Երերույքի ճարտարապետական համալիրը գրավոր աղբյուրներում և մասնագիտական գրականության մեջ հանդիպում է Երերույքի բազիլիկ, Երերույքի Սբ Աստվածածին և Երերույք անվանումներով: Բազիլիկի ներսում փորագրված արձանագրությունում Երերույքը կոչվել է «Կարապետի և Նախավկայի վկայարան», իսկ ուշ միջնադարում դարձել է վանք-եկեղեցի` Սբ Երրորդություն անունով:
Հնագիտական վերջին հետազոտությունների համաձայն՝ տաճարը թվագրվում է VI դ.:
Երերույքը ոչ միայն հայկական դասական ճարտարապետության, այլև վաղ քրիստոնեական կառուցողական արվեստի նվաճումներից է:
Համալիրը ներառում է մի շարք կառույցների մնացորդներ՝
- կենտրոնում՝ բազիլիկ,
- նրա հյուսիսային, արևելյան և հարավային կողմերից վնասված պատերի հատվածներով (պահպանվել է հազիվ մեկ կամ երկու քարաշարք) սահմանագծված «պարիսպ», որը թերի է, քանի որ զուրկ է արևմուտքում իր չորրորդ բաղադրիչից:
- բազիլիկի հարավարևելյան կողմում՝ գերեզմանոց և հուշադամբարանային գոտի՝ բազմաթիվ քառակուսի պատվանդաններով, իսկ դեպի արևելք՝ քարարկղերի (սարկոֆագների) մնացորդներով,
- եկեղեցու հարավում և արևմուտքում՝ մի խումբ կացարաններ, և, հավանաբար, գոմեր կամ փարախներ,
- հյուսիս-արևելքում, ստորին մակարդակի վրա՝ ձորակում, քառանկյուն փոքր շինություն, որը, հնարավոր է, եղել է դամբարան,
- հարավ-արևելքում՝ ձորակում, զուգահեռ մի քանի պատերից կազմված ծավալուն կառույց, որը, մասնավորապես, ամբարտակ է ծառայել՝ ըստ XX դարասկզբի մի վկայության,
- բազիլիկից հյուսիս՝ ժայռոտ հարթակի տակ ժայռափոր երկու սենյակներ,
- տարածքում ցիրուցան եղած շինարարական բեկորների մեջ՝ մոտ երկու հարյուր քանդակված քարերի կտորներ, որոնք հատկապես եկեղեցու և դրա շուրջը խաչակիր կոթողներով հուշարձանների մաս են եղել: Այդ քարերի մի խումբ այսօր դրված է բազիլիկից հյուսիս՝ ժայռոտ հարթակի վրա:
Տաճարը կառուցված է ընդարձակ բնական ժայռոտ տեղանքի վեցաստիճան պատվանդանի վրա, Անիի բաց նարնջագույն տուֆից: Աստիճանները տանում են սյունազարդ սրահներ՝ հարավային կողմից երկու, արևմտյան կողմից մեկ՝ շքեղ դռներով։ Սյունազարդ սրահներն իրենց ծածկույթով քանդված են, պահպանվել են հաստահեղույս կլոր սյուների բեկորներ, խարիսխներ և խոյակներ։ Աղոթասրահը երկշարք մույթերով բաժանված է երեք նավի: Միջին նավն արևելյան կողմում ավարտվում է ավագ խորանի կիսաշրջան աբսիդով: Հորինվածքի չորս ան կյուններում, հիմնական ծավալից դուրս, առկա են կրկնահարկ ավանդատներ:
Համաձայն Թ. Թորամանյանի նկարագրության՝ պարզորոշ առանձնանում են տարբեր ժամանակաշրջաններում հուշարձանի վրա կատարված վերակառուցումներն ու հավելումները: Նախնական կառույցին տարբեր ժամանակներում հավելվել են արևմտյան կողմի նախասրահը, կողային սենյակները, հարավային ու հյուսիսային ճակատներին կից արտաքին սրահները և բազմաստիճան գետնախարիսխը (գետնախարիսխը կրեպիդոմայի վերհուշ է): Այս ամենն արված է մեծ վարպետությամբ, գեղարվեստական ճաշակով` ստեղծելով ժամանակի ճարտարապետական ոգուն համահունչ նոր` առավել բարդ ու ամբողջական կառույց: Գեղարվեստորեն են մշակված արևմտյան` մեկ և հարավային զույգ շքամուտքերը, բարավորները, լուսամուտները, բեկվածքավոր և ատամնաշար քիվերը, խոյակներն ու որմնամույթերի խարիսխները: Մասնակիորեն պահպանվել են որմնանկարների հետքեր, մասնավորապես՝ նկարված մակերեսի երկու փոքր հատված, որոնցից մեկը հարավային ճակատի արևմտյան դռան վրա է՝ բարավորի վերևում ճակատաքարի մի հատվածին, իսկ երկրորդ որմնապատկերը երկրաչափական զարդային հորինվածք է խորանում բացված պատուհանի որմնանցքի թաղի վրա:
