ՄԵԿՆԱՐԿՈՒՄ Է «ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՄՐՈՑՆԵՐԸ» ԳԻՏԱԿՐԹԱԿԱՆ, ՃԱՆԱՉՈՂԱԿԱՆ ԾՐԱԳԻՐԸ
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության  ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը նախաձեռնել է «Հայաստանի ամրոցները»  գիտակրթական, ճանաչողական ծրագիրը, որը տարվա ընթացքում բազմաբովանդակ միջոցառումներ կիրականացնի մայրաքաղաքում և հանրապետության մարզերում։
Ծրագրի  մեկնարկը հունվարի 28-ին է՝  Հայոց բանակի օրը։ Նպատակը՝  մշակութային ժառանգության պահպանությունը և հանրահռչակումն է, նաև՝  հուշարձանը  այլ  տեսանկյունից  ներկայացնելը։
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը ներկայացնում է Հայաստանի Հանրապետության, Արևմտյան Հայաստանի, Կիլիկիայի, Արցախի Հանրապետության ամրոցների ու բերդերի լուսանկարների, հատակագծերի,  զարդանախշերի  պաստառները։
Առաջիկայում մեր ամրոցների պատկերներով  տեղեկատվական  վահանակներ  կտեղադրվեն  հասարակական  վայրերում։
Նախատեսվում  է  բաց դասերի անցկացում հանրակրթական դպրոցներում, ճանաչողական այցեր՝ «Բջնի ամրոց», «Դաշտադեմ»,  «Ամբերդ», «Սմբատաբերդ» պատմամշակութային արգելոցներ, որտեղ դպրոցականները կծանոթանան  մշակութային ժառանգությանը, միջնադարյան ռազմարվեստի փառավոր էջերին, հայ ասպետների վարքականոնին, ռազմական գործին, դաշտային ռազմական խաղերին ու զենքերի վերակազմություններին։ Մասնագետների օգնությամբ նրանք  կպատրաստեն միջնադարյան զենքերի կրկնօրինակներ:

SNCO “Service for the Protection of the Historical Environment and Historical and Cultural Museums-Reservations” initiated a scientific, educational, informative program “Fortresses of Armenia” which will carry out activities of various content in the Capital and Marzes (regions) of the Republic throughout the year.
The Program starts on January 28, the Day of the Armenian Army. The goal is to preserve and popularize cultural heritage as well as to present the monument from a different point of view.
“Protection Service” SNCO presents posters of photographs, plans, ornaments of fortresses and citadels of the Republic of Armenia, Western Armenia, Cilicia, the Republic of Artsakh.
In the near future, information boards with images of our Fortresses will be installed in public places, metropolitan stations, and other places. It is planned to hold open lessons in secondary schools, study visits to the historical and cultural reservations “Fortress of Bjni”, “Dashtadem”, “Amberd”, “Smbataberd” where schoolchildren will get acquainted with the cultural heritage, glorious pages of medieval military art, the behavior of the Armenian knights, military affairs, field war games and the weapons. With the help of specialists, they will prepare replicas of medieval weapons.