ՄԵԿՆԱՐԿՈՒՄ Է «ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՄՐՈՑՆԵՐԸ» ԳԻՏԱԿՐԹԱԿԱՆ, ՃԱՆԱՉՈՂԱԿԱՆ ԾՐԱԳԻՐԸ
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության  ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը նախաձեռնել է «Հայաստանի ամրոցները»  գիտակրթական, ճանաչողական ծրագիրը, որը տարվա ընթացքում բազմաբովանդակ միջոցառումներ կիրականացնի մայրաքաղաքում և հանրապետության մարզերում։
Ծրագրի  մեկնարկը հունվարի 28-ին է՝  Հայոց բանակի օրը։ Նպատակը՝  մշակութային ժառանգության պահպանությունը և հանրահռչակումն է, նաև՝  հուշարձանը  այլ  տեսանկյունից  ներկայացնելը։
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը ներկայացնում է Հայաստանի Հանրապետության, Արևմտյան Հայաստանի, Կիլիկիայի, Արցախի Հանրապետության ամրոցների ու բերդերի լուսանկարների, հատակագծերի,  զարդանախշերի  պաստառները։
Առաջիկայում մեր ամրոցների պատկերներով  տեղեկատվական  վահանակներ  կտեղադրվեն  հասարակական  վայրերում։
Նախատեսվում  է  բաց դասերի անցկացում հանրակրթական դպրոցներում, ճանաչողական այցեր՝ «Բջնի ամրոց», «Դաշտադեմ»,  «Ամբերդ», «Սմբատաբերդ» պատմամշակութային արգելոցներ, որտեղ դպրոցականները կծանոթանան  մշակութային ժառանգությանը, միջնադարյան ռազմարվեստի փառավոր էջերին, հայ ասպետների վարքականոնին, ռազմական գործին, դաշտային ռազմական խաղերին ու զենքերի վերակազմություններին։ Մասնագետների օգնությամբ նրանք  կպատրաստեն միջնադարյան զենքերի կրկնօրինակներ:

СТАРТУЕТ НАУЧНО-ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫЙ, ПОЗНАВАТЕЛЬНЫЙ ПРОЕКТ «КРЕПОСТИ АРМЕНИИ»
ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев заповедников» инициировала научно-образовательный, познавательный проект «Крепости Армении», в рамках которого в течение года будут проведены различные мероприятия в столице и регионах республики.
Проект стартует 28 января, в день Армянской Армии. Целью проекта является сохранение и популяризация  культурного наследия и презентирование его с иной точки зрения.
ГНКО “Служба по охране” представит плакаты с фотографиями, планами, орнаментами крепостей  Республики Армения, Западной Армении, Киликии, Республики Арцах.
В ближайшее время информационные щиты с изображениями крепостей будут размещены в общественных местах․
Планируется проведение открытых уроков в общеобразовательных школах, ознакомительных поездок в историко-культурные заповедники «Крепость Бжни», «Даштадем», «Амберд», «Смбатаберд», где школьники ознакомятся с культурным наследием, славными страницами средневекового боевого искусства, этикой армянских рыцарей, военным делом, полевыми военными играми и реконструированным оружием. С помощью специалистов они смогут сами изготовить копии средневекового оружия.