Ս. թ. հուլիսի 27-ից սեպտեմբերի 4-ը Բրիտանական թանգարանում անցկացված միջազգային ծրագրի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և մրցույթի հիման վրա, ՊՈԱԿ-ի փորձագետ, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու Դավիթ Պողոսյանը օրերս մասնակցել է Գերմանիայում և Հնդկաստանում անցկացված միջազգային ծրագրերի:
«Դրեզդենի պետական արվեստի հավաքածուներ» հեղինակավոր կազմակերպության տնօրենի՝ Հադվիգ Ֆիշերի հրավերով Դավիթ Պողոսյանը մեկնել է ընկերության մասնաճյուղ Լայպցիգ և Գրասսի ազգագրական թանգարան` ներգրավվելով «Դրեզդենի հետազոտողի»՝ իրեն տրված դրամաշնորհի իրականացման աշխատանքներին: Փորձի փոխանակման ծրագրի շրջանակում, թանգարանի մշակութային ծրագրերի համակարգող Քրիստին Ֆիշերի հետ համատեղ, Դ. Պողոսյանը մասնակցել է նաև թանգարանում անցկացվող մի շարք կրթամշակութային ծրագրերի իրականացման գործընթացերին, կազմակերպող կուրատորների ուղեկցությամբ ցանոթացել թանգարանի ցուցադրությանը, համեմատական վերլուծություններ կատարել թանգարանի տարբեր բաժիններում:
Այցելություն է կազմակերպվել նաև Դրեզդեն, որտեղ հանդիպումներ են եղել կազմակերպության թանգարանային համակարգի այլ մասնագետների հետ, շրջայցեր՝ Դրեզդենի աշխարահռչակ գեղարվեստական թանգարաններում: ՊՈԱԿ-ի փորձագետը եղել է տասից ավելի ազգագրական թանգարաններում ու տեսարժան վայրերում:
Հնդկաստանի Մումբայ քաղաքի Չհաթրապաթի Շիվաջի Մահարաջ Վասթու Սանգրահալայա թանգարանում էլ, Բրիտանական թանգարանը հանդիսավորությամբ նշել է իր միջազգային վերապատրաստման ծրագրի տասնամյակը և կազմակերպել երկօրյա աշխատաժողով՝ «Աշխարահի պատմությունների թանգարանների ստեղծումը» թեմայով: Հնդկական և Բրիտանական թանգարանների երկկողմանի հրավերով Դ. Պողոսյանը Մումբայում մասնակցել է սույն միջազգային մասնագիտական աշխատաժողովին, որին ներկա են եղել 20 երկրների պատվիրակներ, ինչպես նաև թանգարանների և հիմնադրամների տնօրեններ:
Աշխատաժողովի քննարկումը ծավալվել է ունիվերսալ թանգարանների ցուցադրական գործունեության նոր հայեցակարգերի և Բրիտանական թանգարանի փորձի քննարկման շուրջ: Մասնակիցները բաժանվել են խմբերի և ստեղծել սեփական թանգարանային հայեցակարգերը: Դ. Պողոսյանը ակտիվորեն ներգրավվել է աշխատաժողովի բոլոր միջոցառումներին, ներկայացրել սեփական տեսակետները, հանդիպումներ ունեցել տարբեր մասնագետների հետ:
ՊՈԱԿ-ի փորձագետ Դ. Պողոսյանը, Հայաստանը ներկայացնող մյուս մասնակիցների՝ Մ. Մկրտչյանի և Հ. Մկրտչյանի հետ միասին ներկա են եղել նաև Բրիտանական թանգարանի միջազգային վերպատրաստման ծրագրին:

ПРОГРАММА ПО ОБМЕНУ ОПЫТОМ В ГЕРМАНИИ И СЕМИНАР В ИНДИИ
Согласно договоренности, достигнутой в ходе проведения международной программы в Британском музее /27 июля – 4 сентября сего года/, и по результатам конкурса эксперт ГНО, кандидат педагогических наук Давид Погосян на днях принял участие в международных программах, организованных в Германии и Индии.
По приглашению Хартвига Фишера, директора авторитетной организации «Государственные художественные собрания Дрездена», Давид Погосян побывал в этнографических музеях Лейпцига и Грасса /филиалы организации/ и принял участие в работе программе «Дрезденский исследователь», согласно присужденному ему гранту. В рамках программы по обмену опытом, Д. Погосян вместе с координатором культурных программ музея Кристин Фишер принял участие в процессе работы по реализации ряда культурно-образовательный программ музея. В сопровождении кураторов-организаторов он ознакомился с музеем, провел сравнительный анализ разных отделах музея.
Было также организовано посещение Дрездена, где состоялись встречи и с другими музейными экспертами организации, были проведены экскурсии во всемирно известные художественные музеи Дрездена. Эксперт ГНО побывал более чем в десяти национальных музеях и осмотрел достопримечательности города.
В музее Чхатрапати Шиваджи Махарадж Васту Санграхалая города Мумбай Британский музей торжественно отметил десятилетие своей Международной программы обучения и организовал двухдневный семинар на тему «Создания музеев истории мира». По приглашению Индийского и Британского музеев Д. Погосян участвовал в данном международном семинаре, в котором приняли участие делегаты из 20 стран, а также директора музеев и фондов.
На семинаре были обсуждены новые концепции экспозиционной деятельности универсальных музеев и опыт работы Британского музея. Участники были разделены на группы и приняли участие в создании своих собственных музейных концепций. Д. Погосян активно участвовал во всех мероприятиях семинара, представил свою собственные суждения, встретился с разными специалистами.
Эксперт ГНО Д. Погосян, М. Мкртчян и Г. Мкртчян участвовали в международной программе обучения Британского музея.