ՀԵՏԱԴԱՐՁ ՀԱՅԱՑՔ 100 ՏԱՐԻ ԱՆՑ. ՀԱՄԱՏԵՂ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐ ՇԻՐԱԿԻ ՄԱՐԶՈՒՄ
Շիրակի ՊՄՊ մարզային ծառայությունը, «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Գիտամեթոդական աշխատանքների և ցուցադրությունների կազմակերպման բաժինը՝ Գյումրիի «ԿԱԶԱ» շվեյցարական մարդասիրական հիմնադրամի հետ համատեղ կազմակերպել է «Հետադարձ հայացք 100 տարի անց» թեմայով ցուցահանդես: «ԿԱԶԱ» հիմնադրամի գրասենյակի դահլիճում ցուցադրվել են Անի, Կարս քաղաքների և միջնադարյան հայ շինարարական արվեսի գլուխգործոցներ Մրենի, Հոռոմոսի, Խծկոնքի, Տեկորի և այլ հուշարձաների 100 տարի առաջ արված լուսանկարները: Շիրակի մարզային ծառայության պետ Ավետիք Մելիք-Սարգսյանը ներկացացրել է նաև Շիրակի պատմաճարտարապետական հուշարձանների մասին պատմող սլայդ-ցուցադրությունը: Ավետիք Մելիք-Սարգսյանը ներկայացվել է հայկական մշակութային ժառանգության համառոտ պատմությունը, մեր ճարտարապետության բարձրարժեք կոթողների և մշակույթի հուշարձանների կրած կորուստները, այդ հուշարձանների վիճակը նախկինում ու մեր օրերում: Միջոցառման նպատակը մատաղ սերնդին հայկական ճարտարապետական բարձրարժեք հուշարձաններին ծանոթացնեն ու մեր մշակութային ժառանգության նկատմամբ սեր և հարգանք սերմանելն է:
Միջոցառման մասնակիցներին՝ դպրոցների աշակերտներին, ուսանողներին, ուսուցիչներին նախապես բաժանվել էին Արևմտյան Հայաստանի հուշարձանների մեկդարյա և նրանց ներկա վիճակի մասին վկայող նյութերով լուսանկարների բուկլետները՝ համեմատելու նպատակով: Վերջում Ավետիք Մելիք-Սարգսյանը դպրոցակաների համար անցկացրել է նաև «Շիրակի ճարտարապետկան դպրոցի» ազդեցությունը՝ «Եվրոպական մշակութային ժառանգության վրա» թեմայով խորագիտակ վիկտորինա-մրցույթ:
«Հետադարձ հայացք 100 տարի անց» թեմայով ցուցահանդես է բացվել նաև Գյումրիի «Մհեր Մկրտչյան թանգարանում»: «Հայոց ցեղասպանություն. մշակութային ցեղասպանություն» խորագրի շրջանակներում ներկայացվել են Արևմտյան Հայաստանի Անի, Կարս քաղաքների և միջնադարյան այլ հուշարձանների 100 տարի առաջ արված լուսանկարները: Շիրակի ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Ավետիք Մելիք-Սարգսյանն անդրադարձել է մեր երկրի սահամաններից դուրս գտնվող հայկական մշակութային ժառանգության պատմությունը: Ցուցադրված մեկդարյա պատմություն ունեցող լուսանկարներով ներկայացվել է հայկական ճարտարապետության ու մշակույթի հուշարձանների անցած պատմությունը, կրած կորուստներն ու պահպանության ներկա վիճակը:
Միջոցառումն ուղեկցվել է մարզային ծառայության պետ Ա. Մելիք-Սարգսյանի ներկայացրած «Ալեքսանդրապոլ-Գյումրի քաղաքի հուշարձանների» մասին պատմող սլայդ-ցուցադրությամբ:

«ОГЛЯДЫВАЯСЬ ЧЕРЕЗ 100 ЛЕТ». МЕРОПРИЯТИЯ В МАРЗЕ ШИРАК
Региональная служба ОИС Ширака и Отдел по организации экспозиций и научно-методических работ ГНО «Служба по охране» совместно со Швейцарским гуманитарным фондом «Каза» города Гюмри организовали тематическую выставку «Оглядываясь через 100 лет». В актовом зале офиса фонда «Каза» были показаны фотоснимки городов Ани и Карса, шедевров средневекового строительства – Мрени, Оромос, Хцконк, Текор и других памятников, сделанные 100 лет назад. Начальник региональной службы Ширака Аветик Мелик-Саргсян представил также слайд-шоу о историко-архитектурных памятниках Ширака. Аветик Мелик-Саргсян вкратце ознакомил с историей армянского культурного наследия, представил понесенный ущерб архитектурных шедевров, памятников культуры и состояние этих памятников в прошлом и в наши дни. Цель мероприятия в ознакомлении подрастающего поколения с ценными архитектурными памятниками и в воспитании любви и уважения к нашему культурному наследию.
Школьникам, студентам и учителям, участвующим в мероприятии, были заранее розданы буклеты фотоснимков памятников Западной Армении, для того, чтобы они имели возможность сравнить текущее состояние памятников с их состоянием сто лет назад. В завершении, Аветик Мелик-Саргсян провел среди школьников конкурс-викторину на тему влияние «архитектурной школы Ширака» на «Европейское культурное наследие».
Выставка на тему «Оглядываясь через 100 лет» открылась также в музее «Мгера Мкртчяна» в Гюмри. Под рубрикой «Геноцид армян – культурный геноцид» были представлены фотоснимки памятников западно-армянских городов Ани и Карса и других памятников средневековья, сделанных 100 лет назад. Начальник региональной службы Ширака Аветик Мелик-Саргсян рассказал историю армянского культурного наследия, расположенного за пределами нашей страны. Посредством фотоснимков, имеющих вековую историю, были представлен исторический путь армянских архитектурных и культурных памятников, их нынешнее состояние и понесенный ущерб.
На мероприятии, начальник региональной службы Аветик Мелик-Саргсян представил слайд-шоу о «Памятниках города Александрополь-Гюмри».