Երերույքի բազիլիկի հարավային ճակատի արևելյան ծայրում՝ հարավ-արևելյան ավանդատան վրա փորագրված է հունարեն արձանագրություն (հինգ տող), որը, թարգմանաբար, հետևյալն է. «Քո տանը վայելուչ է սրբություն, ով Տեր, երկայն օրերով» (ճանաչելի է 93-րդ սաղմոսի հինգերորդ տունը):
Բազիլիկի ներսում՝ խորանի հյուսիսային որմնամույթի ստորին հատվածում փորագրված է հայերեն արձանագրություն (ութ տող), որի աշխարհաբար թարգմանությունը հետևյալն է՝. «Ես՝ քահանա Հակոբս, որ եկել եմ Քաղաքու դաշտից այս գյուղաքաղաքը և այս սուրբ վկայարանը Քրիստոսի ճշմարիտ հավատացյալների բարեխոսության համար, նորոգեցի հանուն Կարապետի և Նախավկայի»:
Հարավային ճակատի արևելյան շքամուտքից ձախ փորագրված է հայերեն արձանագրության (տեքստն ունի տասներեք տող. վերջին տողերն ընդհանրապես անընթեռնելի են) աշխարհաբար թարգմանությունը հետևյալն է՝. «Հանուն Աստծո, 477 թվականին, ես՝ բարեպաշտ թագուհիս, Աբասի դուստրը, արքայից արքա Սմատի կինը և Աշոտի մայրը, սերդնեսերունդ ազատեցի Երերույքը թաստակից՝ զորեղ արքայից արքա Սմբատի երկարակեցության և Աշոտի համար: Եթե որևէ մեկը հակառակվի այս գրին, մեծերից թե փոքրերից, թող նզովյալ լինի 318 հայրապետների կողմից…»:
1907 և 1908 թթ. Երերույքին նվիրված երկու արշավ է կազմակերպել, ինչպես նաև լրացուցիչ այցելություն 1914 թ.: Նա է գրել բազիլիկի մասին առաջին մենագրությունը, որը, մասնավորապես, ներառում է XX դ. սկզբում հուշարձանի վիճակը ներկայացնող լուսանկարչական մի վավերագրություն:
1928 թ. ձեռնարկվել են բազիլիկի պահպանության առաջին միջոցները՝ լիցքով փակվել են հյուսիսային, արևելյան և հարավային պատերի բացվածքները:
1948 և 1957-59 թթ. ճարտարապետ և հնագետ Ալ. Սահինյանի ղեկավարությամբ լրացվեցին բազիլիկի պարագծով ընթացող աստիճանների և հարավային ճակատի պակասող հատվածները: 1958 թ. Ալ. Սահինյանը ձեռնարկեց բազիլիկից հարավ-արևելք ենթադրյալ ամբարտակի ավերակների մասնակի մաքրում և հակիրճ ուսումնասիրություն:
1985-1986 թթ. հնագետ Ֆելիքս Տեր-Մարտիրոսովը նույնպես հետազոտություններ է իրականացրել բազիլիկի հյուսիսում երկու ժայռափոր սենյակների, հյուսիս-արևելքում ձորակի փոքր շինության և կրկին «ամբարտակի» վերաբերյալ:
1987-88 թթ. ճարտարապետ Վահագն Գրիգորյանը ղեկավարել է համալիրի մաքրման լայնածավալ աշխատանքներ, մասնավորապես՝ բազիլիկի ներսում, պարսպի մնացորդների և հատկապես եկեղեցուց հարավ և արևմուտք գտնվող կացարանների և փարախների տարածքում:
1988 թ. երկրաշարժից հետո Նյու Յորքի «World Monuments Fund»-ը և Միլանի ու Վենետիկի «Հայ մշակույթի ուսումնասիրության և վավերագրության կենտրոնը» (ՀՄՈՒՎԿ) ամրակայման աշխատանքներ իրականացրին տաճարի առավել վտանգված հատվածներում:
1989-2005 թթ. ՀՄՈՒՎԿ-ը, ներգրավելով բազմաթիվ, հիմնականում իտալացի մասնագետների, ՀՀ մշակույթի նախարարության համագործակցությամբ Երերույքի բազիլիկի վրա իրականացնում է մի շարք աշխատանքներ, մասնավորապես՝ կառույցների հնագիտական ուսումնասիրություններ, կառուցվածքի տեխնիկական վերլուծություններ, չափագրություններ և մի քանի կարևոր ամրացումներ:
