Սյունիքի մարզի Հին Խոտ գյուղատեղիի գերեզմանոցի հուշարձանախումբն ընդգրկված է Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում: Թվով 15 հուշարձաններից /պետ. ցուցիչ` 8.47.3.1.2- 8.47.3.1.16/, տասներկու խաչքարեր են, դրանցից յոթը` խոնարհված, երեքը՝ տապանաքարեր: 10-20-րդ դարերով թվագրված գերեզմանոցը գտնվում է Սյունիքի մարզի Խոտ գյուղատեղիի հարավ արևմտյան եզրին` ավերված վիճակում: Գերեզմանոց հուշարձանի տարածքում ծառահատում չի իրականացվել և հուշարձանախումբն անխաթար է:
Սոցիալական ցանցերից մեկի օգտատեր Գևորգ Ղազարյանը օրերս մտահոգություն էր հայտնել, թե ավերվել է Հին Խոտի գերեզմանատունը, որտեղ ծառահատումներ են իրականացվում: Կից նաև լուսանկար էր հրապարակել:
Տեղեկացնում ենք, որ վերոնշյալ տարածքը, որտեղ ծառ է հատվել, սեփականության իրավունքով պատկանում է նշված գյուղի բնակիչ Աշոտ Հայրապետյանին և հուշարձան գերեզմանոցի հետ առնչություն չունի: Հողատարածքը գերեզմանոցից առանձնացված է պատով: Մի քանի տապանաքար իսկապես գտնվում է սեփականատիրոջ հողատարածքում, սակայն դրանք ընդգրկված չեն Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում: Հետևաբար Ա. Հայրապետյանը ծառահատում է իրականացրել իր հողամասում և ոչ թե գերեզմանոցի տարածքում:
Այդուհանդերձ, ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայության պետ Աստղիկ Հակոբյանը խոսել է Խոտ համայնքի ղեկավար Մարտիրոս Գրիգորյանի հետ` հորդորելով տապանաքարից հեռացնել կտրված ծառի ճյուղերը: Առավոտյան հատված ճյուղերը հեռացվել են տապանաքարից:

AT THE CEMETERY-MONUMENT OF THE VILLAGE HIN KHOT WAS NOT CARRIED OUT FELLING OF TREES
The Monuments of the cemetery of the Village Hin Khot (Syunik Region) are included in the state list of immovable historical and cultural monuments. There are 15 monuments (state index 8.47.3.1.2- 8.47.3.1.16) twelve of which are cross stones and three tombstones. The cemetery (10-20th century) located in the southwest of the village Hin Khot (Syunik Region) and is in ruins. At the territory of the cemetery tree cutting was not carried out and monuments remained intact.
Gevorg Ghazaryan, the user of a social network, has recently expressed concern that the felling destroyed village cemetery. There were also published photos.
We inform that the area where felling were conducted belongs to villager Ashot Hayrapetyan and has no relation to the cemetery-monument. This area is separated from the wall of the cemetery. Several tombstones are indeed in the territory of the landowner, but they are not included in the state list of immovable historical and cultural monuments. Consequently, Airapetyan implemented cutting on his territory and not in the territory of the cemetery. However, the head of the regional service PHE (Syunik Region) Astghik Hakobyan had a conversation with the head of the community M. Grigoryan and told him to remove tree branches from tombstones. In the morning the tombstones have been cleared.