Երերույքի ճարտարապետական համալիրը գրավոր աղբյուրներում և մասնագիտական գրականության մեջ հանդիպում է Երերույքի բազիլիկ, Երերույքի Սբ. Աստվածածին և Երերույք անվանումներով: Երերույքի տաճարի պատմության մասին ավելի մանրամասն, այսուհետև կարելի է կարդալ երեք լեզուներով՝ հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն տաճարի տարածքում օրերս տեղադրված տեղեկատվական վահանակում:
Հնագիտական վերջին հետազոտությունների համաձայն՝ տաճարը թվագրվում է VI դ.: Հայաստանի նշանավոր ճարտարապետական այս կառույցը գտնվում է Շիրակի մարզի Անիպեմզա համայնքի արևելյան կողմում: Երերույքը ոչ միայն հայկական դասական ճարտարապետության, այլև վաղ քրիստոնեական կառուցողական արվեստի նվաճումներից է:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնությամբ տեղեկատվական վահանակ է տեղադրվել նաև Ջրափիի քարավանատան տարածքում:
Այն կառուցվել է X-XI դդ-ում: Միջնադարյան կառույցի պահպանված մասը եռանավ դահլիճ է՝ 31 մ ընդհանուր երկարությամբ և 13,65 մ լայնությամբ: Քարավանատունը կառուցվել է Վրաստանից և Հայաստանի հյուսիսային գավառներից դեպի Անի տանող գլխավոր ճանապարհի վրա և վերաբերում է քաղաքի ծաղկման շրջանին: Այս մասին են վկայում քարերի վրա վարպետների փորագրած նշանները, որոնք նման են նույն ժամանակաշրջանի հուշարձանների վրա հանդիպող նշաններին:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը, հուշարձանների պահպանությանն ու հանրահռչակմանը զուգահեռ շարունակում է իրականացնել տեղեկատվական վահանակների տեղադրման, թարմացման աշխատանքներ։

Архитектурный комплекс Ереруйк в письменных источниках и специальной литературе встречается как Базилика Ереруйка, Св.Аствацацин Ереруйка и (просто) Ереруйк.
Более подробно об истории Ереруйского Храма можно прочитать на трех языках: армянском, русском и английском, – на информационном щитке, размещенном на днях на территории храма. Согласно последним исследованиям, храм датируется VI веком.
Эта выдающаяся архитектурная структура Армении находится на восточной стороне общины Анипемза Ширакского Марза (области).
Ереруйк является достижением не только классической армянской архитектуры, но и раннего христианского зодчества.
По инициативе ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» Министерства образования, науки, культуры и спорта РА и на территории Джрапского караван-сарая был установлен информационный щиток.
Она была построена в X-XI вв. Сохранившаяся часть средневекового сооружения представляет собой трехнефный зал общей длиной 31 м и шириной 13,65 м. Караван-сарай был построен на главной дороге, ведущей из Грузии и северных провинций Армении в Ани и относится к периоду расцвета города. Об этом свидетельствуют знаки, выгравированные мастерами на камнях которые похожи на знаки, встречающиеся на памятниках того же периода.
ГНКО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» Министерства ОНКС РА параллельно с охраной и популяризацией памятников продолжает проводить работы по установке и обновлению информационных щитков.