2009-2016 թթ. Էքս-Մարսելի համալսարանի և CNRS-ի «Միջերկրածովյան ավազանի միջնադարյան և նոր հնագիտության փորձարանը» Պատրիկ Տոնապետյանի գլխավորությամբ իրականացրեց հնավայրի հնագիտական բազմակարգային հետազոտություն՝ համագործակցելով ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի ու Շիրակի երկրագիտական թանգարանի հետ:

Архитектурный комплекс Ереруйка в письменных источниках и специальной литературе встречается под названиями ереруйкская базилика, ереруйкская церковь Сурб Аствацацин и Ереруйк. На выграгированных внутри базилики записях Ереруйк называется «Мартириум во имя Предтечи и Первомученика», а в позднем средневековье он стал храмом-церковью – под названием Св. Троица.
Согласно последним археологическим исследованиям, храм датируется VI веком.
Ереруйк является достижением не только классической армянской архитектуры, но и раннего христианского зодчества.
Комплекс включает в себя остатки ряда сооружений:
в центре – базилика,
– «стена», образованная участками поврежденных стен (сохранились едва одна или две кладки) с северной, восточной и южной сторон, которая неполная, потому что ей не хватает четвертого компонента с западной стороны;
– на юго-восточной стороне базилики – кладбище и мавзолейная зона с многочисленными квадратными постаментами и остатками каменных ящиков (саркофагов) в направлении востока, на юге и западе от церкви – группа жилищ и, возможно, сараев или складов;
– на северо-востоке, на нижнем уровне – в овраге, небольшое четырехугольное строение, которое, возможно, было мавзолеем;
– по свидетельству начала XX века, на юго-востоке, в овраге, обширное строение, состоящее из нескольких параллельных стен, служившее, в частности, плотиной;
– две комнаты – к северу от базилики – вырытые в скале под скалистой площадкой;
– среди строительных осколков, разбросанных по территории, около двухсот кусков скульптурных камней, которые были частью крестоносных памятников.
Группа этих камней сегодня выставлена за базилику – на скалистую площадку.
Храм построен на шестиступенчатом постаменте обширной природной каменистой местности из светло-оранжевого туфа из Ани. Ступеньки ведут в украшенные колоннами залы – с южной стороны – двумя, с западной стороны – одной роскошной дверью. Колонные залы со своим покрытием разрушены, сохранились обломки, базы и капители толстых круглых колонн. Молельная двумя рядами колонн разделена на три нефа. Средний неф на восточной стороне заканчивается полукруглой апсидой главного алтаря. В четырех углах плана, вне основного об’ема имеются двухэтажные ризницы. Согласно описанию Тороса Тораманяна, ясным образом выделяются перестройки и дополнения, сделанные в разные периоды на памятнике. К первоначальному строению в разное время добавлялись вестибюль с западной стороны, боковые комнаты, внешние залы, примыкающие к южному и северному фронтам, и многоступенчатый подземный цоколь. Все это сделано с большим мастерством, с художественным вкусом, создавая более сложную и целостную конструкцию, соответствующую архитектурному духу того времени.
