասին ես ոչինչ չգիտեի, հիմա այլ է», -ասել է  Ժ.Դելվերը հավելելով, որ նաև շատ հայ ընկերներ ունի:
«Ես հավատում եմ, որ մի վայրկյանում կարող է փոխվել մարդու ճակատագիրը, համոզված եմ, որ Ժ. Դելվերի ճակատագիրը ևս փոխվել է: Նա դարձել է աշխարհասփյուռ հայության սիրելին», -իր խոսքում ասել է   «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը:
Ֆրանսիացի երգիչը երեկ «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում էր: «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանի ուղեկցությամբ նա շրջել է արգելոցի տարածքում` ծանոթացել հայկական ճարտարապետության գոհարներից մեկի պատմությանը, ունկնդրել` տաճարի ներսում հնչող հայկական դուդուկի հնչյունները: Հայկական երաժշտությունը  Ժ. Դելվերին հիշեցրել  է  Շառլ Ազնավուրին տված վերջին հրաժեշտը:
Ֆրանսիական ազգային գվարդիայի երգչախմբի անդամը կարճ ժամանակով է Հայաստանում: Նա տպավորվել է «Գառնի» տաճարի շքեղությամբ, բայց նաև խոստովանել է, որ չի հասցնի ծանոթանալ  հայկական մշակույթի ամբողջ գեղեցկությանը: Առաջիկա  օրերին Դելվերը  կմեկնի` արձակուրդներին կրկին վերադառնալու  ակնկալիքով:

JEREMIE DELVER. “GENERATIONS WERE BROUGHT UP WITH AZNAVOUR’S SONGS”
“Charles Aznavour has always been and will be a singer of world wide fame. Generations were brought up with Aznavour’s songs. His main message that the young generation is our humanity’s future, will always stay with us”, mentioned French singer, member of French national guard’s orchestra Jeremie Delver.
Delver became known to Armenian audience after performing “Armenian waltz” song in Charles Aznavour’s funeral. He was officially invited to Armenia to take part in the concert entitled “For you, Aznavour”. J. Delver will perform “Armenian waltz” in the event dedicated to the memory of the great chansonnier.
The French singer is excited and grateful for the invitation. His voice corresponded to the song, that’s why he was selected. In the words of French baryton Armen Shmavonyan and Hilda Geghamyan helped him.
“I hope that I could transfer the idea of that beautiful poetry. Before the death of Aznavour I knew nothing about Armenia and Armenians, now it’s different”, said J. Delver adding that he has many Armenian friends.
“I’m sure that the fate of a person can change in a second, I’m sure that J. Delver’s fate has also changed. He has become the beloved person of the Armenians in the Diaspora”, mentioned the director of “Protection service” NCSO Ara Tarverdyan.
The French singer was in “Garni” historical-cultural museum-reserve yesterday. He made a tour in the territory of the reserve accompanied by NCSO’s director Ara Tarverdyan, getting acquainted with the history of one of the pearls of Armenian architecture, listened to the sounds of Armenian duduk inside the temple.