ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության և ՊՈԱԿ-ի մշակութային միջոցառումների կազմակերպման և մարքեթինգի բաժնի նախաձեռնությամբ, Չարենցավանի քաղաքապետարանի մշակույթ բաժնի և Գարզուի անվան արվեստի դպրոցի համագործակցությամբ կրթօջախում բացվել է Երևանի 2800-ամյակին նվիրված «Հին ու նոր Երևան» ցուցադրություն։ Այն ստեղծվել է «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և Երևանի պատմության թանգարանի հետ համատեղ։
Բացման խոսքով հանդես է եկել ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության պետ Կամո Հակոբյանը։ Իր խոսքում նա անդրադարձել է հնամյա մայրաքաղաքի քաղաքաշինական զարգացումներին ու ճարտարապետական դիմագծի պահպանման անհրաժեշտությանը։ Նա ընդգծել է, որ քաղաքաշինական նոր մոտեցումներին զուգընթաց պետք է պահպանել քաղաքի պատմական միջուկը։ Որպես արդեն քանդված հին կառույցների օրինակներ է բերել Պողոս-Պետրոս, Գրիգոր Լուսավորիչ և ռուսական Սուրբ Աննայի եկեղեցիները, Գետցեմանի մատուռը։
«Հին ու նոր Երևան» ցուցադրություն նպատակը պատանիներին ու երիտասարդներին 2800 ամյա Երևանը ներկայացնելն է։ Ցավոք հին Երևանի շատ կառույցների մասին այսօր վկայում են միայն է լուսանկարները։
Չարենցավանի Գարզուի անվան արվեստի դպրոցում «Հին ու նոր Երևան» ցուցադրությունը կշարունակվի ևս մի քանի օր:

По инициативе региональной службы ОИС Котайка и Отдела по организации культурных мероприятий и маркетинга ГНО, в сотрудничестве с Отделом культуры муниципалитета Чаренцавана и Школой искусств имени Гарзу в учебном заведении открылась выставка «Старый и новый Ереван», посвященная 2800-летию г. Ереван. Выставка была организована совместно с ГНО «Служба охраны памятников» и Музеем истории Еревана.
С вступительной речью на выставке выступил начальник региональной службы ОИС Котайка Камо Акопян. В своей речи он коснулся градостроительных процессов и вопроса о необходимости сохранения архитектурного облика древнего города. Он подчеркнул, что, наряду с новыми подходами в градостроительстве, необходимо также сохранить историческое ядро города. В качестве примеров уже разрушеных старых зданий были приведены церкви Погос-Петрос, Св. Григория Просветителя (Сурб Григор Лусаворич), православная церковь Св. Анны и Гефсиманская часовня.
Цель выставки «Старый и новый Ереван» состояла в том, чтобы представить подросткам и молодым людям 2800-летний Ереван. К сожалению, единственными доказательствами существования многих зданий старого Еревана  являются только фотографии.
Выставка «Старый и новый Ереван» в Школе искусств имени Гарзу Чаренцавана продлится ещё несколько дней.