Художественно отделаны один западный, – один и два южных портала, притолоки, окна, зубчатые карнизы с ломаными линиями, капители, базы колонн. Частично сохранились следы фресок, в частности, две небольшие части нарисованной поверхности, одна из которых находится на западной двери южного фасада, на одной части притолоки над фасадным камнем, а вторая фреска, открытая на алтаре, на своде оконного проема, в геометрическую орнаментальную композицию на своде фрески открытого окна.
На восточной оконечности южного фасада базилики Ереруйк, – на юго-восточной ризнице выгравирована греческая надпись (пять строк), что переводится как: «В твоем доме есть святыня, Господи, старинная» (узнаваем пятый стих псалма 93).
Внутри базилики в нижней части северной фрески контрфорса алтаря выгравирована армянская надпись (восемь строк), перевод которой следующий: «Я, священник Акоп, приехавший из города в этот поселок и в этот мартириум о ходатайстве за истинно верующих во Христа, обновил его ради Предтечи и Первомученика».
Слева от восточного парадного под’езда южного фасада выгравирована армянская надпись (текст состоит из тринадцати строк; последние строки вообще неразборчивы), перевод следующий. «Во имя Бога, в 477 году, я, благочестивая царица, дочь Аббаса, жена Смбата, царя царей, и мать Ашота, на многие поколения освободила Ереруйк от дани во имя долголетия Смбата, царя царей, и Ашота. И если кто-то воспротивится этому, стар или млад, пусть он будет проклят 318-ю Патриархами…»
В 1907 и 1908 гг. выдающийся историк-арменовед организовал две экспедиции, посвященные Ереруйку, а также дополнительный визит в 1914 году. Он написал первую монографию о базилике, которая, в частности, включает фотографическую документацию, представляющая состояние памятника в начале ХХ века.
В 1928 были приняты первые меры по охране базилики: были замурованы трещины и отверстия в северной, восточной и южной стенах.
В 1948 и 1957-59 гг. под руководством архитектора и археолога Ал. Саиняна были завершены недостающие части лестницы по периметру базилики и южного фасада. В 1958 г. Ал. Саинян предпринял частичную очистку и краткое изучение руин предполагаемой плотины к юго-востоку от базилики.
В 1985-1986 гг. археолог Феликс Тер-Мартиросов также провел исследования двух скальных комнат на севере базилики, небольшого строения в овраге на северо-востоке и снова «плотины».
1987-88 гг. архитектор Ваагн Григорян руководил широкомасштабными работами по очистке комплекса, в частности, внутри базилики, на территории остатков стены и, особенно, жилищ и складов к югу и западу от церкви.
После (Спитакского) землетрясения 1988г. фонд «World Monuments Fund» из Нью-Йорка и «Центр изучения и документирования армянской культуры» (далее – ЦИДАК) из Милане и Венеции провели укрепительные работы в наиболее «опасных» частях храма.
В 1989-2005 гг. ЦИДАК, привлекая многочисленных, в основном – итальянских специалистов, в сотрудничестве с Министерством культуры РА осуществляет ряд работ над базиликой Ереруйк, в частности, археологические исследования строений, технический анализ конструкции, замеры и несколько важных укреплений.
В 2009-2016 гг. «Средневековая и новая археологическая экспертиза Средиземноморского бассейна» Университета Экс-Марсель и CNRS (Centre national de larecherche scientifique, Франция) во главе с (армянином) Патриком Тонапетяном провели многопрофильное археологическое исследование об’екта, сотрудничая с Институтом археологии и этнографии НАН РА и Ширакским краеведческим музеем.