Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը՝ հունիսի 1-ին հեքիաթային ու տոնական էր «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում: Մանկական գեղեցիկ ու հոգեթով երգերի հնչյունների ներքո պարում և ուրախանում էին օրվա հերոսները:
Թեև միջոցառումը նախատեսված էր օրվա երկրորդ կեսին, սակայն, առավոտից արգելոց-թանգարանը մարդաշատ էր՝ աշխույժ այցելուներով: Նրանցից շատերը իրենց փոքրիկ աչուկներով՝ զարմացած ու հետաքրքրությամբ նայում էին հեթանոսական տաճարին՝ ասես հասկանալով, որ հուշարձանի տարածքում իրենք սովորական այցելու չեն, այլ՝ տանտեր:
Երկու ժամից ավելի տեւած միջոցառում-համերգը հանդիսականներին տեղափոխել էր մանկական երազանքների հեքիաթային ու գունագեղ աշխարհ:
Սոֆի Դևոյանի մշակույթի կենտրոնի պարային խմբերը՝ «Արասո», «Արտմե» և «Արմելադ», պարային խմբերը, ինչպես նաև՝ Զարուհի Բաբայանի երգի ստուդիայի սաները իրենց պրոֆեսիոնալ կատարումներով հիացրել էին ներկաներին:
Միջոցառման բացման պատիվը տրվել էր «Հայաստան» մարզական հասարակական կազմակերպության Երևանի սուսերամարտի մասնագիտացված մարզադպրոցի սաներին:
Մանուկների օրը «Գառնի»-ում նաև հարսանեկան գեղեցիկ ֆոտոշարք ունենալու առիթ էր: Ամուսնական զույգը հեթանոսական տաճարի ֆոնին նկարվելուց հետո, «անցել» է նաև՝ սուսերամարտիկների կազմած կամարի տակով:
Երգ, պար ու հեքիաթների ամենատարբեր ու բարի հերոսների հետ խաղեր: Միջոցառումը եզրափակել են հեքիաթների հերոսները՝ հեքիաթային հետաքրքիր աշխարհում նորից հանդիպելու ակնկալիքով:
Լավագույն ու սպասված անակնկալն էլ վերջում էր՝ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրինությունը անակնկալ էր պատրաստել: Երեխաները Գառնիից հեռացել են քաղցրավենիքներով:

CHILDREN’S DAY WAS CELEBRATED AT “GARNI”
June 1, the International Day of Protection of Children, was magical and festive in “Garni” Historical-Cultural Museum-Reservation. Heroes of the day were dancing and celebrating the event under the motives of beautiful and entrancing songs for children.
Although the event was scheduled on the second half of the day, starting from early morning, the Museum-Reservation was already full of playful and lively visitors. Most of them, with their little eyes, were viewing the pagan temple with curiosity and surprise, as if they were able to recognize the fact that they are not ordinary visitors but rather homeowners in the territory of the temple.
The concert that lasted for more than two hours transformed the visitors into the magical and colorful world of childhood dreams.
“Araso,” “Artme,” and “Armelad” dance groups of “Sofi Devoyan” Cultural Center, as well as students of “Zaruhi Babayan” Song Studio delighted the attendees with their professional performances.
The honor of opening the event was given to the students of fencing specialized sports school of “Hayastan” non-governmental sports organization.
Children’s Day at “Garni” also gave an opportunity to have a beautiful wedding photo shoot. The newlyweds, after taking photos with the temple on the background, also went under the arch created by the fencers.
Singing, dancing, and playing a variety of games with different cartoon characters: the closure of the event was given by cartoon heroes, with genuine hope of having a reunion in the magical world of fairy tales.
The best and the most awaited surprise was reserved for the very end of the event, provided by the Directorate of the Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations, State non-commercial organization (SNCO). Children left “Garni” with lots of gifts in forms of sweets.