«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում անցկացվել է Տոլմայի Համահայկական Հոբելյանական 10-րդ փառատոնը։ Նպատակը՝ հայկական ավանդական ուտեստը նորովի ներկայացնելն ու փառատոնի միջոցով հուշարձանի հանրահռչակումն էր:
Փառատոնի մասնակցության հայտ ներկայացրած տարբեր կազմակերպություններ /25 տաղավար/ միջոցառմանը պատրաստվել էին բավականին գեղեցիկ ու յուրօրինակ։ Մրցակցությունն ակնհայտ էր կազմակերպությունների միջև նույնիսկ տաղավարների արտաքին դիզայնից։ Այցելուներին ու խստապահանջ ժյուրիին ներկայացվել էր տոլմայի մոտ 70 տեսականի։ Ժյուրիի անդամները կատակում էին, որ ամբողջը համտեսելը մի փոքր դժվար է, բայց տպավորվել էին փայծախով, ձմերուկով, սնկով, բազուկի համով, ռեհանի ու նանայի տերևի մեջ փաթաթած, կանեփի յուղով, նռան հատիկով ու չամիչով, ոչխարի մսով պատրաստած տոլմաների համերով։
Փառատոնի ամենակրտսեր մասնակիցը 7-ամյա Մհեր Հարությունյանն էր։ Միջոցառման մասին նա իմացել էր Սեդրակ Մամուլյանից։ Վերջինս, Մհերին բնութագրեց որպես համերի փոքրիկ իշխան ու խոստումնալից խոհարար, ով հասկանում է, թե ինչպես կարելի է համերը կոմպոզիցիայի վերածել։
Տոլմայից բացի որոշ տաղավարներում ներկայացվել էր նաև քաղցրավենիք, փախլավա, գաթա, ընդեղեն։
«Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» ՀԿ նախագահ Սեդրակ Մամուլյանի փոխանցմամբ, ժյուրիի անդամներն ամեն անգամ զարմանալու առիթ են ունենում։ Այս անգամ իրենց տպավորել էր այն, որ տաղավարներից մեկը տոլմայի տարբեր տեսակներով Մարտիրոս Սարյանի բնանկարներից մեկն էր պատկերել։
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօերն Արա Թարվերդյանի խոսքով էլ, այսօրինակ միջոցառումները նպաստում են հուշարձանի հանրահռչակմանը։
«Մեր խնդիրը նյութական և ոչ նյութական ժառանգության հանրահռչակումն է և մենք փորձեցինք մեկտեղ ներկայացնել այն», -ողջունելով փառատոնի մասնակիցներին ասել է Արա Թարվերդյանը։
Փառատոնի մրցութային մասում, առավելագույն միավորներով հաղթող է ճանաչվել ԿԳՄՍ նախարարության Երևանի թիվ 6 արհեստագործական պետական ուսումնարան ՊՈԱԿ-ը։ Մրցանակներ են հանձնվել նաև այլ անվանակարգերում։

По инициативе ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” и общественной организации “Развитие и сохранение армянских кулинарных традиций” на территории историко-культурного музея-заповедника “Звартноц” было проведено мероприятие по случаю юбилейной Х годовщины Всеармянского фестиваля толмы. Целью являлось преподнесение по-новому традиционного армянского кушанья, а также популяризация памятника посредством проведения фестиваля на его территории.
Различные организации, представившие заявки для участия в мероприятии, подготовились довольно серьезно. Действовали 25 павильонов. Конкуренция отразилась даже на внешнем убранстве павильонов. Посетителям и строгому жюри были представлены около 70-ти видов толмы. Члены жюри шутили, невозможно все попробовать, однако они были впечатлены толмой фаршированной селезенкой, арбузом, грибами, свеклой, бараниной, толмой завернутой в листья базилика, чернушки, приготовленной на масле конопли, толмой с гранатовыми зернами и изюмом.
Самым младшим участником фестиваля был семилетний Мгер Арутюнян. О мероприятии он узнал от Седрака Мамуляна. Последний назвал Мгера “князем вкуса” и многообещающим поваром, который понимает толк в композиции вкусов.
Кроме толмы в некоторых павильонах были представлены сласти,  пахлава, гата, злаковые.
По словам председателя общественной организации “Развитие и сохранение армянских кулинарных традиций” Седрака Мамуляна, члены жюри не переставали удивляться. Они были впечатлены картиной Мартироса Сарьяна, созданной из различных видов толмы.
Ара Тарвердян, директор ГНКО “Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников”, сказал, что проведение подобных мероприятий способствует популяризации памятника. “Наша задача заключается в популяризации нашего материального наследия, и мы попытались совместными усилиями его представить”. С наибольшими баллами победителем было признано Ереванское ремесленное училище N 6 при Министерстве образования, науки, культуры и спорта РА. Награды были розданы и в других номинациях,