Վայոց ձորի մարզի Արենի և հարակից գյուղերի ժառանգության հանգույցի վերականգնում ծրագրի իրագործման նպատակով գործակցության ուղիներ նախանշելու համար «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանի հյուրերն էին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահի խորհրդական Անահիտ Ոսկանյանը, «Արփա» բնապահպանական հիմնադրամի տնօրեն Արուս Ներսիսյանը, ARS Progetti կազմակերպության մշակութային տուրիզմի մասնագետ Ջենիֆեր Գաետան, քաղաքաշինարարներ՝ Վալենտինա Ռեսենտեն, Արազ Իսրայելյանը, Վայոց ձորի մարզպետարանի և Արենիի համայնքապետարանի աշխատակիցները։
Ներկայացնելով առաջիկա մի քանի տարիներին նախատեսվող ծրագիրը ARS Progetti կազմակերպության քաղաքաշինարար Վալենտինա Ռեսենտեն ասել է, որ այն կընդգրկի մարզի Արենի խոշորացված համայնքը։ Անդրադառնալով մասնավորապես գինեգործության զարգացմանը, իտալացի գործընկերն ասել է, որ ծրագիրը կխթանի համայքների ենթակառուցվածքների զարգացմանը։
Հյուրերը հետաքրքրվել են ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Արփի» բնապատմական արգելոցի տարածքում տուրիզմի զարգացմանը միտված ծրագրերով։
Կազմակերպության ղեկավար Արա Թարվերդյանը շնորհակալություն հայտնելով նախաձեռնության համար, նշել է որ կազմակերպությունը պատրաստ է ցանկացած գործակցության, որի արդյունքում կակտիվանա մարզի զբոսաշրջությունը, կհանրահռչակվի հուշարձանը։ Արա Թարվերդյանը նշել է, որ դեռևս անցյալ տարի աշնանը շահագրգիռ մի քանի կազմակերպությունների հետ քննարկումներ են անցկացվել, սակայն, ծրագիրը կյանքի չի կոչվել պատերազմի պատճառով։ Նա հույս է հայտնել, որ իտալական կազմակերպության հետ հետագա գործակցությունը արդյունավետ կլինի։

Директор ГНКО принял представителей итальянской организации
С целью осуществления программы возрождения наследия села Арени и окрестных деревень марза Вайоц дзор и разработки путей сотрудничества гостями директора “ГНКО “Служба по охране…” Ара Тарвердяна были советник председателя Комитета по туризму при Министерстве экономики РА Анаит Восканян, директор природоохранного фонда “Арпа” Арус Нерсисян, специалист по культурному туризму организации ARS Progetti  Дженифер Гаетано, градостроители Валентина Ресенте, Араз Исраелян, сотрудники областной администрации Вайоц дзора и общины села Арени.
Представляя намеченную на несколько лет программу, специалист по градостроительству организации ARS Progetti  Валентина Ресенте сказала, что охватит укрупненную общину области – Арени. Обращаясь, в частности, к вопросу развития винодельчества, итальянская коллега отметила, что программа простимулирует развитие инфраструктуры общины.
Гости поинтересовались программами развития туризма на территории природоохранного заповедника “Арпи”, филиала ГНКО.
Директор ГНКО Ара Тарвердян, поблагодарив за проявленную инициативу, отметил, что организация готова к сотрудничеству, в результате которого в области активизируется туризм, популяризируются памятники истории и культуры. Ара Тарвердян отметил, что еще осенью прошлого года с несколькими заинтересованными организациями проводились подобные обсуждения, однако, программа из-за войны не была осуществлена. Он выразил надежду на то, что дальнейшее совместное сотрудничество с итальянской организацией будет продуктивным.