Monthly Archives: March 2016
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Սյունիքի ՊՄՊ մարզային ծառայության հուշարձանների պահապան Ժիրայր Ավետիսյանը Գորիսի տարածաշրջանի Տեղ գյուղի վարչական տարածքում հաշվառված «Եկեղեցի Սռեղցի» հանրապետական նշանակության հուշարձանի (պետ. ցուցիչ` 8.101.13) [...]
ԳԱՆՁԱԽՈՒՅԶՆԵՐԸ ՎՆԱՍԵԼ ԵՆ «ԱՄՐՈՑԻ ՀԱՄԱԼԻՐ ԱԽԹԱՄԻՐ» ՀՈՒՇԱՐՁԱՆԻ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ՇԵՐՏԸ
2021-11-17T14:05:28+00:00 30/03/2016|Արագածոտն, Լրահոս|
Արդեն տեղեկացրել ենք, որ «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Արագածոտնի մարզային ծառայության և ՀՀ ոստիկանության Արագածոտնի մարզային վարչության ծառայողների համագործակցության արդյունքում, Ոսկեվազ համայնքում գտնվող «Ամրոցի համալիր Ախթամիր» [...]
ՓԼՎԵԼ Է ՀՈՒՇԱՐՁԱՆԻ ՊԱՐԻՍՊԸ
2018-03-29T16:00:42+00:00 30/03/2016|Վայոց Ձոր|
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Վայոց Ձորի մարզային ծառայության պահապան Վարուժան Պապլոյանը այսօր առավոտյան Շատին գյուղում գտնվող X-XVII դարերում կառուցված Շատին վանական համալիր (պետ. ցուցիչ՝9.35.14) տարածք կատարած [...]
«ԱՄՐՈՑԻ ՀԱՄԱԼԻՐ ԱԽԹԱՄԻՐ» ՀՈՒՇԱՐՁԱՆԻ ՏԱՐԱԾՔՈՒՄ ԳԱՆՁԱԳՈՂՈՒԹՅԱՆ ԴԵՊՔ Է ԿԱՆԽՎԵԼ
2021-11-17T14:05:30+00:00 30/03/2016|Արագածոտն, Լրահոս|
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Արագածոտնի մարզային ծառայության և Արագածոտնի մարզի իրավապահների համագործակցության արդյունքում, «Ամրոցի համալիր Ախթամիր» հանրապետական նշանակության հուշարձանի / պետ.ցուցիչ` 2.87.1/ տարածքում գանձագողություն կատարելու պահին [...]
ՈՒԺԵՂ ՔԱՄԻՆ ՊՈԿԵԼ Է ՀՈՒՇԱՐՁԱՆԻ ՏԱՆԻՔԸ
2018-03-29T16:16:10+00:00 29/03/2016|Սյունիք, Լրահոս|
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայության հուշարձանների պահապան Ժիրայր Ավետիսյանը օրերս Տեղ գյուղի հուշարձանների տարածք կատարած հերթական շրջայցի ընթացքում արձանագրել է, որ գյուղի Սբ. Գևորգ [...]
ՀՐԱՏԱՐԱԿՎԵԼ Է Վ. ՍԱՖԱՐՅԱՆԻ «ԱՐՑԱԽԻ ՀՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ՀԵՏԱԶՈՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՎԵՐՋԻՆ ՏԱՐԻՆԵՐԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ» ԳԻՐՔԸ
2016-04-26T16:25:10+00:00 23/03/2016|Լրահոս|
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության հռչակման 25-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում, Արցախի Պետական Համալսարանում օրերս կայացել է նույն բուհի պատմության ամբիոնի դասախոս, պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Վարդգես Սաֆարյանի [...]
ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍ ԵՎ ՎԻԿՏՈՐԻՆԱ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ
2021-11-17T14:16:21+00:00 23/03/2016|Երեվան, Լրահոս|
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժինը` ցուցադրությունների կազմակերպման բաժնի հետ համատեղ, հերթական ցուցահանդեսն է կազմակերպել: «Հարատևող հիշողություն. Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցի» խորագրով [...]
ՀԵԹԱՆՈՍԱԿԱՆ ԾԻՍԱԿԱՏԱՐՈՒԹՅՈՒՆ «ԳԱՌՆԻ» ՏԱՃԱՐՈՒՄ
2017-10-31T16:07:27+00:00 22/03/2016|«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, Լրահոս|
«Արորդիների Ուխտ»-ի քրմերի գլխավորությամբ «Գառնի» տաճարի տարածքում մարտի 21-ին նշվել է Ամանորն ու Վահագնի ծնունդը: Հեթանոս հայերն առաջնորդվել են արևային օրացույցով և գարնանային գիշերահավասարի օրը նշել [...]
2016-03-22T11:20:58+00:00 22/03/2016|Լրահոս|
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների եւ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակազմը շնորհավորում է Մշակութային արժեքների հանրահռչկման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժնի մասնագետ Օֆելյա Ղուբաթյանին ծննդյան օրվա առիթով` մաղթում նրան [...]
ԹՈՐՈՍ ԹՈՐԱՄԱՆՅԱՆ. ԱՆԻԻ Ս. ԳՐԻԳՈՐ ԼՈՒՍԱՎՈՐԻՉ (ՏԻԳՐԱՆ ՀՈՆԵՆՑԻ) ԵԿԵՂԵՑԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼԻՐԸ
2016-03-29T11:15:58+00:00 21/03/2016|Լրահոս|
«Անին շտեմարան է հին դարերու հայկական գեղարվեստի ոճերուն և բանալին իրմե առաջ կորած գիտությանց և պատմությանց առեղծվածները լուծելու»: Թորոս Թորամանյան «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը ներկայացնում է «Հայկական [...]
ԳԱՆՁԱԳՈՂՈՒԹՅՈՒՆ «ԳՅՈՒՂԱՏԵՂԻ ՇԻՆԱՏԵՂ» ՀՈՒՇԱՐՁԱՆԻ ՏԱՐԱԾՔՈՒՄ
2018-03-29T16:13:00+00:00 19/03/2016|Սյունիք, Լրահոս|
Գանձագողության դեպք է արձանագրվել Սյունիքի մարզի Կապանի տարածաշրջանի Եղվարդ գյուղում գտնվող հանրապետական նշանակության «Գյուղատեղի Շինատեղ» հուշարձանի /պետ. ցուցիչ՝ 8.34.2/ տարածքում: Կապանի բնակիչ Սևակ Սաֆարյանը երեք փոս [...]
ՄԱՆԿԱՎԱՐԺԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԸ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ ԵՆ ՊՈԱԿ-ՈՒՄ
2016-03-25T15:53:23+00:00 18/03/2016|Լրահոս|
Խաչատուր Աբովյանի անվան Հայկական Պետական Մանկավարժական համալսարանի Պատմության և իրավագիտության ֆակուլտետների 1-ին կուրսի ուսանողներն ուսումնական պրակտիկայի շրջանակում ս.թ. մարտի 18-ին հյուրընկալվեցին «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ում: Համագործակցության հուշագիրը [...]

Monthly Archives: March 2016
Сегодня утром, во время обхода территории монастырского комплекса Шатин, построенного X-XVII вв. (гос. индекс 9.35.14) в селе Шатин, хранитель региональной службы ОИС Вайоц Дзора ГНО «Служба [...]
НА ТЕРРИТОРИИ ПАМЯТНИКА «КРЕПОСТНОЙ КОМПЛЕКС АХТАМИР» ПРЕДОТВРАЩЕН СЛУЧАЙ ХИЩЕНИЯ
2021-11-17T14:05:30+00:00 30/03/2016|Арагацотн, Новостная лента|
В результате сотрудничеству региональной службы ОИС Арагацотна ГНО «Служба по охране» и сотрудников Арагацотнского регионального департамента полиции РА, на территории памятника национального значения «Крепостной комплекс Ахтамир» [...]
На днях, в рамках мероприятий, посвященных 25-й годовщине провозглашения независимости Нагорно-Карабахской Республики, в Арцахском Государственном Университете прошла презентация книги преподавателя кафедры истории университета, кандидата исторических наук, [...]
ЯЗЫЧЕСКИЙ РИТУАЛ В ХРАМЕ «ГАРНИ»
2017-10-31T16:07:27+00:00 22/03/2016|Историко-культурный музей-заповедник “Гарни”, Новостная лента|
21 марта в храме «Гарни», во главе со жрецами «Арординери Ухт» был отмечен Новый год и рождение Ваагна. Языческие армяне руководствуются солнечным календарем и начало весны [...]
ХИЩЕНИЕ НА ТЕРРИТОРИИ ПАМЯТНИКА «ГЮГАТЕГИ ШИНАТЕГ»
2018-03-29T16:13:00+00:00 19/03/2016|Сюник, Новостная лента|
На территории памятника республиканского значения «Гюгатеги Шинатег» /гос. индекс 8.34.2/ села Егвард /Капанская область, марз Сюник/ был зафиксирован случай хищения. Житель Капана Севак Сафарян вырыл на [...]
18 марта сего года, студенты 1-го курса исторического и юридического факультетов Армянского Государственного Педагогического университета им. Хачатура Абовяна, в рамках учебной практики посетили ГНО «Служба по [...]
КОНКУРС СОЧИНЕНИЙ НА ТЕМУ «МОЙ ЛЮБИМЫЙ ПАМЯТНИК»
2021-11-17T14:16:24+00:00 18/03/2016|Ереван, Новостная лента|
Региональная служба ОИС Еревана и отдел управления, развития и маркетинга культурных ценностей и коллекций ГНО «Служба по охране» организовали конкурс сочинений на тему «Мой любимый памятник» [...]
Хранитель памятников региональной службы ОИС Котайка ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» Норик Григорян, во время обхода территории монастырского комплекса Авуц Тар /гос. [...]
Арцах - музей под открытым небом, богатый древними памятниками, среди которых, есть такие жемчужины средневековой архитектуры, как Гандзасар, Дадиванк, Амарас, Гтчаванк и т.д. Мы хотим особо [...]
АКОП МЕГАПАРТ (XV-XVI вв.)
2018-03-29T16:01:17+00:00 12/03/2016|Ереван, Памятники Еревана, Новостная лента|
Г. Ереван, гос.индекс 1.6.67.2 Армянский первопечатник. Самое большое событие в армянской культурной жизни XVI в. – зачинание армянского книгопечатания, связано с именем Акопа Мегапарта. В самый [...]
РАЗРУШИЛАСЬ СТЕНА ПОДСОБНОЙ ПОСТРОЙКИ ПАМЯТНИКА
2018-03-29T16:16:59+00:00 11/03/2016|Сюник, Новостная лента|
10 марта сего года, хранитель памятников региональной службы ОИС Сюника ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» Геворг Гукасян во время обхода административной территории [...]
ПОКАЗ И ОТКРЫТЫЙ УРОК В ЕРЕВАНЕ
2021-11-17T14:16:26+00:00 10/03/2016|Ереван, Новостная лента|
Показ под заголовком «Долгая память: Церковь Святого Креста Ахтамара», организованный отделом популяризации, использования и маркетинга культурных ценностей совместно с отделом организации выставок ГНО «Служба по охраны» [...]